Plugins - BuddyPress - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (3224 entries)

[ctx: `new_blog_post` activity action, since 11.0 only accepts one argument]
note: translators: 1: the activity user link.
en: %s wrote a new post
fr: %s a écrit un nouvel article

[ctx: Multisite `new_blog_post` activity action, since 11.0 only accepts two arguments]
note: translators: 1: the activity user link. 2: the blog link.
en: %1$s wrote a new post on the site %2$s
fr: %1$s a écrit un nouvel article sur le site %2$s

note: Translators: %s is a hugging face emoji.
en: Many thanks to you for trusting BuddyPress to power your community site %s
fr: Nous vous remercions pour la confiance que vous accordez à BuddyPress dans la gestion de votre site communautaire %s

note: Translators: %s is a Passport control emoji.
en: By the way, the latest version of BP Rewrites also includes a feature to restrict the community area to your site members only %s.
fr: À propos, la dernière version de BP Rewrites intègre également une fonctionnalité permettant de restreindre la zone communautaire aux seul·e·s membres de votre site %s.

en: Once BP Rewrites are merged into BuddyPress 12.0.0 (our next major release), we’ll make sure to build a backward-compatibility add-on so that you can still use plugins that do not work with "BP Rewrites".
fr: Une fois que les BP Rewrites seront fusionnées dans BuddyPress 12.0.0 (notre prochaine version majeure), nous nous assurerons de construire un module de rétrocompatibilité afin que vous puissiez continuer à utiliser les extensions qui ne fonctionnent pas avec « BP Rewrites ».

en: Your account cannot be deleted.
fr: Votre compte ne peut pas être supprimé.

en: Sorry, you are not allowed delete your account.
fr: Désolé vous n’êtes pas autorisé·e à supprimer votre compte.

en: You need to be a member of this group to share updates with their members.
fr: Vous devez être membre de ce groupe pour pouvoir partager des activités avec ses membres.

en: Ensure result set inludes specific profile field groups.
fr: S’assure que le jeu de résultats inclut des groupes de champs de profil spécifiques.

en: You can already test this breaking change, which uses the WordPress way to parse URLs (thanks to the WP Rewrites API), and report issues to us or to the third-party plugin authors.
fr: Vous pouvez déjà tester ce changement de rupture, lequel utilise la manière dont WordPress analyse les URLs (grâce à l'API des WP Rewrites), et nous faire part de vos difficultés ou en faire part avec les auteur·e·s d’extensions tierces.

note: translators: %s is the placeholder for the link to the BP Rewrites' w.org plugin page.
en: An example about this new way to keep moving forward is the %s Add-on.
fr: Un exemple de cette nouvelle façon de continuer à progresser est le module %s.

en: A revolutionary Block-based Activity Post Form to standardize the way to extend activity updates with richer & more engaging content.
fr: Un formulaire révolutionnaire de publication des activités basé sur l'API des blocs en vue de standardiser la manière d'enrichir les activités avec du contenu plus riche et engageant.

en: "THE" long-awaited feature: Community Media Attachments.
fr: « LA » fonctionnalité tant attendue : les media communautaires.

en: new area in the Plugin Administration screen
fr: nouvelle zone dans l'écran d'administration des extensions

note: translators: %s is the placeholder for the link to the BuddyPress Add-ons administration page.
en: In 10.0.0, we’ve introduced a %s to easily find BuddyPress Add-ons maintained by the BuddyPress Core Team. Check this list often as we will soon publish the following add-ons:
fr: Dans la version 10.0.0, nous avons introduit une %s pour trouver plus facilement les modules BuddyPress maintenus par l'équipe de développement Core de BuddyPress. Vérifiez cette liste régulièrement car nous allons prochainement publier les modules suivants :

en: 11.0.0 also marks the beginning of a transitional year for BuddyPress: get ready for great features and changes.
fr: La version 11.0.0 marque également le démarrage d’une année de transition pour BuddyPress : préparez-vous à de nouvelles fonctionnalités et des changements importants.

en: including a specific set of profile field groups
fr: incluant un ensemble spécifique de groupes de champ de profil

note: Translators: %s is a the link to the xProfile fields loop edited argument developer note.
en: Advanced users or developers can now build custom xProfile loops %s.
fr: Les utilisateur·rice·s avancé·e·s ou les développeur·euse·s peuvent construire des boucles de profil %s.

en: include or exclude a list of users
fr: incluant ou excluant une liste d’utilisateur·rice·s

note: Translators: %s is a the link to the activity loop new arguments developer note.
en: Advanced users or developers can now extend the Activity loop to %s.
fr: Les utilisateur·rice·s avancé·e·s ou les développeur·euse·s sont désormais en mesure de personnaliser la boucle des activités en %s.

en: deprecated code
fr: code obsolète

note: Translators: %s is a the link to the deprecated code developer note.
en: The way BuddyPress loads its %s has been improved.
fr: La manière dont BuddyPress charge son %s a été améliorée.

en: new filter
fr: nouveau filtre

note: Translators: %s is a the link to the community assets restricting filter developer note.
en: A %s was introduced to only load BuddyPress JavaScript & CSS assets on BuddyPress-generated pages.
fr: Un %s a été introduit pour uniquement charger les fichiers JavaScripts & CSS de BuddyPress dans les pages de votre site générées par l'extension.

note: Translators: %s is a the link to the .webp support developer note.
en: You may now use %s images for your profile and cover images (requires WordPress 5.8 or newer).
fr: Vous pourrez désormais utiliser les images au format %s pour vos photos de profil ou de couverture (nécessite la version 5.8 de WordPress ou une version supérieure).

en: Here are five important changes we would like to highlight:
fr: Voici cinq changements importants que nous avons souhaités mettre en avant :

en: This new major version of your site’s community engine introduces around 50 changes mostly acting under the hood to improve performance, consistency and the stability of the plugin.
fr: Cette nouvelle version majeure du moteur communautaire de votre site introduit un peu plus de 50 changements qui agissent la plupart du temps « sous le capot » en vue d’améliorer la performance, la cohérence et la stabilité de l’extension.

en: Thanks for upgrading BuddyPress to 11.0.0.
fr: Merci d’avoir mis à jour BuddyPress pour sa version 11.0.0.

en: Recipient had requested to join a group, which was rejected by admin.
fr: Le destinataire avait demandé à rejoindre le groupe, demande que l’administrateur·rice a rejeté.

en: Recipient had requested to join a group, which was accepted by admin.
fr: Le destinataire avait demandé à rejoindre le groupe, demande que l’administrateur·rice a accepté.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: An administrator rejected an invitation to join "{{group.name}}" on your behalf.
    
    If you disagree with this, please contact the site administrator.
fr: Un·e administrateur·rice de groupe a rejeté, à votre place, une invitation à rejoindre « {{group.name}} ».
    
    Si vous n’êtes pas d'accord avec lui·elle, merci de contacter l‘administrateur·rice du site.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: An administrator rejected an invitation to join &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; on your behalf.
    
    If you disagree with this, please contact the site administrator.
fr: Un·e administrateur·rice de groupe a rejeté, à votre place, une invitation à rejoindre « <a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a> ».
    
    Si vous n’êtes pas d'accord avec lui·elle, merci de contacter l‘administrateur·rice du site.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: An administrator accepted an invitation to join "{{group.name}}" on your behalf.
    
    If you disagree with this, you can leave the group at anytime visiting your groups memberships page: {{{leave-group.url}}}
fr: Un·e administrateur·rice de groupe a accepté, à votre place, une invitation à rejoindre « {{group.name}} ».
    
    Si vous n’êtes pas d'accord avec lui·elle, vous pouvez quitter ce groupe à tout moment en vous rendant sur votre page d’adhésion aux groupes : {{{leave-group.url}}}.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: An administrator accepted an invitation to join &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; on your behalf.
    
    If you disagree with this, you can leave the group at anytime visiting your <a href="{{{leave-group.url}}}">groups memberships page</a>.
fr: Un·e administrateur·rice de groupe a accepté, à votre place, une invitation à rejoindre « <a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a> ».
    
    Si vous n’êtes pas d'accord avec lui·elle, vous pouvez quitter ce groupe à tout moment en vous rendant sur votre <a href="{{{leave-group.url}}}">page d’adhésion aux groupes</a>.

en: This image cannot be processed by the web server. Convert it to JPEG or PNG before uploading.
fr: Cette image ne peut pas être traitée par le serveur web. Convertissez-la en JPEG ou PNG avant de la téléverser.

en: Send a public message to this member.
fr: Envoyer un message privé à ce membre.

en: a year
fr: un an

en: a month
fr: un mois

en: a day
fr: un jour

en: an hour
fr: une heure

en: a minute
fr: une minute

en: a few seconds
fr: il y a quelques secondes

note: Translators: %s is the relative time (eg: in a few seconds).
en: in %s
fr: dans %s

en: There was a problem exiting the conversation. Please try again.
fr: Une problème est survenu pendant votre sortie de conversation. Merci d’essayer à nouveau.

en: Inviting members to join this group is restricted to Group Moderators and Administrators.
fr: La possibilité d’inviter de nouveaux membres à rejoindre ce groupe est limitée aux modérateur·rice·s et administrateur·rice·s du groupe.

en: Inviting members to join this group is restricted to Group Administrators.
fr: La possibilité d’inviter de nouveaux membres à rejoindre ce groupe est limitée aux administrateur·rice·s du groupe.

en: Change Group profile photo
fr: Modifier la photo de profil du groupe

en: Upload Group profile photo
fr: Téléverser une photo de profil pour le groupe

en: Exit conversation.
fr: Quitter la conversation.

en: Exit Conversation
fr: Quitter la conversation

en: Your password is too weak, please use a stronger password.
fr: Votre mot de passe est trop faible, merci d‘utiliser un mot de passe plus robuste.

en: You have left the message thread.
fr: Vous avez quitté le fil de la conversation.

en: There was an error exiting the conversation.
fr: Une erreur est survenue lors de la sortie de la conversation.

en: Your password is not strong enough to be allowed on this site. Please use a stronger password.
fr: Votre mot de passe n‘est pas suffisamment robuste pour être autorisé sur ce site. Merci d'utiliser un mot de passe plus robuste.

en: The date the field data was last updated, as GMT.
fr: Date de la dernière modification de la valeur du champ, au format GMT.

en: The value(s) (comma separated list of values needs to be used in case of multiple values) for the field data.
fr: Les valeurs (utiliser une liste de valeurs séparées par des virgules en cas de valeurs multiples) pour les données du champ.

en: Newest Members
fr: Membres récemment inscrit·e·s

en: Active Members
fr: Membres actif·ve·s

en: Enable custom boxes for group homepages. When enabled, Plugins using the BuddyPress Group Extension API can include content into these boxes.
fr: Permettre l’intégration de blocs personnalisables à la page d’accueil des groupes. Lorsqu’active, les extensions utilisant l’API d’extension des groupes peuvent ajouter du contenu à ces blocs.

en: No friends were found. Try another filter.
fr: Aucun ami trouvé. Essayez une autre filtre.

en: Content width
fr: Largeur du contenu

en: You have successfully submitted your membership request! Our site moderators will review your submission and send you an activation email if your request is approved.
fr: Vous avez bien transmis votre demande d’adhésion à ce site ! Nos modérateur·rice·s l'étudieront et vous enverront un courriel d’activation si votre demande est acceptée.

en: Click on a profile photo from your history to recycle it as your current profile photo or delete it.
fr: Cliquez sur la photo de profil de votre historique que vous souhaitez recycler comme votre photo actuelle ou supprimer.

en: Uploaded on
fr: Téléversée le

en: Profile photo
fr: Photo de profil

en: Visit group
fr: Afficher le groupe

en: The date the notification was created, as GMT.
fr: Date de création de la notification, au format GMT.

en: The date of the sitewide notice, as GMT.
fr: Date de création de l’alerte de site, au format GMT.

en: Maximum number of messages to be returned in result set.
fr: Nombre maximal de messages à renvoyer dans le jeu de résultats.

en: Current page of the messages collection.
fr: Page courante de la collection des messages.

en: Maximum number of recipients to be returned in result set.
fr: Nombre maximal de destinataires à renvoyer dans le jeu de résultats.

en: Current page of the recipients collection.
fr: Page courante de la collection des destinataires.

en: The date the activation email was sent to the user, as GMT.
fr: La date à laquelle le courriel d’activation a été envoyé à l’utilisateur·rice, au format GMT.

en: The registered date for the user, as GMT.
fr: La date d’inscription de l’utilisateur·rice, au format GMT.

en: Date as GMT.
fr: Date au format GMT.

en: Date in the site's timezone.
fr: Date dans le fuseau horaire du site.

en: English-language representation of the date.
fr: Représentation anglaise de la date.

en: Registration date for the member, as GMT.
fr: Date d’inscription du membre, au format GMT.

en: Registration date for the member, in the site's timezone.
fr: Date d’inscription du membre, dans le fuseau horaire du site.

en: Your Membership Request has been submitted.
fr: Votre demande d’adhésion a été enregistrée.

[ctx: page label]
en: BP Activation Page
fr: Page d’Activation (BP)

[ctx: page label]
en: BP Registration Page
fr: Page d’inscription (BP)

[ctx: page label]
en: BP Members Page
fr: Page des membres (BP)

en: You are about to send approval emails to the following users:
fr: Vous êtes sur le point d’envoyer des courriels d’acceptation aux utilisateur·rice·s suivant·e·s :

en: You are about to send an approval email to the following user:
fr: Vous êtes sur le point d’envoyer un courriel d’acceptation à l’utilisateur·rice suivant·e :

en: "Profile Info" will display extended profile information for the request.
fr: Le lien « Info. de profil » affichera les informations de profil étendu pour la demande.

en: "Approve Request" or "Resend Approval" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending request. You can only send the activation email once per day.
fr: Les liens « Accepter la demande » ou « Renvoyer l’acceptation » dirigent vers l’écran de confirmation avant de pouvoir envoyer le lien d’activation à la demande d’adhésion souhaitée. Vous ne pouvez envoyer un courriel d’activation qu’une fois par jour.

en: Date of the latest message of the Thread, as GMT.
fr: Date du dernier message de la conversation, au format GMT.

en: "Activate" will activate the user immediately without requiring that they validate their email.
fr: Le lien « Activer » activera le compte immédiatement sans que l’utilisateur·rice n’ait besoin de valider son adresse de courriel.

en: Manage Pending Memberships
fr: Gérer les demandes d’adhésion en attente

[ctx: Member settings on notification settings page]
en: Someone has requested site membership
fr: Quelqu’un·e a demandé à adhérer au site

note: translators: %s: new user name
en: %s has requested site membership.
fr: %s a demandé à adhérer au site.

note: translators: %d: is the number of people who requested site membership
en: %d people have requested site membership.
fr: %d personnes ont demandé à adhérer au site

en: Not yet approved
fr: Pas encore accepté

[ctx: Pending signup action]
en: Approve
fr: Accepter

en: Resend Approval
fr: Renvoyer l’acceptation

en: Approve Request
fr: Accepter la demande

en: Submit Request
fr: Envoyer la demande

[ctx: Text of the link to resend the activation email]
en: click here to resend it
fr: Cliquez ici pour la renvoyer

[ctx: WP Login screen message]
note: translators: %s: the link to resend the activation email.
en: If you have not received an email yet, %s.
fr: Si vous n’avez pas encore reçu de courriel, %s.

[ctx: Error message displayed on the WP Login screen]
en: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
fr: Votre compte n’a pas été activé. Veuillez vérifier si votre messagerie ne contient pas un courriel d’activation.

[ctx: Error message displayed on the WP Login screen]
en: Your membership request has not yet been approved.
fr: Votre demande d’adhésion n’a pas encore été acceptée.

[ctx: Warning displayed on the WP Login screen]
en: Error:
fr: Erreur :

en: This user has not requested a blog.
fr: Cet utilisateur·rice n’a pas demandé la création d’un site.

en: Path
fr: Chemin

en: Domain
fr: Domaine

en: Site Request Information
fr: Renseignements concernant la demande d’adhésion au site

en: There is no additional information to display.
fr: Il n’y a pas d’information supplémentaire à afficher.

en: Extended Profile Information
fr: Informations de profil étendu

en: The date the Group was last active, as GMT.
fr: Date de la dernière fois où le groupe a été actif, au format GMT.

en: The date the Group was created, as GMT.
fr: Date de création du groupe, au format GMT.

en: The date of the last time the membership of this user was modified, as GMT.
fr: La date de dernière modification de l’adhésion de cet·te utilisateur·rice, dans le fuseau horaire du site.

en: The date the object was created or last updated, as GMT.
fr: Date de création ou de dernière modification de l’objet, au format GMT.

note: translators: 1: the name of the method. 2: the name of the file.
en: %1$s no longer accepts setting $populate_extras. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: %1$s n’accepte plus le réglage $populate_extras. Reportez vous à la documentation en ligne de %2$s pour plus de détails.

note: translators: 1: the name of the method. 2: the name of the file.
en: %1$s no longer accepts a table name argument. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: %1$s n’accepte plus un nom de table en argument. Reportez vous à la documentation en ligne de %2$s pour plus de détails.

[ctx: page label]
en: BP Groups Page
fr: Page des groupes (BP)

note: translators: %1$s is the name of the group.
en: Group logo of %1$s
fr: Logo du groupe %1$s

en: The date the friendship was created, as GMT.
fr: Date de création de la relation, au format GMT.

note: translators: 1: the name of the method. 2: the name of the file.
en: %1$s no longer accepts $is_request. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: %1$s n’accepte plus $is_request. Reportez vous à la documentation en ligne de %2$s pour plus de détails.

en: An unexpected error occured while adding the revision.
fr: Une erreur imprévue s’est produite durant l’ajout de la révision.

en: The absolute path to your file is not allowed.
fr: Le chemin absolu de votre fichier n’est pas autorisé.

en: The absolute path to your file is missing.
fr: Le chemin absolu de votre fichier est manquant.

en: The group profile photo was permanently deleted successfully!
fr: La photo de profil du groupe a été supprimée de manière permanente avec succès !

en: The profile photo was permanently deleted successfully!
fr: La photo de profil a été supprimée de manière permanente avec succès !

en: Your profile photo was recycled successfully!
fr: La photo de profil a été recyclée avec succès !

en: Thanks to this new tab inside your Dashboard screen to add plugins, you’ll be able to find them faster and eventually contribute to beta features early to give the BuddyPress development team your feedbacks.
fr: Grâce à ce nouvel onglet de l’écran de votre tableau de bord servant à l’ajout d’extensions, vous pourrez les trouvez plus rapidement et éventuellement contribuer très tôt aux fonctionnalités bêta pour partager votre avis avec l’équipe de développement de BuddyPress.

note: translators: %s: User's display name.
en: Edit User %s
fr: Modifier le compte %s

en: Hello BuddyPress Add-ons!
fr: Coucou les « Add-ons » de BuddyPress !

en: Dismiss the welcome panel
fr: Ignorer le panneau de bienvenue

en: Add-ons are features as Plugins or Blocks maintained by the BuddyPress development team & hosted on the WordPress.org plugins directory.
fr: Les « Add-ons » sont des fonctionnalités rassemblées dans des extensions ou des blocs maintenus par l’équipe de développement de BuddyPress et hébergés sur le répertoire des extensions de WordPress.org.

en: BuddyPress Add-ons
fr: « Add-ons » de BuddyPress

en: The bp.apiRequest function is deprecated since BuddyPress 10.0.0, please use wp.apiRequest instead.
fr: La fonction bp.apiRequest est dépréciée depuis la version 10.0.0 de BuddyPress, merci d’utiliser wp.apiRequest à la place.

en: A site membership request has been rejected.
fr: Une demande d’adhésion a été rejetée.

en: You will no longer receive emails when people submit requests to join this site.
fr: Vous ne recevrez plus de courriels lorsque des visiteur·se·s vous demanderont d’adhérer à ce cite.

en: Someone has requested membership on this site.
fr: Quelqu’un·e a demandé à adhérer à ce site.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Sorry, your request to join the site "{{site.name}}" has been declined.
fr: Désolé, votre demande d’adhésion au site « {{site.name}} » a été refusée.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Sorry, your request to join the site &quot;{{site.name}}&quot; has been declined.
fr: Désolé, votre demande d’adhésion au site &laquo;&nbsp;{{site.name}}&nbsp;&raquo; a été refusée.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Your request to join {{site.name}} has been declined
fr: Votre demande d’adhésion au site {{site.name}} a été refusée

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{requesting-user.user_login}} would like to join the site "{{site.name}}".
    
    To manage the request, visit: {{{manage.url}}}.
fr: {{requesting-user.user_login}} demande à adhérer au site « {{site.name}} ».
    
    Pour gérer cette demande, merci de suivre ce lien : {{{manage.url}}}.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{requesting-user.user_login}} would like to join the site: &quot;{{site.name}}&quot;.
    
    <a href="{{{manage.url}}}">Manage the request</a>.
fr: {{requesting-user.user_login}} demande à adhérer au site &laquo;&nbsp;{{site.name}}&nbsp;&raquo;.
    
    <a href="{{{manage.url}}}">Gérer cette demande</a>.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{requesting-user.user_login}} would like to join {{site.name}}
fr: {{requesting-user.user_login}} demande à adhérer à {{site.name}}

en: The profile photo you want to delete cannot be found.
fr: La photo de profil que vous souhaitez supprimer n’est pas disponible.

en: An unexpected error occured while recycling the previous profile photo.
fr: Une erreur imprévue s’est produite au moment de recycler l’ancienne photo de profil.

en: The profile photo you want to recycle cannot be found.
fr: La photo de profil que vous souhaitez recycler n’est pas disponible.

note: translators: %s: the value of the aspect ratio.
en: The aspect ratio of the image you selected is too great compared to the profile photo one. For best results, upload a picture having an aspect ratio closer to %s.
fr: Le rapport hauteur/largeur de l’image que vous avez sélectionnée est trop important comparé à celui attendu par la photo de profil. Pour de meilleurs résultats, merci de téléverser une image ayant un rapport hauteur/largeur plus proche de %s.

en: Recycle
fr: Recycler

en: Public registration is currently enabled. If you wish to require approval for new memberships, disable public registration and enable the membership requests feature.
fr: Les inscriptions sont actuellement activées. Si vous souhaitez que les nouvelles adhésion à ce site nécessitent une acceptation, merci de désactiver les inscriptions pour pouvoir activer ensuite la fonctionnalité de demandes d’adhésion au site.

en: The other two options, "User accounts may be registered" and "Both sites and user accounts can be registered," are open in nature and membership requests will not be enabled if one of those options is selected.
fr: Les deux autres options, « Des comptes peuvent être créés » et « La création de sites et de comptes est autorisée » sont par nature ouvertes et les demandes d’adhésion ne seront pas disponibles si l’une ou l’autre sont sélectionnées.

en: To allow the submission of membership requests and to allow new sites to be created by your users, choose "Logged in users may register new sites".
fr: Pour autoriser la transmission de demandes d’adhésion au site et pour également autoriser la création de nouveaux sites par vos utilisateur·rice·s, merci d’opter pour le réglage « Les comptes connectés peuvent créer de nouveaux sites ».

en: To allow the submission of membership requests but not allow site creation requests, select "Registration is disabled".
fr: Pour autoriser la transmission de demandes d’adhésion au site mais empêcher les demandes de création de site, choisissez le réglage « Les inscriptions ne sont pas autorisées pour le moment ».

en: With a WP multisite setup, to require membership requests for new signups, choose one of the following two options from the Network Settings > Registration Settings pane:
fr: Dans les configurations multisite de WordPress, pour mettre en place la nécessité de demander à adhérer au site pour les nouvelles inscriptions, merci de sélectionner une des deux options suivantes depuis le panneau des réglages des inscriptions du réseau :

en: Allow visitors to request site membership. If enabled, an administrator must approve each new site membership request.
fr: Permettre aux visiteur·se·s de demander à adhérer au site. Si cette option est active, un·e administrateur·rice devra accepter chaque demande d’adhésion.

en: BuddyPress Settings and Tools Screens are now using a new tabbed header. Please use `bp_core_admin_tabbed_screen_header()` instead of bp_core_admin_tabs() to output tabs.
fr: Les écrans d’administration des réglages et des outils de BuddyPress utilisent désormais une nouvelle en-tête à onglets. Merci d’utiliser la fonction `bp_core_admin_tabbed_screen_header()` à la place de `bp_core_admin_tabs()` pour afficher vos onglets.

en: The date of the last activity from the blog, as GMT.
fr: Date de la dernière fois où le blog a été actif, au format GMT.

en: The date of the last activity from the blog, in the site's timezone.
fr: La date de la dernière fois où le blog a été actif, dans le fuseau horaire du site.

[ctx: page label]
en: BP Sites Page
fr: Page des sites (BP)

en: The date the activity was published, as GMT.
fr: La date à laquelle l’activité a été publiée, au format GMT.

[ctx: page label]
en: BP Activity Page
fr: Page des activités (BP)

en: User account has not yet been activated.
fr: Le compte n’a pas encore été activé.

en: There was a problem verifying your new email address. If you haven’t dismissed the pending email change, please request a new email update.
fr: Un problème est survenu lors de la vérification de votre nouvelle adresse e-mail. Si vous n’avez pas abandonné la modification de votre e-mail, merci de renouveler votre demande.

en: Sorry, you are not allowed to see the notices.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé·e à consulter les alertes globales.

en: There was a problem dismissing that sitewide notice
fr: Un problème est survenu lors du rejet de cette alerte globale

en: Whether this notice is active or not.
fr: Si cette alerte globale est active ou non.

en: The date of the sitewide notice, in the site's timezone.
fr: La date de l’alerte globale, dans le fuseau horaire du site.

en: HTML content for the sitewide notice, transformed for display.
fr: Contenu HTML de l’alerte globale, prévu pour être affiché.

en: Content for the sitewide notice, as it exists in the database.
fr: Contenu de l’alerte globale, tel qu’il existe en base de données.

en: Title of the sitewide notice, transformed for display.
fr: Titre de l’alerte globale, prévu pour être affiché.

en: Title of the sitewide notice, as it exists in the database.
fr: Titre de l’alerte globale, tel qu’il existe en base de données.

en: A unique numeric ID for the sitewide notice.
fr: Un identifiant numérique unique pour l’alerte globale.

en: ID of the sitewide notice to delete. Required when deleting an existing notice.
fr: Identifiant de l’alerte globale à supprimer. Obligatoire lors de la suppression d’une alerte globale existante.

en: ID of the sitewide notice to update. Required when editing an existing notice.
fr: Identifiant de l’alerte globale à modifier. Obligatoire lors de la modification d’une alerte globale existante.

en: Content of the sitewide notice.
fr: Contenu de l’alerte globale.

en: Subject of the sitewide notice.
fr: Sujet de l’alerte globale.

en: ID of the sitewide notice. Required when editing an existing notice.
fr: Identifiant de l’alerte globale. Obligatoire lors de la modification d’une alerte globale existante.

en: ID of the sitewide notice.
fr: Identifiant de l’alerte globale.

en: There was an error trying to delete a notice.
fr: Une erreur est intervenue lors de la suppression de l’alerte globale.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss notices.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé·e à rejeter cette alerte globale.

en: There was an error trying to update the notice.
fr: Une erreur est intervenue lors de la mise à jour de l’alerte globale.

en: Cannot create new sitewide notice.
fr: La création de la nouvelle alerte globale n’a pu aboutir.

en: Sorry, this notice does not exist.
fr: Désolé, cette alerte globale n’existe pas ou plus.

en: A unique numeric ID for the Sitewide notice.
fr: Un identifiant numérique unique pour l’alerte globale.

en: Whether to mark the thread as unread.
fr: S’il s’agit de marquer la conversation comme non lue.

en: Whether to mark the thread as read.
fr: S’il s’agit de marquer la conversation comme lue.

en: You dismissed the sitewide notice.
fr: Vous avez rejeté l’alerte globale.

en: No active sitewide notices.
fr: Aucune alerte globale active.

en: Preview unavailable
fr: Aperçu non disponible

en: There was a problem dismissing the notice.
fr: Un problème est survenu lors du rejet de cette alerte globale.

en: Notice has been dismissed.
fr: L’alerte globale a été rejetée.

en: Elapsed time since the member registered.
fr: Temps écoulé depuis que le membre s’est inscrit.

en: No members found.
fr: Aucun membre trouvé.

en: Time elapsed since the Group was created, in the site's timezone.
fr: Temps écoulé depuis la création du groupe, selon le fuseau horaire du site.

note: translators: %s is time elapsed since the group was created
en: Created %s
fr: Créé %s

[ctx: The timestamp when the user registered]
note: translators: %s is time elapsed since the registration date happened
en: Registered %s
fr: Inscrit·e %s

en: Information about active features for the component.
fr: Informations sur les fonctionnalités actives du composant.

en: Whether the component is active or not.
fr: Si ce composant est actif ou non.

en: The `href` attribute is not available inside the `&lt;button&gt;` tag. Please use a `data-*` attribute to transport a link into this tag.
fr: L’attribut `href` n’est pas disponible pour la balise `&lt;button&gt;`. Merci d’utiliser un attribut du type `data-*` pour transporter un lien dans cette balise.

en: Invitee
fr: Invité

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{inviter.name}} has invited you to join the group: "{{group.name}}".
    
    {{invite.message}}
    
    To accept your invitation, visit: {{{invites.url}}}
    
    To learn more about the group, visit: {{{group.url}}}.
    To view {{inviter.name}}'s profile, visit: {{{inviter.url}}}
fr: {{inviter.name}} vous a invité à rejoindre le groupe : "{{group.name}}".
    
    {{invite.message}}
    
    Pour accepter cette invitation, cliquez sur ce lien : {{{invites.url}}}
    
    Pour en savoir plus sur le groupe, cliquez sur ce lien : {{{group.url}}}.
    Pour afficher le profil de {{inviter.name}}, cliquez sur ce lien : {{{inviter.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: <a href="{{{inviter.url}}}">{{inviter.name}}</a> has invited you to join the group: &quot;{{group.name}}&quot;.
    
    {{invite.message}}
    
    <a href="{{{invites.url}}}">Go here to accept your invitation</a> or <a href="{{{group.url}}}">visit the group</a> to learn more.
fr: <a href="{{{inviter.url}}}">{{inviter.name}}</a> vous a invité à rejoindre le groupe : « {{group.name}} ».
    
    {{invite.message}}
    
    <a href="{{{invites.url}}}">Cliquez ici pour accepter l’invitation</a> or <a href="{{{group.url}}}">ici pour visiter le groupe</a> et en savoir plus sur son sujet.

en: The latest post ID from the blog
fr: Le dernier identifiant d’article publié sur le blog

en: HTML content for the description of the blog, transformed for display.
fr: Contenu HTML pour la description du blog, prévu pour être affiché.

en: Content for the description of the blog, as it exists in the database.
fr: Contenu de la description du blog, tel qu’il existe en base de données.

en: Sorry, there were no posts found.
fr: Désolé, aucun article trouvé.

[ctx: Link text for the Site’s general options page]
en: this page
fr: cette page

[ctx: Group invites pagination]
note: translators: 1: Invitations from number. 2: Invitations to number. 3: Total invitations.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitation | Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitations
fr[0]: Affichage de %1$s - %2$s sur %3$s invitation
fr[1]: Affichage de %1$s - %2$s sur %3$s invitations

en: The unique numeric identifier of the user who is invited to agree to the Friendship request.
fr: L’identifiant numérique unique de l’utilisateur·rice qui est invité·e à accepter la demande de mise en relation.

en: The unique numeric identifier of the user who is requesting the Friendship.
fr: L’identifiant numérique unique de l’utilisateur·rice qui effectue la demande de mise en relation.

en: Nonmember Opt-outs
fr: Désengagements

[ctx: buddypress opt-outs intro]
note: translators: %s: the link to the BuddyPress Nonmember Opt-outs management tool screen
en: Visit %s to manage your site&rsquo;s opt-out requests.
fr: Consultez %s pour gérer les demandes de désengagement de votre site.

en: BuddyPress stores opt-out requests from people who are not members of this site, but have been contacted via communication from this site, and wish to opt-out from future communication.
fr: BuddyPress garde une trace des demandes de désengagement des personnes étrangères au site qui, suite à un premier contact via ce site, souhaitent ne plus être contactées à l’avenir.

[ctx: buddypress invitations tool intro]
note: translators: %s: the link to the BuddyPress Invitations management tool screen
en: Visit %s to manage your site&rsquo;s invitations.
fr: Consultez %s pour gérer les invitations à rejoindre votre site.

en: When enabled, BuddyPress allows your users to invite nonmembers to join your site.
fr: Lorsqu’autorisé, BuddyPress permet à vos membres d’inviter les personnes de leur choix à rejoindre votre site.

en: Repair Tools
fr: Outils de réparation

en: Select the operation to perform
fr: Sélectionner l’opération à effectuer

en: BuddyPress Repair Tools
fr: Outils de réparation de BuddyPress

[ctx: Link text for the Multisite’s network settings page]
en: this page
fr: cette page

[ctx: Disabled registration message for regular site config]
note: translators: %s: the link to the Site general options page
en: Registration is currently disabled. Before associating a page is allowed, please enable registration by clicking on the "Anyone can register" checkbox on %s.
fr: Les inscriptions ne sont pas actuellement autorisées. Pour que l’association de page soit permise, merci d’autoriser les inscriptions en cliquant sur la case à cocher « Tout le monde peut s’inscrire » de %s.

[ctx: Disabled registration message for multisite config]
note: translators: %s: the link to the Network settings page
en: Registration is currently disabled. Before associating a page is allowed, please enable registration by selecting either the "User accounts may be registered" or "Both sites and user accounts can be registered" option on %s.
fr: Les inscriptions ne sont pas actuellement autorisées. Pour que l’association de page soit permise, merci d’autoriser les inscriptions en cliquant sur l’une de ces deux cases à cocher « Des comptes peuvent être créés » ou « La création de sites et de comptes est autorisée » de %s.

en: These pages will only be reachable by users who are not logged in.
fr: Ces pages ne sont accessibles qu’aux utilisateur·rice·s qui ne sont pas authentifié·e·s sur votre site.

en: This is the administration screen for nonmember opt-outs on your site.
fr: Voici l’écran d’administration des désengagements d’utilisateur par rapport à votre site.

en: Go to website's home page.
fr: Aller sur la page d’accueil du site.

en: You have been unsubscribed.
fr: Vous avez été désabonné·e.

en: You have already unsubscribed from all communication from this site.
fr: Vous avez déjà été désabonné·e de toute communication en provenance de ce site.

en: You will no longer receive emails when you are invited to join this site.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand vous serez invité·e à rejoindre ce site.

en: A site member has sent a site invitation to the recipient.
fr: Un membre du site a envoyé une invitation à rejoindre le site au destinataire

en: Recipient has successfully activated an account.
fr: Le destinataire a bien activé son compte.

en: Note: Drag fields from other groups and drop them on the "Signup Fields" tab to include them into your registration form.
fr: NB : cliquez-glissez les champs d’autres groupes et relâchez les sur l’onglet « Champs d’inscription » afin de les inclure dans votre formulaire d’inscription.

en: Public registration is currently disabled. However, invitees will still be able to register if network invitations are enabled.
fr: Les inscriptions ne sont pas autorisées actuellement. Toutefois, les invités peuvent s’inscrire si les invitations à rejoindre ce site sont permises.

en: Allow registered members to invite people to join this network
fr: Autoriser les membres du site à inviter des personnes à rejoindre ce site

note: translators: %s: modification date
en: Date modified: %s
fr: Date de modification : %s

en: You are about to delete the following opt-out request: | You are about to delete the following opt-out requests:
fr[0]: Vous êtes sur le point de supprimer cette demande de désengagement :
fr[1]: Vous êtes sur le point de supprimer ces demandes de désengagement :

en: No opt-out requests were found.
fr: Aucune demande de désengagement n’a été trouvée.

en: Search for a specific email address
fr: Rechercher une adresse e-mail en particulier

en: This table shows opt-out requests from people who are not members of this site, but have been contacted via communication from this site, and wish to receive no further communications.
fr: Ce tableau affiche les demandes de désengagement des personnes étrangères à ce site, qui, suite à un premier contact via ce site, souhaitent ne plus être contactées.

note: translators: %s: the searched email.
en: Opt-out with an email address matching &#8220;%s&#8221; | Opt-outs with an email address matching &#8220;%s&#8221;
fr[0]: Demande de désengagement dont l’e-mail correspond à « %s »
fr[1]: Demandes de désengagement dont l’e-mail correspond à « %s »

[ctx: nonmembers opt-out not deleted]
note: translators: %s: number of optouts that failed to be deleted
en: %s opt-out was not deleted. | %s opt-outs were not deleted.
fr[0]: %s désengagement n’a pas été supprimé.
fr[1]: %s désengagements n’ont pas été supprimés.

[ctx: nonmembers opt-out deleted]
note: translators: %s: number of deleted optouts
en: %s opt-out successfully deleted! | %s opt-outs successfully deleted!
fr[0]: %s désengagement a bien été supprimé !
fr[1]: %s désengagements ont bien été supprimés !

note: translators: accessibility text
en: Opt-outs list
fr: Liste des désengagements

note: translators: accessibility text
en: Opt-out list navigation
fr: Navigation de la liste des désengagements

en: "Delete" allows you to delete the record of an opt-out. You will be asked to confirm this deletion.
fr: « Supprimer » vous permet de supprimer la trace d’un désengagement. Une confirmation de suppression vous sera demandée.

en: Hovering over a row in the opt-outs list will display action links that allow you to manage the opt-out. You can perform the following actions:
fr: En survolant une des lignes de la liste des désengagements, des liens d’action apparaîtront pour vous permettre de gérer le désengagement. Vous pouvez effectuer les opérations suivantes :

en: Using the search form, you can search for an opt-out to a specific email address.
fr: En utilisant le formulaire de recherche, vous pouvez rechercher un désengagement spécifique à une adresse e-mail.

en: You can reorder the list of opt-outs by clicking on the Email Sender, Email Type or Date Modified column headers.
fr: Vous pouvez réordonner la liste des désengagements en cliquant sur les entêtes de colonne intitulée « Expéditeur de l’email », « Type d’e-mail » ou « Date de modification ».

[ctx: Nonmember opt-outs per page (screen options)]
en: Nonmember opt-outs
fr: Désengagements

en: There was a problem deleting opt-outs. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant la suppression des désengagements. Veuillez recommencer.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{inviter.name}} has invited you to join {{site.name}}
fr: {{inviter.name}} vous a invité à rejoindre {{site.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Welcome to {{site.name}}!
    
    Visit your profile, where you can tell us more about yourself, change your preferences, or make new connections, to get started: {{{profile.url}}}
    
    Forgot your password? Don't worry, you can reset it with your email address from this page of our site: {{{lostpassword.url}}}
fr: Bienvenue sur {{site.name}} !
    
    Consultez votre page de profil, page depuis laquelle vous pouvez nous en dire plus à votre sujet, modifier vos préférences, ou faire de nouvelles connaissances, pour commencer : {{{profile.url}}}
    
    Mot de passe oublié ? Pas d’inquiétude, vous pouvez le redéfinir grâce à votre adresse e-mail depuis cette page de notre site : {{{lostpassword.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Welcome to {{site.name}}!
    
    Visit your <a href="{{{profile.url}}}">profile</a>, where you can tell us more about yourself, change your preferences, or make new connections, to get started.
    
    Forgot your password? Don't worry, you can reset it with your email address from <a href="{{{lostpassword.url}}}">this page</a> of our site
fr: Bienvenue sur {{site.name}} !
    
    Consultez <a href="{{{profile.url}}}">votre page de profil</a>, page depuis laquelle vous pouvez nous en dire plus à votre sujet, modifier vos préférences, ou faire de nouvelles connaissances, pour commencer.
    
    Mot de passe oublié ? Pas d’inquiétude, vous pouvez le redéfinir grâce à votre adresse e-mail depuis <a href="{{{lostpassword.url}}}">cette page</a> de notre site.

en: This filter was used for 2 different purposes. If your goal was to filter the default *Gravatar*, please use `bp_core_avatar_gravatar_default` instead. Otherwise, please use `bp_core_default_avatar` instead.
fr: Ce crochet de filtre était utilisé pour deux raisons différentes. Si votre objectif était de filtrer le *Gravatar* par défaut, merci d’utiliser désormais ce filtre `bp_core_avatar_gravatar_default`. Autrement, merci d’utiliser cet autre filtre `bp_core_default_avatar` à la place.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Welcome!
fr: [{{{site.name}}}] Bienvenue !

note: translators: %d: the age .
en: %s old
fr: %s an(s)

en: The email recipient has opted out from receiving communication from this site.
fr: La personne destinatrice de l’e-mail ne souhaite pas être contactée depuis ce site.

note: translators: %s is the link to the registration settings.
en: * Fields in this group will appear on the registration page as soon as users will be able to register to your site.%s
fr: * Les champs de ce groupe de champs apparaîtront sur la page d’inscription dès que les utilisateurs seront en mesure de s’inscrire sur votre site.%s

en: Sorry, you are not allowed to send invitations.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé·e·s à envoyer des invitations.

[ctx: BP RSS Tooltip]
en: RSS Feed
fr: Flux RSS

note: translators: accessibility text
en: Send Invitation
fr: Envoyer l’invitation

en: Add a personalized message to the invitation (optional)
fr: Ajouter un message d’accompagnement à l’invitation (facultatif)

en: Email address of new user
fr: Adresse e-mail de la personne

en: Fill out the form below to invite a new user to join this site. Upon submission of the form, an email will be sent to the invitee containing a link to accept your invitation. You may also add a custom message to the email.
fr: Renseignez le formulaire ci-dessous pour inviter la personne de votre choix à rejoindre ce site. Suite à l’envoi du formulaire, un e-mail sera envoyé à l’invité·e. Il contiendra un lien pour accepter votre invitation. Vous pouvez, si vous le souhaitez, ajouter un message d’accompagnement à l’e-mail.

note: translators: %s: link to the page the user needs to accept the terms of.
en: I agreed to %s.
fr: J’ai donné mon accord sur %s.

note: translators: %s: link to the page the user needs to accept the terms of.
en: I did not agree to %s
fr: Je n’ai pas donné mon accord sur %s

en: &mdash; Select &mdash;
fr: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: Select the page the user needs to accept the terms of:
fr: Sélectionner la page contenant les termes que l’utilisateur·rice doit accepter :

note: translators: %s: link to the page the user needs to accept the terms of.
en: I agree to %s.
fr: Je donne mon accord sur %s.

[ctx: xprofile field type]
en: Checkbox Acceptance
fr: Case d’acceptation

[ctx: xprofile field type]
en: Biography
fr: Biographie

en: 20 years old
fr: 20 ans

en: 4 years from now
fr: d’ici 4 ans

en: 4 years ago
fr: il y a 4 ans

en: Signups
fr: Inscriptions

en: Select the information you want to use for your WordPress field.
fr: Sélectionner l’information que vous souhaitez utiliser dans votre champ WordPress.

[ctx: xpofile wp-textbox field type label]
en: Website
fr: Site Web

[ctx: xpofile wp-textbox field type label]
en: Last Name
fr: Nom de famille

[ctx: xpofile wp-textbox field type label]
en: First Name
fr: Prénom

note: translators: accessibility text
en: WordPress field
fr: Champ WordPress

[ctx: xprofile field type]
en: Text field
fr: Champ de texte

[ctx: xprofile field type category]
en: WordPress Fields
fr: Champs WordPress

en: The argument of this function into your custom `members/register.php` template should be bp_xprofile_signup_args()
fr: Le paramètre de cette fonction dans votre personnalisation du gabarit `members/register.php` devrait être bp_xprofile_signup_args()

[ctx: Remove field link]
en: Remove
fr: Retirer

en: This field has been already added to the registration form.
fr: Ce champ a déjà été ajouté au formulaire d’inscription.

en: This field cannot be inserted into the registration form.
fr: Ce champ ne peut pas être inséré dans le formulaire d’inscription.

en: * Fields in this group appear on the registration page.
fr: * Les champs de ce groupe de champs apparaîtront dans la page d’inscription.

en: There are no registration fields set. The registration form uses the primary group by default.
fr: Il n’y a aucun champ d’inscription défini. Le formulaire d’inscription utilise le groupe de champs primaire par défaut.

en: Fields to use into the registration form
fr: Champs à utiliser dans le formulaire d’inscription

en: Drag fields from other groups and drop them on the above tab to include them into your registration form.
fr: Cliquez-glissez les champs d’autres groupes et relâchez les sur l’onglet ci-dessus afin de les inclure dans votre formulaire d’inscription.

en: Signup Fields
fr: Champs d’inscription

[ctx: xProfile Group Admin Screen Signup field information]
en: (Sign-up)
fr: (Inscription)

en: Limit result set to notifications addressed to a list of specific users.
fr: Limiter le résultat aux notifications adressées à une liste d’utilisateur·rice·s spécifiques.

[ctx: Named recipient salutation]
note: translators: %s: the email token for the recipient name
en: Hi %s,
fr: Bonjour %s,

[ctx: Unnamed recipient salutation]
en: Hi,
fr: Bonjour,

note: translators: %d: accessibility text.
en: Select opt-out request: %d
fr: Sélectionner la demande de désengagement : %d

en: No opt-outs found.
fr: Aucune demande de désengagement n’a été trouvée.

[ctx: Optout database record action]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Email Description
fr: Contenu de l’e-mail

en: Email Type
fr: Type d’e-mail

en: Email Sender Registered
fr: Date d’inscription de l’expéditeur de l’e-mail

en: Email Sender
fr: Expéditeur de l’e-mail

en: Email Address Hash
fr: Chiffrage de l’adresse e-mail

en: Manage Opt-outs
fr: Gérer les désengagements

note: translators: accessibility text
en: Filter opt-outs list
fr: Filtrer la liste des désengagements

en: Use this field in the site registration form.
fr: Utiliser ce champ dans le formulaire d’inscription.

en: reset it
fr: le réinitialiser

note: translators: 1: The log in link `<a href="login_url">log in</a>`. 2: The lost password link `<a href="lost_password_url">log in</a>`
en: Welcome! You are already a member of this site. Please %1$s to continue. If you have forgotten your password, you can %2$s.
fr: Bienvenue ! Vous êtes déjà un membre de ce site. Merci de %1$s pour poursuivre. Si vous avez oublié votre mot de passe, vous pouvez %2$s.

en: It looks like there is a problem with your invitation. Please try again.
fr: On dirait qu’il y a un problème avec votre invitation. Veuillez recommencer.

en: Member registration is allowed by invitation only.
fr: L’inscription est uniquement disponible sur invitation.

en: Welcome! You&#8217;ve been invited to join the site.
fr: Bienvenue ! Vous avez été invité·e à rejoindre ce site.

note: translators: %s: The comma separated list of inviters display names
en: Welcome! You&#8217;ve been invited to join the site by the following user: %s. | Welcome! You&#8217;ve been invited to join the site by the following users: %s.
fr[0]: Bienvenue ! vous avez été invité·e à rejoindre le site par ce membre : %s.
fr[1]: Bienvenue ! vous avez été invité·e à rejoindre le site par ces membres : %s.

note: translators: %s: The log in link `<a href="login_url">log in</a>`
en: Welcome! You are already a member of this site. Please %s to continue.
fr: Bienvenue ! Vous êtes déjà membre de ce site. Merci de %s pour poursuivre.

note: translators: 1: new user link. 2: inviter user link.
en: %1$s accepted an invitation from %2$s and became a registered member
fr: %1$s a accepté une invitation de %2$s pour devenir membre de ce site

en: Not yet notified
fr: Pas encore averti

en: Resend Invitation Emails
fr: Renvoyer les e-mails d’invitation

en: Delete Invitations
fr: Supprimer les invitations

en: Search Invitations
fr: Rechercher des invitations

[ctx: members invitation notdeleted]
note: translators: %s: number of invitations that failed to be deleted
en: %s invitation was not deleted. | %s invitations were not deleted.
fr[0]: %s invitation n’a pas été supprimée.
fr[1]: %s invitations n’ont pas été supprimées.

[ctx: members invitation deleted]
note: translators: %s: number of deleted invitations
en: %s invitation successfully deleted! | %s invitations successfully deleted!
fr[0]: %s invitation a bien été supprimée
fr[1]: %s invitation ont bien été supprimées

[ctx: members invitation resent]
note: translators: %s: number of invitation emails sent
en: %s invtitation email successfully sent!  | %s invitation emails successfully sent!
fr[0]: %s e-mail d’invitation a bien été envoyé !
fr[1]: %s e-mails d’invitation ont bien été envoyés !

note: translators: accessibility text
en: Invitations list
fr: Liste des invitations

note: translators: accessibility text
en: Invitation list navigation
fr: Navigation de la liste des invitations

en: "Delete" allows you to delete an unsent or accepted invitation from your site; "Cancel" allows you to cancel a sent, but not yet accepted, invitation. You will be asked to confirm this deletion.
fr: « Supprimer » vous permet de retirer une invitation acceptée ou non de votre site ; « Annuler » vous permet de retirer une invitation envoyée mais pas encore acceptée. Une confirmation de suppression vous sera demandée.

[ctx: Community invites pagination]
note: translators: 1: Invitations from number. 2: Invitations to number. 3: Total invitations.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitation | Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitations
fr[0]: Affichage de %1$s - %2$s sur %3$s invitation
fr[1]: Affichage de %1$s - %2$s sur %3$s invitations

note: translators: %d: the number of invitations that were resent.
en: %d invitation was resent. | %d invitations were resent.
fr[0]: %d invitation a été renvoyée.
fr[1]: %d invitations ont été renvoyées.

note: translators: %d: the number of invitations that were canceled.
en: %d invitation was canceled. | %d invitations were canceled.
fr[0]: %d invitation a été annulée.
fr[1]: %d invitations ont été annulées.

en: There was a problem managing your invitations.
fr: Il y a eu un problème dans la gestion de vos invitations.

en: There was a problem resending that invitation.
fr: Il y a eu un problème avec le renvoi de cette invitation.

en: Invitation successfully resent.
fr: L’invitation a bien été renvoyée.

en: There was a problem canceling that invitation.
fr: Il y a eu un problème lors de l’annulation de cette invitation.

en: Invitation successfully canceled.
fr: L’invitation a bien été annulée.

en: There was a problem sending that invitation. The user could already be a member of the site or have chosen not to receive invitations from this site.
fr: Il y a eu un problème dans l’envoi de cette invitation. Il est possible que la personne soit déjà membre du site ou qu’elle ait choisi de ne plus recevoir d’invitation de ce site.

[ctx: button]
en: Resend
fr: Renvoyer

note: translators: accessibility text
en: Select this invitation
fr: Sélectionner cette invitation

en: There are no invitations to display.
fr: Il n’y a aucune invitation à afficher.

note: translators: accessibility text
en: Send Invitations
fr: Envoyer les invitations

en: BuddyPress tools
fr: Outils de BuddyPress

en: Bulk actions allow you to perform these actions for the selected rows.
fr: Les actions groupées vous permettent d'effectuer ces opérations pour les rangées sélectionnées.

en: There was a problem deleting invitations. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant la suppression des invitations. Veuillez recommencer.

en: There was a problem sending the invitation emails. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant l’envoi des e-mails d’invitation. Veuillez recommencer.

[ctx: members invitation notsent]
note: translators: %s: number of unsent invitation emails
en: %s invitation email was not sent. | %s invitation emails were not sent.
fr[0]: %s e-mail d’invitation n’a pas été envoyé.
fr[1]: %s e-mails d’invitation n’ont pas été envoyés.

en: No invites were found, nothing to delete!
fr: Aucune invitation n’a été trouvée, rien à supprimer !

en: You are about to delete the following invitation: | You are about to delete the following invitations:
fr[0]: Vous êtes sur le point de supprimer l’invitation suivante :
fr[1]: Vous êtes sur le point de supprimer les invitations suivantes :

en: No pending invites were found, nothing to resend!
fr: Aucune invitation en attente n’a été trouvée, rien à renvoyer !

en: You are about to resend an invitation email to the following address: | You are about to resend invitation emails to the following addresses:
fr[0]: Vous êtes sur le point de renvoyer des e-mails d’invitation à cette adresse :
fr[1]: Vous êtes sur le point de renvoyer des e-mails d’invitation à ces adresses :

en: Invitation successfully sent!
fr: L’invitation a bien été envoyée !

en: "Send" or "Resend" takes you to the confirmation screen before being able to send or resend the invitation email to the desired pending invitee.
fr: « Envoyer » ou « Renvoyer » vous redirige à un écran de confirmation avant de pouvoir effectivement envoyer ou renvoyer l’e-mail d’invitation à l’invité en attente de votre choix.

en: You can reorder the list of invitations by clicking on the Invitee, Inviter, Date Modified, Email Sent, or Accepted column headers.
fr: Vous pouvez réordonner la liste des invitations en cliquant sur les entêtes colonne intitulée « Invité », « Expéditeur de l’invitation », « Date de modification », « E-mail envoyé » ou « Acceptée ».

[ctx: Members Invitations per page (screen options)]
en: Members Invitations
fr: Invitations de membres

note: translators: accessibility text
en: Select invitation: %s
fr: Sélectionner l’invitation : %s

note: translators: %s: url to site settings
en: Invitations are not allowed. %s
fr: Les invitations ne sont pas autorisées. %s

en: No invitations found.
fr: Aucune invitation n’a été trouvée.

[ctx: Pending invitation action]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Pending invitation action]
en: Resend Email
fr: Renvoyer l’e-mail

en: Email Sent
fr: E-mail envoyé

en: Inviter Registered
fr: Date d’inscription de l’expéditeur de l’invitation

en: Draft (Unsent)
fr: Brouillon (Non envoyée)

en: Pending
fr: En attente

note: translators: accessibility text
en: Filter invitations list
fr: Filtrer la liste des invitations

[ctx: Member settings on notification settings page]
en: Someone accepts your membership invitation
fr: Une personne accepte votre invitations à rejoindre le site

[ctx: Member settings on notification settings page]
en: Members
fr: Membres

note: translators: %s: new user name
en: %s is now a member of the site
fr: %s est désormais un membre du site

note: translators: %s: new user name
en: %s accepted your membership invitation
fr: %s a accepté votre invitation à rejoindre le site

note: translators: %d: the number of new users
en: %d members are now members of the site
fr: %d personnes sont désormais membres du site

note: translators: %d: the number of new users
en: %d members accepted your membership invitations
fr: %d personnes ont accepté vos invitations à rejoindre le site

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Date Modified
fr: Date de modification

en: Using the search form, you can find specific invitations more easily. The Invitee Email field will be included in the search.
fr: Utilisez le formulaire de recherche pour retrouver plus facilement des invitations particulières. L’adresse e-mail de l’invité sera inclue dans la recherche.

en: This is the administration screen for member invitations on your site.
fr: Vous êtes sur l’écran d’administration des invitations de membre de votre site.

en: Show where group types may be listed, like in the group header.
fr: Afficher là où les Types de Groupe peuvent être listés, comme par exemple l’en-tête du Groupe.

en: Show during group creation, and when a group admin is on the group&rsquo;s settings page.
fr: Afficher lors de la création du Groupe, et lorsqu’un administrateur de Groupe visite la page de gestion du Groupe.

en: Make a list of groups matching this type available on the groups directory.
fr: Liste les groupes correspondants à ce type dans la page répertoriant les groupes.

[ctx: BP Group type show in list]
en: Show on Group
fr: Afficher sur le groupe

[ctx: BP Group type show in create screen]
en: Show on Group Creation
fr: Afficher lors de la création d’un groupe

[ctx: BP Group type ID description]
en: Lower-case string, no spaces or special characters. Used to identify the group type.
fr: Chaîne de caractères en minuscules, sans espace ni caractères spéciaux. Cette chaîne est utilisée pour identifier le type de groupe.

[ctx: Group type taxonomy most used items label]
note: translators: Tab heading when selecting from the most used terms.
en: Most Used
fr: Les plus utilisés

[ctx: Group type taxonomy description]
en: BuddyPress Group Types
fr: Types de groupe BuddyPress

[ctx: BP Member type ID label]
en: Group Type ID
fr: Identifiant du type de groupe

[ctx: Group type taxonomy back to items label]
en: &larr; Back to Group Types
fr: Retour à la liste des types de groupe

[ctx: Group type taxonomy items list label]
en: Group Types list
fr: Liste des types de groupe

[ctx: Group type taxonomy items list navigation label]
en: Group Types list navigation
fr: Navigation de la liste des types de groupe

[ctx: Group type taxonomy no terms label]
en: No group types
fr: Aucun type de groupe

[ctx: Group type taxonomy not found label]
en: No group types found.
fr: Aucun type de groupe trouvé

[ctx: Group type taxonomy choose from most used label]
en: Choose from the most used group types
fr: Choisir parmi les types de groupe les plus utilisés

en: Group type could not be updated due to missing required information.
fr: Le type de groupe n’a pas pu être mis à jour en raison de l’absence d’une information requise.

en: Group type successfully deleted.
fr: Le type de groupe a été supprimé avec succès.

en: Sorry, there was an error while trying to delete this Group type.
fr: Désolé, une erreur s’est produite durant la tentative de suppression de ce type de groupe.

en: Sorry, This Group type is registered using code, deactivate the plugin or remove the custom code before trying to delete it again.
fr: Désolé, ce type de groupe est initialisé depuis du code, désactivez l’extension ou retirez le code spécifique avant d’essayer de le supprimer à nouveau.

en: Sorry, the Group type was not deleted: it does not exist.
fr: Désolé, le type de groupe n’a pas été supprimé :  il n’existe pas.

en: Sorry, this Group type already exists.
fr: Désolé, ce type de groupe existe déjà.

en: Group type successfully updated.
fr: Type de groupe mis à jour avec succès.

en: Sorry, there was an error and the Group type wasn’t added.
fr: Désolé, une erreur s’est produite et le type de groupe n’a pas été ajouté.

en: Group type successfully added.
fr: Type de groupe ajouté avec succès.

en: Please define the Group Type ID field.
fr: Merci de définir le champ relatif à l’identifiant du type de groupe.

en: Group Type:
fr: Type de groupe :

[ctx: Group type taxonomy parent item label]
en: Parent Group Type
fr: Type de groupe parent

en: Remove one or more type of a group. To remove more than one type, use a comma separated list of types.
fr: Retirez un ou plusieurs types de groupe. Pour retirer plusieurs types, utilisez une liste de types séparés par des virgules.

en: Append one or more type to a group. To append more than one type, use a comma separated list of types.
fr: Ajouter un ou plusieurs types à un groupe. Pour ajouter plus d’un type, utiliser une liste de types séparés par des virgules.

en: Assign one or more type to a group. To assign more than one type, use a comma separated list of types.
fr: Affecter un ou plusieurs types à un groupe. Pour affecter plus d’un type, utiliser une liste de types séparés par des virgules.

[ctx: Group type taxonomy parent item label]
en: Parent Group Type:
fr: Type de groupe parent :

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Repairing site icons/blog avatars synchronization&hellip; %s
fr: Réparation de la synchronisation des icônes de site/avatars de blog en cours&hellip; %s

en: Repair site tracking site icons/blog avatars synchronization.
fr: Réparer la synchronisation des icônes de site/avatars de blog du composant de suivi des sites.

en: Type slug
fr: Slug du type

en: Make a list matching this type available on the directory.
fr: Crée un liste pour ce type dans la page de répertoire.

en: The name of this type in plural form.
fr: Le nom de ce type au pluriel.

en: The name of this type in singular form.
fr: Le nom de ce type au singulier.

[ctx: BP Type has directory checkbox label]
en: Has Directory View
fr: Dispose d’une vue en répertoire

[ctx: BP Type name label]
en: Plural Name
fr: Nom au pluriel

[ctx: BP Type slug label]
en: Custom type directory slug
fr: Identifiant d’adresse web de l’annuaire pour votre type personnalisé

[ctx: BP Type singular name label]
en: Singular name
fr: Nom au singulier

[ctx: Number/count of types]
en: Count
fr: Décompte

note: translators: %s is the name of the Type meta key
en: As a result, the form elements for the "%s" meta key cannot be displayed
fr: Par conséquent, les éléments du formulaire pour la clé de la métadonnée « %s » ne peuvent être affichés

en: Type metadata labels need to be set into the labels argument when registering your taxonomy using the meta key as the label’s key.
fr: Les libellés des métadonnées de type nécessitent d’être définis dans l'argument des libellés lorsque vous initiez votre taxonomie en utilisant la clé de la métadonnée comme clé de libellé.

en: Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
fr: De temps en temps, ces relations se désynchronisent, le plus souvent suite à une importation, une modification ou une migration.

en: BuddyPress keeps track of various relationships between members, groups, and activity items.
fr: BuddyPress garde une trace des nombreuses relations qui peuvent exister entre les membres, les groupes et les activités.

en: There was an error while trying to delete this type.
fr: Une erreur s’est produite durant la tentative de suppression de ce type.

en: This type is registered using code, deactivate the plugin or remove the custom code before trying to delete it again.
fr: Ce type est initialisé depuis du code, désactivez l’extension ou retirez le code spécifique avant d’essayer de le supprimer à nouveau.

en: The type was not deleted: it does not exist.
fr: Le type n’a pas été supprimé : il n’existe pas.

en: The Term Type ID value is missing
fr: La valeur de l’identifiant de terme du type est manquante

en: The Type already exists
fr: Le type existe déjà

en: The Type ID value is missing
fr: La valeur de l’identifiant du type est manquante

en: All BuddyPress Member menu items
fr: Éléments de menu pour tous les membres BuddyPress

en: Search BuddyPress member menu items
fr: Rechercher dans les éléments de menu de membre BuddyPress

en: Sorry, the default term cannot be deleted.
fr: Désolé, le terme par défaut ne peut pas être supprimé.

en: Sorry, the term does not exist.
fr: Désolé, ce terme n’existe pas.

en: Sorry, the term ID and the taxonomy are required arguments.
fr: Désolé, l’identifiant du terme et de la taxonomie sont des arguments obligatoires.

[ctx: Comment disallowed key]
en: You have posted an inappropriate word.
fr: Vous avez publié un mot inapproprié.

[ctx: Group type taxonomy add or remove items label]
en: Add or remove group types
fr: Ajouter ou supprimer des types de groupe

[ctx: Group type taxonomy separate items with commas label]
en: Separate group types with commas
fr: Séparer les types de groupe avec des virgules

[ctx: Group type taxonomy new item name label]
en: New Group Type Name
fr: Nom du nouveau type de groupe

[ctx: Group type taxonomy add new item label]
en: Add New Group Type
fr: Ajouter un nouveau type de groupe

[ctx: Group type taxonomy update item label]
en: Update Group Type
fr: Mettre à jour le type de groupe

[ctx: Group type taxonomy view item label]
en: View Group Type
fr: Afficher le type de groupe

[ctx: Group type taxonomy edit item label]
en: Edit Group Type
fr: Modifier le type de groupe

[ctx: Group type taxonomy all items label]
en: All Group Types
fr: Tous les types de groupe

[ctx: Group type taxonomy popular items label]
en: Popular Group Types
fr: Types de groupe les plus utilisés

[ctx: Group type taxonomy search items label]
en: Search Group Types
fr: Rechercher dans les types de groupe

[ctx: Group type taxonomy singular name]
en: Group Type
fr: Type de groupe

[ctx: Group type taxonomy name]
en: Group Types
fr: Types de groupe

en: Whether to fetch extra BP data about the returned groups.
fr: Doit-on récupérer les données additionnelles BP pour les groupes retournés ?

en: The human diff time the Group was last active, in the site's timezone.
fr: Le temps qu’il s’est écoulé depuis la dernière activité du groupe, dans le fuseau horaire du site.

en: Sorry, you need to be logged in to view your groups.
fr: Merci de vous connecter pour afficher vos groupes.

en: The maximum amount of groups the user is member of to return. Defaults to all groups.
fr: Le nombre maximum de groupes dont l’utilisateur·rice est membre à retourner. Par défaut c’est tous les groupes.

en: Whether to fetch extra BP data about the returned group.
fr: Doit-on récupérer les données additionnelles BP pour le groupe retourné ?

note: translators: %d: the number of group members.
en: %d member | %d members
fr[0]: %d membre
fr[1]: %d membres

note: translators: %s is the placeholder for the link to BuddyPress support forums.
en: Please %s about this version of BuddyPress on our website.
fr: Veuillez %s sur cette version de BuddyPress sur votre site.

en: How are you using BuddyPress? Receiving your feedback and suggestions for future versions of BuddyPress genuinely motivates and encourages our contributors.
fr: Comment utilisez-vous BuddyPress ? Vos retours et suggestions pour les prochaines versions de BuddyPress sont toujours très motivants et encouragent nos contributeurs et contributrices.

en: Enter a lower-case string without spaces or special characters (used internally to identify the type).
fr: Saisissez une chaîne de caractères en minuscules, sans espaces ni caractères spéciaux (cette chaîne de caractères est prévue pour une utilisation interne afin de pouvoir identifier le type).

en: Type ID
fr: Identifiant de type

en: Member Type
fr: Type de membre

note: translators: %s is the name of the function to use instead of the deprecated one
en: Please use %s instead
fr: Veuillez plutôt utiliser %s

note: translators: 1: activity type. 2: activity author. 3: activity date and time.
en: "%1$s" activity submitted by %2$s on %3$s
fr: activité "%1$s" soumise par %2$s le %3$s

en: You are about to delete the following activities:
fr: Vous êtes sur le point de supprimer les activités suivantes :

en: Delete Activities
fr: Supprimer les activités

en: Sorry, we cannot create the site. Please try again later.
fr: Désolé, nous ne pouvons pas créer le site. Merci de réessayer plus tard.

note: translators: %s is the site domain and path.
en: %sblogname
fr: %snomdusite

note: translators: %s is the site domain and path.
en: domain.%s
fr: domaine.%s

note: translators: %s is the field type name.
en: You are about to delete the following %s:
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le %s suivant :

en: You are about to delete the following field group:
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le groupe de champ suivant

en: Delete Field Group
fr: Supprimer le groupe de champ

en: Group Type
fr: Types de groupe

note: translators: %s is the field type name.
en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: There is no limit to the number of sites that you can have, so create to your heart’s content, but blog responsibly!
fr: Il n’y a pas de limite au nombre de sites que vous pouvez posséder, alors créez-en autant que le cœur vous en dit, mais publiez de manière responsable !

en: add a site to your account
fr: Ajouter un site à votre compte

en: By filling out the form below, you can
fr: En remplissant le formulaire ci-dessous, vous pouvez

en: Set initial Blog options.
fr: Régler les options initiales du Blog

en: The user ID of the new site's admin.
fr: L’identifiant de l’administrateur·rice du site.

en: The new site's network ID. (Only relevant on multi-network installations)
fr: L’identifiant de réseau du nouveau site. (Utile uniquement en cas d’installation multi-réseau)

en: The new site's title.
fr: Le titre du nouveau site.

en: The new site's name (used for the site URL).
fr: Le nom du nouveau site (pour une utilisation dans son adresse web).

en: Sorry, blog creation is disabled.
fr: Désolé, la création de blog est désactivée.

en: There was a problem creating blog.
fr: Impossible de créer le blog.

en: Member type could not be updated due to missing required information.
fr: Le type de membre n’a pas pu être mis à jour en raison de l’absence d’une information requise.

en: Member type successfully deleted.
fr: Le type de membre a été supprimé avec succès.

en: Sorry, there was an error while trying to delete this Member type.
fr: Désolé, une erreur s’est produite durant la tentative de suppression de ce type de membre.

en: Sorry, This Member type is registered using code, deactivate the plugin or remove the custom code before trying to delete it again.
fr: Désolé, ce type de membre est initialisé depuis du code, désactivez l’extension ou retirez le code spécifique avant d’essayer de le supprimer à nouveau.

en: Sorry, the Member type was not deleted: it does not exist.
fr: Désolé, le type de membre n’a pas été supprimé :  il n’existe pas.

en: Sorry, this Member type already exists.
fr: Désolé, ce type de membre existe déjà.

en: Member type successfully updated.
fr: Type de membre mis à jour avec succès.

en: Sorry, there was an error and the Member type wasn’t added.
fr: Désolé, une erreur s’est produite et le type de membre n’a pas été ajouté.

en: Member Types:
fr: Types de membre :

en: Show where member types may be listed, like in the member header.
fr: Affiche où les types de membres seront listés, comme par exemple dans l’en-tête du membre.

[ctx: BP Member type show in list]
en: Show on Member
fr: Afficher sur le membre

[ctx: Member type taxonomy parent item label]
en: Parent Member Type
fr: Type de membre parent

en: Make a list of members matching this type available on the members directory.
fr: Rendre une liste des membres correspondant à ce type disponible dans le répertoire des membres.

[ctx: Member type taxonomy most used items label]
note: translators: Tab heading when selecting from the most used terms.
en: Most Used
fr: Les plus utilisés

[ctx: Member type taxonomy parent item label]
en: Parent Member Type:
fr: Type de membre parent :

en: Assign a member type to a member, use a comma separated list of member types to assign more than one.
fr: Attribuez un type de membre à un membre, utilisez une liste de types de membres séparés par des virgules pour en attribuer plusieurs.

en: Enter if you want the type slug to be different from its ID.
fr: Remplissez si vous souhaitez que la terminaison d’URL du type soit différente de son identifiant.

en: Whether to fetch extra BP data about the returned members.
fr: Doit-on récupérer les données additionnelles BP pour les membres retournés ?

en: Total number of friends for the member.
fr: Nombre total d’amis du membre.

en: The content of the latest activity posted by the member.
fr: Le contenu de la dernière activité postée par le membre.

en: Last date the member was active on the site.
fr: La dernière fois que le membre a été actif sur le site.

en: Slug of the friendship status with current logged in user.
fr: L’identifiant du statut de la mise en relation avec le membre actuellement connecté.

en: Sorry, you are not allowed to view members with the edit context.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de consulter les membres dans le contexte de modification.

en: Reassign the deleted member's posts and links to this user ID.
fr: Réaffectez les articles et les liens de l’utilisateur·rice supprimé·e à cet identifiant d’utilisateur.

en: Required to be true, as members do not support trashing.
fr: Nécessite la valeur « true », car les membres ne supportent pas la mise en corbeille.

en: Member type successfully added.
fr: Type de membre ajouté avec succès.

[ctx: Member type taxonomy description]
en: BuddyPress Member Types
fr: Types de membre BuddyPress

[ctx: BP Member type ID description]
en: Enter a lower-case string without spaces or special characters (used internally to identify the member type).
fr: Saisissez une chaîne de caractères en minuscules, sans espaces ni caractères spéciaux (cette chaîne de caractères est prévue pour une utilisation interne afin de pouvoir identifier le type de membre).

[ctx: BP Member type ID label]
en: Member Type ID
fr: Identifiant du type de membre

[ctx: Member type taxonomy back to items label]
en: &larr; Back to Member Types
fr: &larr; Retour à la liste des types de membre

[ctx: Member type taxonomy items list label]
en: Member Types list
fr: Liste des types de membres

[ctx: Member type taxonomy items list navigation label]
en: Member Types list navigation
fr: Navigation de la liste des types de membres

[ctx: Member type taxonomy no terms label]
en: No member types
fr: Aucun type de membre

[ctx: Member type taxonomy not found label]
en: No member types found.
fr: Aucun type de membre trouvé.

[ctx: Member type taxonomy choose from most used label]
en: Choose from the most used meber types
fr: Choisir parmi les types de membre les plus utilisés

[ctx: Member type taxonomy add or remove items label]
en: Add or remove member types
fr: Ajouter ou supprimer des types de membre

[ctx: Member type taxonomy separate items with commas label]
en: Separate member types with commas
fr: Séparer les types de membre avec des virgules

[ctx: Member type taxonomy new item name label]
en: New Member Type Name
fr: Nom du nouveau type de membre

[ctx: Member type taxonomy add new item label]
en: Add New Member Type
fr: Ajouter un nouveau type de membre

[ctx: Member type taxonomy update item label]
en: Update Member Type
fr: Mettre à jour le type de membre

[ctx: Member type taxonomy view item label]
en: View Member Type
fr: Afficher le type de membre

[ctx: Member type taxonomy edit item label]
en: Edit Member Type
fr: Modifier le type de membre

[ctx: Member type taxonomy all items label]
en: All Member Types
fr: Tous les types de membre

[ctx: Member type taxonomy popular items label]
en: Popular Member Types
fr: Types de membre les plus utilisés

[ctx: Member type taxonomy search items label]
en: Search Member Types
fr: Chercher dans les types de membre

[ctx: Member type taxonomy singular name]
en: Member Type
fr: Type de membre

[ctx: Member type taxonomy name]
en: Member Types
fr: Types de membre

note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "Active 1 hour ago")
en: Active %s
fr: Actif %s

en: Unique identifier for the member.
fr: Identifiant unique pour le membre.

en: Whether to fetch extra BP data about the returned member.
fr: Doit-on récupérer les données additionnelles BP pour le membre retourné ?

en: Member Type:
fr: Types de membre :

en: Please define the Member Type ID field.
fr: Veuillez définir le champ relatif à l’ID du type de membre.

en: Those users are already friends or have sent friendship request(s) recently.
fr: Ces comptes sont déjà des amis ou ont envoyé une ou plusieurs demandes d'amitié récemment.

en: BuddyPress Member
fr: Membre BuddyPress

en: Unique numeric identifier of the friendship.
fr: Identifiant numérique unique de la relation.

en: Whether to force the friendship agreement.
fr: Détermine s’il faut ou non forcer l’acceptation de mise en relation.

en: Migrated invitations!
fr: Invitations migrées !

en: Failed to migrate invitations!
fr: Échec dans la migration des invitations !

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Migrating group invitations&hellip; %s
fr: Migration des invitations de groupes… %s

en: Created invitations table!
fr: Table des invitations créée !

en: Failed to create table!
fr: Échec lors de la création de la table !

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Creating the Invitations database table if it does not exist&hellip; %s
fr: Création de la table des Invitations dans la base de données, si elle n’existe pas… %s

[ctx: group members pagination]
note: translators: 1: group member from number. 2: group member to number. 3: total group members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
fr[0]: Voir %1$s - %2$s sur %3$s membre
fr[1]: Voir %1$s - %2$s sur %3$s membres

[ctx: Group activity RSS title]
note: translators: 1: Site Name. 2:Group Name.
en: %1$s | %2$s | Activity
fr: %1$s | %2$s | Activité

[ctx: Group Manage Members dropdown default option]
en: All members
fr: Tous les membres

note: Translators: %s is the group's name.
en: Group Profile photo of %s
fr: Photo de profil du groupe %s

note: translators: 1: the name of the method. 2: the name of the file.
en: Argument `membership_id` passed to %1$s is deprecated. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: Le passage de l’argument `membership_id` à %1$s est déprécié. Consultez la documentation en ligne dans le fichier %2$s pour plus de détails.

note: translators: 1: number of accepted group membership requests. 2: group name.
en: %1$d rejected group membership requests for the group "%2$s"
fr: %1$d demandes d’adhésion rejetées pour le groupe « %2$s »

en: The type(s) of the Group.
fr: Le ou les types du groupe.

note: translators: %s is the placeholder for the count html tag
en: Hidden %s | Hidden %s
fr[0]: %s masqué
fr[1]: %s masqués

note: translators: %s is the placeholder for the count html `<span class="count"/>`
en: Private %s | Private %s
fr[0]: %s privé
fr[1]: %s privés

note: translators: %s is the placeholder for the count html `<span class="count"/>`
en: Public %s | Public %s
fr[0]: %s public
fr[1]: %s publics

en: Whether the member has been banned from the group.
fr: Détermine si le membre a été banni du groupe.

en: Whether the member is a group moderator.
fr: Détermine si le membre est un modérateur de groupe.

en: Sorry, there was a problem deleting this group cover.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la suppression de la bannière du groupe.

en: Sorry, group cover upload is disabled.
fr: Désolé, le téléversement de bannières pour les groupes est désactivé.

en: Invalid group id.
fr: ID de groupe non-valide.

en: Sorry, there was a problem fetching this group cover.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la récupération de la bannière du groupe.

en: Order results ascending or descending.
fr: Trier les résultats dans l’ordre croissant ou décroissant.

en: Column name to order the results by.
fr: Nom la colonne utilisée pour trier les résultats.

en: Wether the friendship has been accepted.
fr: Détermine si la mise en relation a été acceptée.

en: ID of the member whose friendships are being retrieved.
fr: ID du membre dont les relations ont été trouvées.

en: The date the friendship was created, in the site's timezone.
fr: La date à laquelle la relation a été créée, dans le fuseau horaire du site.

en: Whether the friendship been confirmed/accepted.
fr: Détermine si la relation a été confirmée/acceptée.

en: Whether to force friendship removal.
fr: Détermine s’il faut forcer la suppression des mises en relations.

en: Could not delete friendship.
fr: Impossible de supprimer la relation.

en: Could not accept friendship.
fr: Impossible d’accepter la relation.

en: Invalid friendship ID.
fr: ID de relation non valide.

en: There was an error trying to create the friendship.
fr: Il y a eu une erreur lors de la tentative de création de la mise en relation.

en: Friendship does not exist.
fr: La relation n’existe pas.

note: translators: 1: number of accepted group membership requests. 2: group name.
en: %1$d accepted group membership requests for the group "%2$s"
fr: %1$d demandes d’adhésion acceptées pour le groupe « %2$s »

en: Whether the membership of this user has been confirmed.
fr: Détermine si l’adhésion de ce compte a été confirmée.

en: The ID of the user who is invited to agree to the Friendship request.
fr: L’ID du compte qui est invité à accepter la demande de mise en relation.

en: The ID of the user who is requesting the Friendship.
fr: L’ID du compte demandant une mise en relation.

en: A unique numeric ID of a user.
fr: L’ID numérique unique d’un compte.

en: There was a problem confirming if user is valid.
fr: Il y a eu un problème lors de la confirmation de validité du compte.

en: Numeric identifier of a user ID.
fr: Identifiant unique de l’ID d’un compte.

en: Whether the member is a group administrator.
fr: Détermine si le membre est un admin de groupe.

[ctx: last time the group was active]
note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "Active 1 hour ago")
en: Active %s
fr: actif : %s

note: translators: %s: BuddyPress version number
en: Noteworthy Contributors to %s
fr: Contributrices et contributeurs remarquables à la version %s

en: Create the database table for Invitations and migrate existing group invitations if needed.
fr: Créer la table des Invitations dans la base de données et migrer les invitations de groupes si besoin.

[ctx: deprecated string]
note: translators: %s: the url to a codex page
en: See <a href="%s">the Codex guide</a> for more information.
fr: Consultez <a href="%s">le guide du Codex</a> pour plus d’information.

[ctx: deprecated string]
note: translators: %s: member name
en: There was an error deleting %s from the system. Please try again.
fr: Il y a eu une erreur lors de la suppression de %s du système. Veuillez réessayer.

[ctx: deprecated string]
note: translators: %s: member name
en: %s has been deleted from the system.
fr: %s a été supprimé du système.

[ctx: deprecated string]
note: translators: 1: the poster name. 2: the group name.
en: %1$s mentioned you in the group "%2$s"
fr: %1$s vous a mentionné dans le groupe « %2$s »

en: (opens in a new tab)
fr: (s’ouvre dans un nouvel onglet)

[ctx: copyright text for email footers]
note: translators: 1. Copyright year, 2. Site name
en: &copy; %1$s %2$s
fr: © %1$s %2$s

note: translators: %$1s and %$2s is replaced with the correct sizes.
en: You have selected an image that is smaller than recommended. For better results, make sure to upload an image that is larger than %1$spx wide, and %2$spx tall.
fr: Vous avez sélectionné une image qui est plus petite que la taille recommandée. Pour de meilleurs résultats, assurez-vous de téléverser une image plus large que %1$spx et plus haute que %2$spx.

en: The cover image directory is not valid.
fr: Le répertoire des images de bannières n’est pas valide.

en: The BuddyPress attachments uploads directory is not set.
fr: Le répertoire de téléversement des fichiers joints BuddyPress n’est pas défini.

[ctx: cover image upload error]
note: translators: %s: comma separated list of file types allowed for the cover image
en: Please upload only this file type: %s. | Please upload only these file types: %s.
fr[0]: Veuillez téléverser uniquement ce type de fichiers : %s.
fr[1]: Veuillez téléverser uniquement ces types de fichiers : %s.

[ctx: cover image upload error]
note: translators: %s: Max file size for the cover image
en: That image is too big. Please upload one smaller than %s
fr: Cette image est trop grande. Veuillez en téléversez une plus petite que %s.

[ctx: last time the user was active]
note: translators: %s: human time diff of the last time the user was active on the site.
en: Active %s
fr: Actif : %s

en: The cover image is a Members component feature, please use bp_is_active( 'members', 'cover_image' ) instead.
fr: L’image de bannière est une fonctionnalité du composant Membres, veuillez plutôt utiliser bp_is_active( 'members', 'cover_image' ).

en: The required `editor_script` could not be registered.
fr: Le `editor_script` obligatoire ne peut pas être inscrit.

en: The `name` or `editor_script` required keys are missing.
fr: Les clés obligatoires `name` ou `editor_script` sont manquantes.

en: BP Blocks needs to be registered hooking `bp_blocks_init`
fr: Les blocs BP doivent être inscrit en crochetant `bp_blocks_init`

[ctx: profile photo upload error]
note: translators: %s: comma separated list of file types allowed for the profile photo
en: Please upload only this file type: %s. | Please upload only these file types: %s.
fr[0]: Veuillez ne téléverser qu’un fichier de ce type : %s.
fr[1]: Veuillez ne téléverser qu’un fichier de ces types : %s.

[ctx: profile photo upload error]
note: translators: %s: Max file size for the profile photo
en: That photo is too big. Please upload one smaller than %s
fr: La photo est trop grande. Veuillez en téléverser une qui fasse moins de %s.

[ctx: BuddyPress setting tab]
en: Members Settings
fr: Réglages des membres

en: Sorry, you are not allowed to perform this action.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’effectuer cette action.

en: Offset the result set by a specific number of items.
fr: Décaler le jeu de résultats d’un nombre spécifique d’éléments.

en: The signup meta information
fr: La métadonnée d’inscription

en: Options of the profile field.
fr: Options du champ profil.

en: Whether to fetch data for the field. Requires a $user_id.
fr: Détermine s’il faut parcourir les données du champ. Nécessite un $user_id.

note: translators: 1: group name. 2: member name.
en: What's new in %1$s, %2$s?
fr: Quoi de neuf dans le groupe %1$s, %2$s ?

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Wide width
fr: Grande largeur

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Select the BuddyPress container width for your site.
fr: Sélectionner la largeur du conteneur BuddyPress de votre site.

en: Site icon for the blog
fr: Icône de site utilisée pour le blog

[ctx: `new_blog_comment` activity action]
note: translators: 1: the activity user link. 2: the post link.
en: %1$s commented on the post, %2$s
fr: %1$s a commenté cet article : %2$s

[ctx: `new_blog_comment` activity action]
note: translators: 1: the activity user link. 2: the post link. 3: the blog link.
en: %1$s commented on the post, %2$s, on the site %3$s
fr: %1$s a commenté sur l’article %2$s, sur le site %3$s

en: Sorry, blog avatar is disabled.
fr: Désolé, les avatars de blog sont désactivés.

en: Sorry, there was a problem fetching the blog avatar.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la récupération de l’avatar du blog.

en: Avatar URLs for the blog.
fr: Adresses des avatars du blog.

en: The path of the blog.
fr: Le chemin du blog.

en: The description of the blog.
fr: La description du blog.

en: The permalink of the blog.
fr: Le permalien du blog.

en: The name of the blog.
fr: Le nom du blog.

en: A unique numeric ID for the blog admin.
fr: Un ID numérique unique pour l’administration du blog.

en: A unique numeric ID for the blog.
fr: Un ID numérique unique pour le blog.

en: Invalid blog ID.
fr: ID de blog non valide.

en: A unique numeric ID for the Blog.
fr: Un ID numérique unique pour le blog.

[ctx: Personal activity feed title]
note: translators: 1: Site Name. 2: User Display Name.
en: %1$s | %2$s | Activity
fr: %1$s | %2$s | Activité

en: Limit result set to items with a specific scope.
fr: Limiter le jeu de résultats aux éléments d’un périmètre défini.

en: You need to define a type parameter to insert activity.
fr: Vous devez définir le paramètre type pour insérer une activité.

en: You need to define a component parameter to insert activity.
fr: Vous devez définir un paramètre composant pour insérer une activité.

note: translators: %s is the placeholder for the count html tag `<span class="count"/>`
en: Spam %s
fr: Indésirables : %s

note: translators: %s is the placeholder for the count html tag `<span class="count"/>`
en: All %s
fr: Tous : %s

en: Order by a specific parameter (default: signup_id).
fr: Trier à l’aide d’un paramètre spécifique (par défaut : signup_id).

en: Total number of signups to return.
fr: Nombre total d’inscriptions à retourner.

en: Activation key of the signup.
fr: Clé d’activation de l’inscription.

en: A unique numeric ID for the signup.
fr: Un ID numérique unique pour l’inscription.

en: Fail to activate the signup.
fr: Échec de l’activation de l’inscription.

en: Could not delete signup.
fr: Suppression de l’inscription impossible.

en: Cannot create new signup.
fr: Création de la nouvelle inscription impossible.

en: Invalid signup id.
fr: ID d’inscription non valide.

en: Identifier for the signup. Can be a signup ID, an email address, or an activation key.
fr: Identifiant de l’inscription. Peut être un ID d’inscription, une adresse de messagerie ou une clé d’activation.

note: translators: 1: the activity user link. 2: the blog link.
en: %1$s created the site %2$s
fr: %1$s a créé le site %2$s

en: Passwords cannot be empty or contain the "\" character.
fr: Les mots de passe ne peuvent pas être vides ou contenir le caractère « \ ».

en: There was a problem confirming if user ID provided is a valid one.
fr: Il y a eu un problème lors de la confirmation de la validité de l’ID fourni pour le compte.

en: ID of the user whose blogs user can post to.
fr: ID de l’utilisateur pouvant publier sur les sites de l’utilisateur ou de l’utilisatrice.

en: Whether to disable the default Gravatar Admin user fallback.
fr: Détermine s’il faut désactiver le repli par défaut vers le Gravatar du compte.

en: There was a problem confirming the blog's user admin is valid.
fr: Il y a eu un problème lors de la confirmation de la validité du compte d’administration du blog.

en: Specific user login to return.
fr: Identifiant de compte spécifique à retourner.

en: Title of the new user's child site.
fr: Titre du site du nouveau compte.

en: Unique site name (slug) of the new user's child site.
fr: Nom unique (slug) du site enfant du nouveau compte.

en: The new user's full name.
fr: Nom complet du nouveau compte.

en: The number of times the activation email was sent to the user.
fr: Le nombre de fois que l’e-mail d’activation a été envoyé au compte.

en: The date the activation email was sent to the user, in the site's timezone.
fr: La date à laquelle l’e-mail d’activation a été envoyé au compte, dans le fuseau horaire du site.

en: The registered date for the user, in the site's timezone.
fr: La date d’inscription du compte, dans le fuseau horaire du site.

en: The email for the user the signup is for.
fr: L’adresse de messagerie du compte concerné par l’inscription.

en: The username of the user the signup is for.
fr: Le nom du compte concerné par l’inscription.

en: Password for the new user (never included).
fr: Mot de passe du nouveau compte (n’est jamais inclut).

en: Sorry, there was a problem deleting this user cover.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la suppression de la bannière de ce compte.

en: Sorry, user cover upload is disabled.
fr: Désolé, le téléversement de bannières pour les utilisateurs et utilisatrices est désactivé.

en: Sorry, there was a problem fetching this user cover.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la récupération de la bannière de ce compte.

en: A unique numeric ID for the User.
fr: Un identifiant numérique unique pour le compte.

en: Friendship relation with, current, logged in user.
fr: Mise en relation avec le compte actuellement connecté.

[ctx: last time the site was active]
note: translators: %s: human time diff of the last time the site was active.
en: Active %s
fr: actif : %s

en: Language to use for the new user's site.
fr: Langue à utiliser pour le site du nouveau compte.

en: Search engine visibility of the new user's site.
fr: Visibilité du site du nouveau compte sur les moteurs de recherche.

en: The domain of the blog.
fr: Le domaine du blog.

en: Visit the Support Forums
fr: Visiter les forums de Support

en: Follow BuddyPress on Twitter
fr: Suivre BuddyPress sur Twitter

en: Whether to fetch the fields for each group.
fr: À définir en fonction du besoin de récupérer les champs de profil pour chacun des groupes de champs.

en: ID of the field group that have fields.
fr: Identifiant du groupe de champs ayant des champs rattachés.

en: The fields associated with this group of profile fields.
fr: Les champs rattachés à ce groupe de champs de profil.

en: Whether the group of profile fields can be deleted or not.
fr: À définir en fonction du fait que le groupe devrait être supprimé ou non.

en: The order of the group of profile fields.
fr: Le classement des groupes de champs de profil.

en: HTML content for the group of profile fields, transformed for display.
fr: Contenu balisé de la description du groupe de champs de profil, prévu pour être affiché.

en: Content for the group of profile fields, as it exists in the database.
fr: Contenu de la description du groupe de champs de profil, tel qu’il existe en base de données.

en: The description of the group of profile fields.
fr: La description du groupe de champs de profil.

en: The name of group of profile fields.
fr: Le nom du groupe de champs de profil.

en: Could not delete XProfile field group.
fr: Impossible de supprimer le groupe de champs de profil.

en: Cannot update XProfile field group.
fr: Impossible de mettre à jour le groupe de champs de profil.

en: Sorry, you are not allowed to view this XProfile field group.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de consulter ce groupe de champs de profil.

en: Cannot create new XProfile field group.
fr: Impossible de créer un nouveau groupe de champs de profil.

en: Required param missing.
fr: Paramètre requis manquant.

en: A unique numeric ID for the group of profile fields.
fr: Un identifiant numérique unique pour le groupe de champs de profil.

en: Ensure result set excludes specific profile fields.
fr: S’assure que le jeu de résultats exclut des champs de profil spécifiques.

en: Ensure result set excludes specific profile field groups.
fr: S’assure que le jeu de résultats exclut des groupes de champs de profil spécifiques.

en: Whether to fetch the visibility level for each field.
fr: À définir en fonction du besoin de récupérer le niveau de visibilité pour chacun des champs de profil.

[ctx: BuddyPress Extended Profile data exporter friendly name]
en: Extended Profile information
fr: Données de profil étendu

en: Invalid field group ID.
fr: Identifiant de groupe de champ de profil non valide.

en: Whether to pre-fetch xprofilemeta for all retrieved groups, fields, and data.
fr: À définir en fonction du besoin de pré-récupérer les méta-données de profil pour tous les groupes de champs de profils, les champs de profil et les valeurs de champs de profil.

en: Whether to fetch data for each field. Requires a $user_id.
fr: À définir en fonction du besoin de récupérer les valeurs pour chacun des champs de profil. L’identifiant du compte est requis.

en: Whether to hide profile fields where the user has not provided data or not.
fr: À définir en fonction du besoin de masquer les champs de profil pour lesquels l’utilisateur ou l’utilisatrice n’a pas renseigné de valeur.

en: Limit fields by those restricted to a given member type, or array of member types. If `$user_id` is provided, the value of `$member_type` will be overridden by the member types of the provided user. The special value of 'any' will return only those fields that are unrestricted by member type - i.e., those applicable to any type.
fr: Limite la récupération des champs à ceux qui sont réservés à un type de membre fourni ou à une liste de types de membre. Si l’argument `$user_id` (Identifiant du compte) est utilisé, la valeur de l’argument `$member_type` (type de membre) sera remplacé par la valeur du type de membre de l’utilisateur ou de l’utilisatrice. L’emploi de la valeur particulière `any` permet d’uniquement retourner les champs qui ne sont pas restreints à un type de membre. C’est à dire ceux qui sont communs à tout type de membre.

en: Whether to hide profile groups of fields that do not have any profile fields or not.
fr: À définir en fonction du besoin de masquer des groupes de champs de profil n’ayant pas de champ de profil rattaché.

en: The saved value for this profile field.
fr: La valeur enregistrée de ce champ de profil.

en: Whether the option is the default one for the profile field.
fr: À définir en fonction du fait que l’option est celle par défaut du champ de profil.

en: The way profile field's options are ordered.
fr: La manière de classer les options de champs de profil.

en: The order of the option into the profile field list of options
fr: L’ordre de l’option dans la liste des options du champ de profil.

en: Who may see the saved value for this profile field.
fr: Qui peut consulter la valeur enregistrée pour ce champ de profil ?

en: ID of the profile group of fields that have profile fields
fr: Identifiant du groupe de champs de profil ayant des champs de profil rattachés.

en: The date the field data was last updated, in the site's timezone.
fr: La date de dernière modification de la valeur du champs de profil, dans le fuseau horaire du site.

en: The value of the field data.
fr: La valeur du champ de profil.

en: A unique numeric ID for the profile data.
fr: Un identifiant numérique unique pour la valeur du champ de profil.

en: Could not delete XProfile data.
fr: Impossible de supprimer la valeur du champ de profil.

en: Sorry, you cannot save XProfile field data.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’enregistrer la valeur du champ de profil.

en: Sorry, you need to be logged in to save XProfile data.
fr: Merci de vous connecter pour enregistrer la valeur du champ de profil.

en: Cannot save XProfile data.
fr: Impossible d’enregistrer la valeur du champ de profil.

en: The ID of the field the data is from.
fr: L’identifiant du champ concerné par la valeur du champ de profil.

en: HTML value for the field, transformed for display.
fr: Contenu balisé du champ de profil, prévu pour l’affichage.

en: Unserialized value for the field, regular string will be casted as array.
fr: Valeur désérialisée du champ de profil, les chaînes de caractères seront castées en tant que tableau.

en: The order of the profile field into the group of fields.
fr: L’ordre des champs de profil au sein de leur groupe de champs.

en: Whether the profile field can be deleted or not.
fr: À définir en fonction du fait que le champ de profil peut être supprimé au non.

en: Whether the profile field must have a value.
fr: À définir en fonction du fait que le champ de profil devrait ou pas être renseigné.

en: HTML content for the profile field, transformed for display.
fr: Contenu balisé du champs de profil, prévu pour être affiché.

en: Content for the profile field, as it exists in the database.
fr: Contenu du champs de profil, tel qu’il existe en base de données.

en: The description of the profile field.
fr: La description du champ de profil.

en: The name of the profile field.
fr: Le nom du champ de profil.

en: The type for the profile field.
fr: Le type du champ de profil.

en: The ID of the parent field.
fr: L’identifiant du champ de profil parent.

en: The ID of the group the field is part of.
fr: L’identifiant du groupe de champs de profil dont dépend le champ de profil.

en: Sorry, you are not allowed to delete this field.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de supprimer ce champ.

en: Could not delete XProfile field.
fr: Impossible de supprimer le champ de profil.

en: Cannot update XProfile field.
fr: Impossible de mettre à jour le champ de profil.

en: Sorry, you are not allowed to create a XProfile field.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de créer des champs de profil.

en: Cannot create new XProfile field.
fr: Impossible de créer un nouveau champ de profil.

en: Value suppressed.
fr: Valeur supprimée.

en: Autolink status for this profile field
fr: État de la liaison automatique pour ce champ de profil

en: Default visibility for the profile field.
fr: Niveau de visibilité par défaut pour le champ de profil.

en: A unique numeric ID for the profile field.
fr: Un identifiant numérique unique pour le champ de profil.

[ctx: BuddyPress Activity data exporter friendly name]
en: Activity Data
fr: Données de mise à jour

[ctx: Activity Custom Post Type post comment action]
note: translators: 1: the activity author user link. 2: the post link.
en: %1$s commented on the %2$s
fr: %1$s a commenté sur %2$s

[ctx: Activity Custom Post Type comment action]
note: translators: 1: the activity author user link. 2: the post link. 3: the blog link.
en: %1$s commented on the %2$s, on the site %3$s
fr: %1$s a commenté sur %2$s, depuis le site %3$s

[ctx: Activity Custom Post Type post action]
note: translators: 1: the activity author user link. 2: the post link.
en: %1$s wrote a new %2$s
fr: %1$s a écrit une nouvelle publication du type %2$s

[ctx: Activity Custom Post Type post action]
note: translators: 1: the activity author user link. 2: the post link. 3: the blog link.
en: %1$s wrote a new %2$s, on the site %3$s
fr: %1$s a écrit une nouvelle publication du type %2$s, depuis le site %3$s

[ctx: Default text for the post type name]
en: item
fr: élément

en: Invalid profile field ID.
fr: Identifiant de champ de profil non valide.

en: Invalid field ID.
fr: Identifiant de champ de profil non valide.

en: Whether to allow members to set the visibility for the profile field data or not.
fr: À définir en fonction du fait qu’il soit possible ou pas pour les membre de définir le niveau de visibilité de la valeur du champ de profil.

en: Value for the field, as it exists in the database.
fr: La valeur du champ, tel qu’il existe dans la base de données.

en: Required if you want to load a specific user's data.
fr: Obligatoire si vous souhaitez charger les données de profil d’un compte spécifique.

en: Required if you want to delete users data for the field.
fr: Obligatoire si vous souhaitez supprimer les données du compte pour ce champ de profil.

en: The ID of the user the field data is from.
fr: L’identifiant du compte concerné par la valeur du champ de profil.

en: Sorry, the profile field value is not viewable for this user.
fr: Désolé, la valeur du champ de profil n’est pas consultable pour ce compte.

en: The ID of user the field data is from.
fr: L’identifiant du compte concerné par la valeur du champ de profil.

en: Filter the result by thread status.
fr: Filtre le jeu de résultats selon le statut de la conversation.

en: Filter the result by box.
fr: Filtre le jeu de résultats selon le type de boîte de messagerie.

en: List of starred message IDs.
fr: Liste d’identifiants de messages marqués d’une étoile.

en: List of message objects for the thread.
fr: Liste des messages de la conversation.

en: No comments by default, stream for within stream display, threaded for below each activity item.
fr: Aucun commentaire par défaut, `stream` pour les affichages en mode flux, `threaded` pour les affichages imbriqués.

en: Limit result set to items with a specific activity type.
fr: Limite le jeu de résultats aux mises à jour ayant un type d’activité spécifique.

en: Limit result set to items with a specific active BuddyPress component.
fr: Limite le jeu de résultats aux mises à jour attachées à un composant BuddyPress actif spécifique.

en: Limit result set to items with a specific secondary association ID.
fr: Limite le jeu de résultats aux mises à jour attachées à un identifiant secondaire spécifique.

en: Limit result set to items with a specific prime association ID.
fr: Limite le jeu de résultats aux mises à jour attachées à un identifiant primaire spécifique.

en: Limit result set to items created by a specific site.
fr: Limite le jeu des résultats aux éléments créés par un site spécifique.

en: Limit result set to items created by a specific group.
fr: Limite le jeu de résultats aux mises à jour générées depuis un groupe spécifique.

en: Avatar URLs for the author of the activity.
fr: URL des photos de profil de l’auteur de la mise à jour.

en: Whether the activity object should be sitewide hidden or not.
fr: À définir en fonction du fait que la mise à jour doivent être masquée globalement ou pas.

en: Total number of comments of the activity object.
fr: Nombre total de commentaires de la mise à jour.

en: A list of objects children of the activity object.
fr: Une liste des activités dépendant d’une mise à jour.

en: Whether the activity has been marked as spam or not.
fr: À définir en fonction du fait que la mise à jour ait été marquée comme indésirable ou pas.

en: The date the activity was published, in the site's timezone.
fr: La date à laquelle la mise à jour a été publiée, dans le fuseau horaire du site.

en: HTML content for the activity, transformed for display.
fr: Contenu balisé de la mise à jour, prévu pour l’affichage.

en: Content for the activity, as it exists in the database.
fr: Contenu pour la mise à jour, tel qu’il existe dans la base de données.

en: Allowed HTML content for the activity.
fr: Contenu balisé autorisé pour la mise à jour.

en: The activity type of the activity.
fr: Le type d’activité de la mise à jour.

en: The active BuddyPress component the activity relates to.
fr: Le composant BuddyPress actif auquel se rapporte la mise à jour.

en: The permalink to this activity on the site.
fr: Le lien permanent vers cette mise à jour sur le site.

en: The ID for the author of the activity.
fr: L’identifiant de l’auteur de la mise à jour.

en: The ID of some other object also associated with this one.
fr: L’identifiant d’un autre object également associé à celui-ci.

en: Sorry, you are not allowed to update favorites.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de mettre à jour les favoris.

en: Sorry, you cannot add the activity to your favorites.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’ajouter cette mise à jour à vos favoris.

en: Sorry, you cannot remove the activity from your favorites.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas supprimer la mise à jour de vos favoris.

en: Sorry, you are not allowed to delete this activity.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de supprimer cette mise à jour.

en: Could not delete the activity.
fr: Impossible de supprimer la mise à jour.

en: Sorry, you are not allowed to update this activity.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de mettre à jour cette mise à jour.

en: Cannot update existing activity.
fr: Impossible de mettre à jour cette activité.

en: Sorry, you are not allowed to create activities.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de créer des mises à jour.

en: Cannot create new activity.
fr: Impossible de créer une nouvelle mise à jour.

en: Please, enter some content.
fr: Merci de renseigner un contenu pour votre mise à jour.

en: Sorry, you cannot view the activities.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter les mises à jour.

en: A unique numeric ID for the activity.
fr: Un identifiant numérique unique pour la mise à jour.

en: Invalid activity ID.
fr: Identifiant de mise à jour non valide.

en: Limit result set to items published after a given ISO8601 compliant date.
fr: Limite le jeu de résultats aux mises à jour publiées après une date définie et conforme à la norme ISO8601.

en: Whether the activity object has been favorited by the current user.
fr: À définir en fonction du fait que la mise à jour ait été ajoutées ou pas aux favoris du compte connecté.

en: Limit result set to items created by a specific user (ID).
fr: Limite le jeu des résultats aux mises à jour créées par un utilisateur ou une utilisatrice spécifique.

en: The description of the activity's type (eg: Username posted an update)
fr: La description du type de mise à jour (par exemple: Nom a publié une mise à jour)

en: Limit result to messages created by a specific user.
fr: Limite le jeu des résultats aux messages créés par un compte spécifique.

en: The ID of some other object primarily associated with this one.
fr: L’identifiant d’un autre objet initialement associé avec celui-ci.

[ctx: BuddyPress Messages data exporter friendly name]
en: Private Messages
fr: Conversations privées

en: The list of recipient User Objects involved into the Thread.
fr: La liste des destinataires impliqués dans la conversation.

en: Dat of the latest message of the Thread, in the site's timezone.
fr: La date du dernier message de la conversation, dans le fuseau horaire du site.

en: HTML content for the latest message of the Thread, transformed for display.
fr: Contenu balisé du dernier message de la conversation, prévu pour être affiché.

en: Content for the latest message of the Thread, as it exists in the database.
fr: Contenu du dernier message de la conversation, tel qu’il existe en base de données.

en: Content of the latest message of the Thread.
fr: Contenu du dernier message de la conversation.

en: HTML summary for the latest message of the Thread, transformed for display.
fr: Extrait balisé du dernier message de la conversation, prévu pour être affiché.

en: Summary for the latest message of the Thread, as it exists in the database.
fr: Extrait du dernier message de la conversation, tel qu’il existe en base de données.

en: Summary of the latest message of the Thread.
fr: Extrait du dernier message de la conversation.

en: Title of the latest message of the Thread, transformed for display.
fr: Titre du dernier message de la conversation, prévu pour être affiché.

en: Title of the latest message of the Thread, as it exists in the database.
fr: Titre du dernier message de la conversation, tel qu’il existe en bas de données.

en: Title of the latest message of the Thread.
fr: Titre du dernier message de la conversation.

en: The ID of latest sender of the Thread.
fr: L’identifiant du dernier émetteur de la conversation.

en: The ID of the latest message of the Thread.
fr: L’identifiant du dernier message de la conversation.

en: A unique numeric ID for the Thread.
fr: Un identifiant numérique unique pour la conversation.

en: By default the latest message of the thread will be updated. Specify this message ID to edit another message of the thread.
fr: Par défaut le dernier message de la conversation sera mis à jour. Spécifiez un identifiant de message différent pour modifier un autre message de la conversation.

en: The list of the recipients user IDs of the Message.
fr: La liste des identifiants des destinataires du message.

en: Content of the Message to add to the Thread.
fr: Contenu du message à ajouter à la conversation.

en: Subject of the Message initializing the Thread.
fr: Sujet du message initialisant la conversation.

en: ID of the Messages Thread. Required when replying to an existing Thread.
fr: Identifiant de la conversation. Requis lors des réponses à une conversation existante.

en: ID of the Messages Thread.
fr: Identifiant de la conversation.

en: Sorry, you are not allowed to star/unstar messages.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à marquer ou non d’une étoile les messages.

en: Sorry, you cannot remove the message from your starred box.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas supprimer le message de votre boîte des messages marqués d’une étoile.

en: Sorry, you cannot add the message to your starred box.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas intégrer ce message à votre boîte de messages marqués d’une étoile.

en: Sorry, this message does not exist.
fr: Désolé, ce message n’existe pas ou plus.

en: There was an error trying to update the message.
fr: Une erreur est intervenue lors de la mise à jour du message.

en: Sorry, you need to be logged in to create a message.
fr: Merci de vous connecter pour écrire un message.

en: There was an error trying to create the message.
fr: Une erreur est intervenue lors de la création du message.

en: Sorry, this thread does not exist.
fr: Désolé, cette conversation n’existe pas ou plus.

en: Sorry, you are not allowed to see this thread.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à consulter cette conversation.

en: Sorry, you cannot view the messages.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter les messages.

en: ID of one of the message of the Thread.
fr: Identifiant d’un des messages de la conversation.

en: There was an error trying to delete the thread.
fr: Une erreur est intervenue lors de la tentative de suppression du message.

en: The list of user IDs for all messages in the Thread.
fr: La liste des identifiants des comptes pour tous les messages de la conversation.

en: Total count of unread messages into the Thread for the requested user.
fr: Nombre total des messages non lus par l’utilisateur ou l’utilisatrice pour la conversation.

en: The user ID to remove from the thread
fr: L’identifiant du compte à retirer de la conversation

en: The user ID of the Message sender.
fr: L’identifiant du compte expédiant le message.

en: Sorry, you are not allowed to see this notice.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé·e à consulter cette alerte globale.

en: Whether results should include hidden Groups.
fr: À définir en fonction du besoin d’intégrer les groupes masqués au jeu de résultats.

en: Whether the Group has a forum enabled or not.
fr: À définir en fonction du besoin d’intégrer les groupes ayant un forum actif au jeu de résultats.

en: Limit results set to a certain Group type.
fr: Limite le jeu de résultats à un type de groupe.

en: Ensure result set excludes Groups with specific IDs
fr: S’assure que le jeu de résultats exclut les groupes ayant des identifiants spécifiques.

en: Ensure result set includes Groups with specific IDs.
fr: S’assure que le jeu de résultats inclut les groupes ayant des identifiants spécifiques.

en: Get Groups based on their meta data information.
fr: Lister les groupes en fonction de leurs meta-données.

en: Get Groups that are children of the specified Group(s) IDs.
fr: Lister les groupes rattachés au(x) groupe(s) dont l’identifiant est spécifié.

en: Group statuses to limit results to.
fr: Limite le jeu de résultats en fonction de la visibilité de groupe.

en: Order Groups by which attribute.
fr: Classer les groupes selon l’attribut choisi.

en: Avatar URLs for the group.
fr: URL des photos de profil pour le groupe.

en: The date the Group was last active, in the site's timezone.
fr: La date de dernière activité du groupe, dans le fuseau horaire du site.

en: Count of all Group members.
fr: Décompte du nombre total des membres du groupe.

en: Group moderators.
fr: Modérateurs du groupe

en: The date the Group was created, in the site's timezone.
fr: La date de création du groupe, dans le fuseau horaire du site.

en: ID of the parent Group.
fr: Identifiant du groupe de rattachement.

en: The status of the Group.
fr: La visibilité du groupe

en: HTML content for the description of the Group, transformed for display.
fr: Contenu balisé de la description du groupe, prévu pour être affiché.

en: Content for the description of the Group, as it exists in the database.
fr: Contenu de la description du groupe, tel qu’il existe en base de données.

en: The description of the Group.
fr: La description du groupe.

en: The permalink to the Group on the site.
fr: Le lien permanent du Groupe sur le site.

en: The URL-friendly slug for the Group.
fr: La terminaison d’URL du groupe.

en: The name of the Group.
fr: Le nom du groupe.

en: Sorry, you are not allowed to delete this group.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de supprimer ce groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to delete this group.
fr: Merci de vous connecter pour supprimer ce groupe.

en: Could not delete the group.
fr: Impossible de supprimer le groupe.

en: Sorry, you are not allowed to update this group.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de mettre à jour ce groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to update this group.
fr: Merci de vous connecter pour mettre à jour ce groupe.

en: Cannot update existing group.
fr: Impossible de mettre à jour ce groupe.

en: Cannot create new group.
fr: Impossible de créer un nouveau groupe.

en: Please, enter the name of group.
fr: Veuillez renseigner le nom du groupe.

en: Sorry, you cannot view the group.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter ce groupe.

en: Whether results should exclude banned group members.
fr: À définir en fonction du besoin d’exclure les membres bannis de groupe du jeu de résultats.

en: Ensure result set excludes specific member IDs.
fr: S’assure que le jeu de résultats exclut des identifiants de membre spécifiques.

en: Ensure result set includes specific group roles.
fr: S’assurer que le jeu de résultats inclut des rôles de groupe spécifiques.

en: Sort the order of results by the status of the group members.
fr: Classer le jeu de résultats en fonction des dates d’adhésion ou du nom des membres du groupe.

en: Pass a user ID to limit to only Groups that this user is a member of.
fr: Indiquer l’identifiant du compte afin de limiter le jeu de résultats aux seuls groupes dont celui-ci est membre.

en: The ID of the user who created the Group.
fr: L’identifiant du compte ayant créé le groupe.

en: The date of the last time the membership of this user was modified, in the site's timezone.
fr: La date de dernière modification de l’adhésion de cet utilisateur ou de cette utilisatrice, dans le fuseau horaire du site.

en: Group administrators.
fr: Admins du groupe.

en: Whether results should exclude group admins and mods.
fr: À définir en fonction du besoin d’exclure les admins et modérateur·ice·s de groupe du jeu de résultats.

en: Sorry, you are not allowed to promote this group member.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de promouvoir ce membre de groupe.

en: Sorry, you are not allowed to unban this group member.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de débannir ce membre de groupe.

en: Sorry, you are not allowed to ban this group member.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de bannir ce membre de groupe.

en: Could not ban member from the group.
fr: Impossible de bannir le membre du groupe.

en: Could not demote member from the group.
fr: Impossible de rétrograder le membre de ce groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to delete a request.
fr: Merci de vous connecter pour supprimer cette demande d’adhésion à un groupe.

en: There was an error rejecting the membership request.
fr: Une erreur est intervenue lors du rejet de la demande d’adhésion à un groupe.

en: There was an error accepting the membership request.
fr: Un erreur est intervenue lors de la validation de la demande d’adhésion au groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to create a membership request.
fr: Merci de vous connecter pour effectuer une demande d’adhésion.

en: Could not send membership request to this group.
fr: Impossible d’effectuer une demande d’adhésion pour ce groupe.

en: There is already a request to this member.
fr: Une demande d’adhésion existe déjà pour cet utilisateur et ce groupe.

en: Sorry, you are not allowed to view a membership request.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de consulter les demandes d’adhésion au groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to get a membership.
fr: Merci de vous connecter pour effectuer cette demande d’adhésion à un groupe.

en: Sorry, you are not allowed to view membership requests.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de consulter les demandes d’adhésion au groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to view membership requests.
fr: Merci de vous connecter pour consulter les demandes d’adhésion.

en: A unique numeric ID for the group membership request.
fr: Un identifiant numérique unique pour la demande d’adhésion au groupe.

en: Limit result set to invites that have been sent, not sent, or include all.
fr: Limite le jeu de résultats aux invitations envoyées, non envoyées, ou à toutes les invitations.

en: ID of the group to limit results to.
fr: Limite le jeu de résultats à l’identifiant d’un groupe en particulier.

en: HTML content for the object, transformed for display.
fr: Contenu balisé de l’objet, prévu pour l’affichage.

en: Content for the object, as it exists in the database.
fr: Contenu de cet objet, tel qu’il existe dans la base de données.

en: The raw and rendered versions for the content of the message.
fr: Les versions brute et rendue du contenu du message.

en: Action used to update a group member.
fr: Action utilisée pour mettre à jour un membre de groupe.

en: A unique numeric ID for the Member to add to the Group.
fr: Un identifiant numérique unique pour le membre à intégrer au groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to view a group membership.
fr: Merci de vous connecter pour consulter les adhésions à un groupe.

en: Could not remove member from this group.
fr: Impossible d’exclure le membre de ce groupe.

en: Sorry, you are not allowed to demote this group member.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de rétrograder ce membre de groupe.

en: Sorry, you need to be logged in to make an update.
fr: Merci de vous connecter pour effectuer une mise à jour.

en: Could not unban member from the group.
fr: Impossible de débannir le membre du groupe.

en: Could not demote member.
fr: Impossible de rétrograder le membre.

en: Could not promote member.
fr: Impossible de promouvoir le membre.

en: Sorry, you need to be logged in to join a group.
fr: Merci de vous connecter pour rejoindre un groupe.

en: Could not add member to the group.
fr: Impossible d’ajouter le membre au groupe.

en: Could not join the group.
fr: Impossible de rejoindre le groupe.

en: A unique numeric ID for the Group Member.
fr: Un identifiant numérique unique pour le membre du groupe.

en: Invalid group member ID.
fr: Identifiant de membre de groupe non valide.

en: Invalid group membership request ID.
fr: Identifiant de demande d’adhésion au groupe non valide.

en: Group role to assign the user to.
fr: Le rôle de groupe à attribuer au compte.

en: Return only Membership requests made by a specific user.
fr: Renvoie uniquement les demandes d’adhésion à un groupe faites par un compte en particulier.

en: The ID of the group the user requested a membership for.
fr: L’identifiant du groupe pour lequel le compte a effectué une demande d’adhésion.

en: The ID of the user who requested a Group membership.
fr: L’identifiant du compte qui a demandé son adhésion au groupe.

en: User is not allowed to delete this membership request.
fr: Ce compte n’est pas autorisé à supprimer cette demande d’adhésion à un groupe.

en: User is not allowed to approve membership requests to this group.
fr: Le compte n’est pas autorisé à accepter les demandes d’adhésion à ce groupe.

en: User may not extend requests on behalf of another user.
fr: Le compte ne peut pas effectuer des demandes d’adhésion au nom d’un autre compte.

en: Return only invitations extended by this user.
fr: Renvoie uniquement les invitations effectuées par ce compte.

en: Return only invitations extended to this user.
fr: Renvoie uniquement les invitations effectuées auprès de ce compte.

en: Invitation or request.
fr: Invitation ou demande d’adhésion.

en: The date the object was created or last updated, in the site's timezone.
fr: La date de création ou de dernière modification de l’objet, dans le fuseau horaire du site.

en: Whether the invite has been sent to the invitee.
fr: À définir selon que l’invitation ait été envoyée ou non à l’invité.

en: A unique numeric ID for the BP Invitation object.
fr: Un identifiant numérique unique pour l’objet BP Invitation.

en: Whether the invite should be sent to the invitee.
fr: À définir selon que l’invitation soit à envoyer ou non à l’invité.

en: Sorry, you are not allowed to delete the invitation as requested.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de supprimer l’invitation comme demandé.

en: Could not delete group invitation.
fr: Impossible de supprimer l’invitation à rejoindre le groupe.

en: Sorry, you are not allowed to accept the invitation as requested.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de valider l’invitation comme demandé.

en: Could not accept group invitation.
fr: Impossible de valider l’invitation à rejoindre le groupe.

en: Sorry, you are not allowed to create the invitation as requested.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de créer une invitation comme demandé.

en: Sorry, you need to be logged in to create an invitation.
fr: Merci de vous connecter pour créer une invitation.

en: Could not invite member to the group.
fr: Impossible d’inviter le membre à rejoindre le groupe.

en: Sorry, you are not allowed to fetch an invitation.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de récupérer une invitation.

en: Sorry, you are not allowed to fetch group invitations with those arguments.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de récupérer des invitations à rejoindre un groupe à l’aide de ces éléments.

en: Sorry, you need to be logged in to see the group invitations.
fr: Merci de vous connecter pour consulter les invitations à rejoindre un groupe.

en: A unique numeric ID for the group invitation.
fr: Un identifiant numérique unique pour l’invitation à rejoindre un groupe.

[ctx: BuddyPress Pending Group Invitations data exporter friendly name]
en: Pending Group Invitations (Sent)
fr: Invitations de groupe en attente (envoyées)

[ctx: BuddyPress Pending Group Invitations data exporter friendly name]
en: Pending Group Invitations (Received)
fr: Invitations de groupe en attente (reçues)

[ctx: BuddyPress Pending Group Membership Requests data exporter friendly name]
en: Pending Group Membership Requests
fr: Demande d’adhésion à un groupe en attente

[ctx: BuddyPress Group Memberships data exporter friendly name]
en: Group Memberships
fr: Adhésions à un groupe

en: Group Activity Updates
fr: Mises à jour de groupe

en: Posted a status update in a Group
fr: A posté une mise à jour dans un groupe

en: Limit result set to items from specific states.
fr: Limite le jeu des résultats aux éléments ayant des états spécifiques.

en: Limit result set to notifications associated with a specific secondary item ID.
fr: Limite le jeu de résultats aux notifications d’écran associées avec un identifiant secondaire spécifique.

en: Limit result set to notifications associated with a specific item ID.
fr: Limite le jeu de résultats aux notifications d’écran associées à un identifiant d’élément spécifique.

en: Limit result set to notifications associated with a specific component's action name.
fr: Limite le jeu de résultats aux notifications d’écran associées avec une action de composant spécifique.

en: Limit result set to notifications associated with a specific component
fr: Limite le jeu de résultats aux notifications d’écran associées avec un composant spécifique.

en: Order sort attribute ascending or descending.
fr: Attribut d’ordre de tri croissant ou décroissant.

en: Name of the field to order according to.
fr: Nom du champ sur lequel baser l’ordre de tri.

en: Whether it's a new notification or not.
fr: À définir selon qu’il s’agisse d’une nouvelle notification d’écran ou non.

en: The date the notification was created, in the site's timezone.
fr: La date à laquelle la notification d’écran a été créée, dans le fuseau horaire du site.

en: The name of the component's action the notification is about.
fr: Le nom de l’action de composant concerné par la notification d’écran

en: The name of the BuddyPress component the notification relates to.
fr: Le nom du composant BuddyPress auquel se rapporte la notification d’écran.

en: The ID of the secondary item associated with the notification.
fr: L’identifiant de l’élément secondaire associé avec la notification d’écran.

en: The ID of the item associated with the notification.
fr: L’identifiant de l’élément associé avec la notification d’écran.

en: Cannot update the status of this notification.
fr: Impossible de mettre à jour le statut de cette notification d’écran.

[ctx: BuddyPress Notifications data exporter friendly name]
en: Notifications Data
fr: Données de notification

en: Invalid group invitation ID.
fr: Identifiant d’invitation à rejoindre un groupe non valide.

en: The ID of the user who made the invite.
fr: L’identifiant du compte qui a émis l’invitation.

en: The ID of the group to which the user has been invited.
fr: L’identifiant du groupe pour lequel le compte a reçu une invitation.

en: The ID of the user who is invited to join the Group.
fr: L’identifiant du compte qui est invité à rejoindre le groupe.

en: The optional message to send to the invited user.
fr: Le message facultatif à envoyer au compte invité.

en: Limit result set to notifications addressed to a specific user.
fr: Limite le jeu de résultats aux notifications d’écran adressée à un compte spécifique.

en: The ID of the user the notification is addressed to.
fr: L’identifiant du compte concerné par la notification d’écran.

en: A unique numeric ID for the notification.
fr: Un identifiant numérique unique pour la notification d’écran.

en: Notification is already with the status you are trying to update into.
fr: La notification d’écran est déjà qualifié selon le statut que vous souhaitez appliquer.

en: Cannot create new notification.
fr: Impossible de créer une nouvelle notification d’écran.

en: Sorry, you cannot view this notification.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter cette notification d’écran.

en: Sorry, you are not allowed to see the notification.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à consulter la notification d’écran.

en: Sorry, you are not allowed to see the notifications.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à consulter les notifications d’écran.

en: Invalid notification ID.
fr: Identifiant de notification d’écran non valide.

en: Active template pack
fr: Ensemble de gabarits actif

note: translators: 1: heart dashicons. 2: BP Credits screen url. 3: number of BuddyPress contributors to this version.
en: Built with %1$s by <a href="%2$s">%3$d volunteer</a>. | Built with %1$s by <a href="%2$s">%3$d volunteers</a>.
fr[0]: Construit avec %1$s par <a href="%2$s">%3$d volontaire</a>.
fr[1]: Construit avec %1$s par <a href="%2$s">%3$d volontaires</a>.

en: share your feedback
fr: partager votre retour d’information

en: Active components
fr: Composants actifs

note: translators: %1$s and %2$s is replaced with the registered types
en: The group type you provided, %1$s, is not one of %2$s.
fr: Le nom de type de groupe fourni « %1$s » n’est pas disponible dans la liste supportée : %2$s.

note: translators: %1$s and %2$s is replaced with the registered type(s)
en: The member type you provided, %1$s, is not one of %2$s.
fr: Le nom du type de membre fourni « %1$s » n’est pas disponible dans la liste supportée : %2$s.

en: An unexpected error occured. Please try again.
fr: Une erreur inattendue s’est produite. Réessayez ultérieurement.

en: Get involved
fr: S’impliquer

en: Changelog
fr: Journal des évolutions

en: What's new?
fr: Quoi de neuf ?

en: Sorry, the page you requested was not found.
fr: Désolé, la page que vous recherchez est introuvable.

en: Limit result set to items with a specific type.
fr: Limite le jeu de résultats aux élément ayant un type spécifique.

en: Limit result set to items with a specific status.
fr: Limite le jeu de résultats aux éléments ayant un statut spécifique.

en: HTML description of the object.
fr: Description balisée de l’objet.

en: HTML title of the object.
fr: Titre balisé de l’objet.

en: Whether the object is active or inactive.
fr: À définir selon que l’objet soit actif ou non.

en: Name of the object.
fr: Nom de l’objet.

en: active
fr: actif

en: Sorry, you cannot deactivate a required component.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de désactiver un composant requis.

en: Sorry, this component is not active.
fr: Désolé, ce composant n’est pas actif.

en: Sorry, this component is already active.
fr: Désolé, ce composant est déjà actif.

en: Sorry, this component does not exist.
fr: Désolé, ce composant n’existe pas.

en: Whether to activate or deactivate the component.
fr: À définir selon le besoin d’activation ou de désactivation du composant.

en: Name of the component.
fr: Nom du composant.

en: Whether to return an <img> HTML element, vs a raw URL to an avatar.
fr: À définir selon le besoin de récupérer une image balisée ou une URL de la photo de profil.

en: Sorry, there was a problem deleting the avatar.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la suppression de la photo de profil.

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’effectuer cette action.

en: Sorry, member avatar upload is disabled.
fr: Désolé, le téléversement de photos de profil pour les utilisateurs est désactivé.

en: Sorry, you need to be logged in to perform this action.
fr: Merci de vous connecter pour effectuer cette action.

en: Sorry, there was a problem fetching the avatar.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la récupération de la photo de profil.

en: The alt attribute for the <img> element.
fr: L’attribut alternatif pour la balise d’image.

en: Whether to return an <img> HTML element, vs a raw URL to a group avatar.
fr: À définir selon le besoin de récupérer une image balisée ou une URL de la photo de profil du groupe.

en: Thumb size of the image file.
fr: Taille de la miniature du fichier image.

en: Full size of the image file.
fr: Taille complète du fichier image.

en: Sorry, there was a problem deleting this group avatar.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la suppression de la photo de profil du groupe.

en: Sorry, there are no uploaded avatars for this group on this site.
fr: Désolé, il n’y a pas de photo de profil téléversée sur ce site pour ce groupe.

en: Sorry, group avatar upload is disabled.
fr: Désolé, le téléversement de photos de profil pour les groupes est désactivé.

note: translators: %1$s and %2$s is replaced with the correct sizes.
en: You have selected an image that is smaller than recommended. For best results, upload a picture larger than %1$s x %2$s pixels.
fr: Vous avez choisi une image qui est plus petite que la taille recommandée. Pour de meilleurs résultats, merci de téléverser une image plus grande que %1$s x %2$s pixels.

note: translators: %s is replaced with object type.
en: There was a problem cropping your %s photo.
fr: Un problème est survenu pendant le découpage de votre photo de %s.

note: translators: %s: the upload error message
en: Upload failed! Error was: %s.
fr: Le téléversement a échoué ! Erreur rencontrée : %s.

en: Whether to disable the default Gravatar fallback.
fr: À définir selon le besoin de désactiver l’application d’une photo de profil par défaut.

en: Sorry, there are no uploaded avatars for this user on this site.
fr: Désolé, il n’y a pas de photo de profil téléversée sur ce site pour ce compte.

en: Limit results set to a certain XProfile field.
fr: Limite le jeu de résultats selon la valeur d’un champ de profil étendu.

en: Limit results set to certain type(s).
fr: Limite le jeu de résultats à un ou plusieurs types de membre.

en: Pass IDs of users to limit result set.
fr: Limite le jeu de résultats aux seuls membres dont l’identifiant correspond à l’une des valeurs spécifiées.

en: Avatar URLs for the member.
fr: URL des photos de profil du membre.

en: Member XProfile groups and its fields.
fr: Liste des champs de profil étendu du membre organisée selon leur groupe de champs de rattachement.

en: Roles assigned to the member.
fr: Les rôles assignés au membre.

en: Password for the member (never included).
fr: Le mot de passe du membre (jamais inclus).

en: Member types associated with the member.
fr: Types de membre affectés à l’utilisateur.

en: An alphanumeric identifier for the Member.
fr: Un identifiant alphanumérique pour le membre.

en: Profile URL of the member.
fr: URL de profil du membre.

en: Display name for the member.
fr: Nom affiché pour le membre.

en: The email address for the member.
fr: L’adresse e-mail du membre.

en: No extended profile data available as the component is inactive
fr: Aucune donnée relative aux champs étendus n’est disponible car le composant est inactif.

en: Sorry, you are not allowed to view members.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé·e à afficher les membres.

[ctx: link]
en: Next
fr: Suivant

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Confirm use of weak password
fr: Confirmer l’utilisation d’un mot de passe faible

en: Strength indicator
fr: Indicateur de robustesse

en: Choose a Password (required)
fr: Définissez votre mot de passe (obligatoire)

[ctx: BuddyPress Settings Data data exporter friendly name]
en: Personal settings
fr: Réglages personnels

[ctx: WP Media data exporter friendly name]
en: Personal information
fr: Informations personnelles

[ctx: WP Comments data exporter friendly name]
en: Comments
fr: Commentaires

en: Shorthand for certain orderby/order combinations.
fr: Raccourci pour la combinaison de classement/référence

[ctx: BuddyPress Friend Requests data exporter friendly name]
en: Friend Requests (Received)
fr: Demandes de mise en relation (reçues)

[ctx: BuddyPress Friend Requests data exporter friendly name]
en: Friend Requests (Sent)
fr: Demandes de mise en relation (envoyées)

[ctx: BuddyPress Friends data exporter friendly name]
en: Friends
fr: Amis

en: Ensure result set includes specific IDs.
fr: S’assure que le jeu de résultats inclut des identifiants spécifiques.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
fr: S’assure que le jeu de résultats exclut des identifiants spécifiques.

note: translators: 1: Thumb avatar width in pixels. 2: Thumb avatar height in pixels
en: Avatar URL with thumb image size (%1$d x %2$d pixels).
fr: URL de la photo de profil de petite taille (%1$d x %2$d pixels).

note: translators: 1: Full avatar width in pixels. 2: Full avatar height in pixels
en: Avatar URL with full image size (%1$d x %2$d pixels).
fr: URL de la photo de profil de grande taille (%1$d x %2$d pixels).

en: A unique numeric ID for the Member.
fr: Un identifiant numérique unique pour le membre.

en: Sorry, you need an image file to upload.
fr: Désolé, il faut un fichier image pour le téléversement.

en: Sorry, there was a problem fetching this group avatar.
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la récupération de la photo de profil du groupe.

en: A unique numeric ID for the Group.
fr: Un identifiant numérique unique pour le groupe.

en: Invalid group ID.
fr: Identifiant de groupe non valide.

en: Invalid member ID.
fr: Identifiant de membre non valide.

en: Limit results to friends of a user.
fr: Limite le jeu de résultats aux membres en relation avec le compte.

en: All capabilities assigned to the user.
fr: Toutes les permissions du compte.

en: Any extra capabilities assigned to the user.
fr: Les permissions supplémentaires assignées au compte.

en: The name used for that user in @-mentions.
fr: Le nom utilisé pour ce compte afin de le @-mentionner.

en: The data for the user was not found.
fr: Les données du compte ne sont pas disponibles.

en: Confirm use of potentially weak password
fr: Confirmation de l’utilisation de mot de passe potentiellement faible.

en: Cancel password change
fr: Annuler la modification du mot de passe

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide password
fr: Cacher le mot de passe

en: Generate Password
fr: Générer un mot de passe

note: translators: %s: email requirement explanations
en: (required to update email or change current password)
fr: (Obligatoire pour mettre à jour votre adresse e-mail ou changer votre mot de passe)

note: translators: %s: email requirement explanations
en: Current Password %s
fr: Mot de passe actuel %s

[ctx: link]
en: Prev.
fr: Précédent

en: Search Members
fr: Rechercher des membres

[ctx: group member ban link]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: group member unban link]
en: Unban
fr: Débannir

[ctx: group member ban link]
en: Ban
fr: Bannir

[ctx: group member edit role abort link]
en: Stop editing
fr: Interrompre la modification

[ctx: group member edit role link]
en: Edit
fr: Modifier

en: No Group members were found for this request.
fr: Aucun membre de groupe ne satisfait cette requête.

[ctx: group manage members table header]
en: Roles
fr: Rôles

[ctx: group manage members table header]
en: Group Members
fr: Membres du Groupe

[ctx: group manage members remove feedback]
en: Removing member... Please wait.
fr: Retrait du membre en cours... Merci de patienter.

[ctx: group manage members unban feedback]
en: Unbanning member... Please wait.
fr: Débannissement du membre en cours... Merci de patienter.

[ctx: group manage members ban feedback]
en: Banning member... Please wait.
fr: Bannissement du membre en cours... Merci de patienter.

[ctx: group manage members update feedback]
en: Updating role... Please wait.
fr: Mise à jour du rôle en cours... Merci de patienter.

[ctx: group manage members roles filter]
en: Filter:
fr: Filtrer :

[ctx: group manage members row edit]
en: Change role for:
fr: Modifier le rôle pour :

en: Click on the "Generate Password" button to change your password.
fr: Cliquer sur le bouton « Générer un mot de passe » pour modifier votre mot de passe.

en: Export Data
fr: Exporter les données

en: Data export request successfully created
fr: La demande d’exportation de données a bien été effectuée

en: We were unable to generate the data export request.
fr: Nous n’avons pas pu générer la demande d’exportation de données.

note: Translators: Url to the Gravatar site, you can use the one for your country eg: https://fr.gravatar.com for French translation
en: https://gravatar.com
fr: https://fr.gravatar.com

note: Translators: %s is used to output the link to the Gravatar site
en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. If there is a %s associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
fr: La photo est affichée sur votre profil et l’ensemble le site. Si vous utilisez un %s avec le compte e-mail que vous avez indiqué lors de votre inscription, il sera utilisé. Sinon vous pouvez téléverser une image de votre choix depuis votre ordinateur.

en: Error accepting invitation
fr: Erreur durant la validation de l’invitation

en: BuddyPress Settings Data
fr: Données de réglages BuddyPress

en: Pending Friend Requests (Received)
fr: Demandes de mise en relation en attente (Reçues)

en: Requester
fr: Demandeur·euse

en: Pending Friend Requests (Sent)
fr: Demandes de mise en relation en attente (Envoyées)

en: Recipient
fr: Destinataire·rice

en: Friendship Date
fr: Date de la mise en relation

en: Initiated By Me
fr: Dont je suis l’initiateur·rice

en: Friend
fr: Ami·e

en: BuddyPress Friend Requests (Received)
fr: Demandes de mise en relation BuddyPress (Reçues)

en: BuddyPress Friend Requests (Sent)
fr: Demandes de mise en relation BuddyPress (Envoyées)

en: BuddyPress Friends
fr: Ami·e·s BuddyPress

en: Activity Content
fr: Contenu de l’activité

en: Activity URL
fr: URL de l’activité

en: Activity Description
fr: Description de l’activité

en: Activity Date
fr: Date de l’activité

en: BuddyPress Activity Data
fr: Données d’activités BuddyPress

note: translators: accessibility text
en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
fr[0]: %s <span class="screen-reader-text">Commentaire</span>
fr[1]: %s <span class="screen-reader-text">Commentaires</span>

en: Receive group invitations from my friends only?
fr: Recevoir des invitations de groupe de la part de mes amis uniquement ?

en: Receive email when your request to join a group has been approved or denied?
fr: Recevoir un e-mail lorsque votre demande d’adhésion à un groupe a été approuvée ou refusée ?

en: Receive email when group information is updated?
fr: Recevoir un e-mail lorsque les informations d’un groupe sont mises à jours ?

en: Receive email when a member invites you to join a group?
fr: Recevoir un e-mail lorsqu’un membre vous invite à rejoindre un groupe ?

en: Receive email when a member sends you a new message?
fr: Recevoir un e-mail lorsqu’un membre vous envoie un nouveau message ?

en: Receive email when a member replies to an update or comment you've posted?
fr: Recevoir un e-mail lorsqu’un membre répond à une mise à jour ou un commentaire que vous avez publié ?

en: Receive email when a member mentions you in an update?
fr: Recevoir un e-mail lorsqu’un membre me mentionne dans une mise à jour ?

en: Receive email when a member requests to join a private group for which you are an admin?
fr: Recevoir un e-mail lorsqu’un membre demande à adhérer à un groupe privé dont vous êtes l’admin ?

en: Receive email when you are promoted to a group administrator or moderator?
fr: Recevoir un e-mail lorsque vous êtes promu en tant qu’admin ou modérateur·ice de groupe ?

en: BuddyPress Extended Profile Data
fr: Données étendues de profil BuddyPress

note: translators: %s the link to Delete Account Settings page
en: You may delete your account by visiting the %s page.
fr: Vous pouvez supprimer votre compte en visitant la page %s

en: Data Erase
fr: Supprimer les données

en: Request personal data export
fr: Demander l’exportation de données personnelles

en: You will receive a link to download your export via email once we are able to fulfill your request.
fr: Vous recevrez un lien par courrier électronique pour télécharger vos données une fois que nous serons en mesure de répondre à votre demande.

note: translators: %s: confirmation date
en: You previously requested an export of your personal data on %s.
fr: Vous avez déjà demandé une exportation de vos données personnelles sur %s

en: Request new data export
fr: Demander une nouvelle exportation de données

en: Please click on the button below to make a new request.
fr: Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour faire une nouvelle demande.

en: Your previous request for an export of personal data has expired.
fr: Votre précédente demande d’exportation de données personnelles a expiré.

en: Download personal data
fr: Télécharger les données personnelles

note: translators: %s: expiration date
en: You may download your personal data by clicking on the link below. For privacy and security, we will automatically delete the file on %s, so please download it before then.
fr: Vous pouvez télécharger vos données personnelles en cliquant sur le lien ci-dessous. Pour des raisons de confidentialité et de sécurité, nous supprimerons automatiquement le fichier sur %s. Veuillez le télécharger avant.

en: Your request for an export of personal data has been completed.
fr: Votre demande d’exportation de données personnelles a été complétée.

en: Data Export
fr: Exportation de données

[ctx: screen heading]
en: Your feedback
fr: Votre avis

en: Extended Profile Data
fr: Données du profil détaillé

note: translators: link to Privacy Policy
en: I have read and agree to this site's %s.
fr: J’ai lu et j’approuve la %s de ce site.

en: Notification Date
fr: Date de notification

en: Notification Content
fr: Contenu de la notification

en: BuddyPress Notifications Data
fr: Données de notifications BuddyPress

en: Thread URL
fr: URL de la conversation

en: Message Content
fr: Contenu du message

en: Message Subject
fr: Sujet du message

en: BuddyPress Messages
fr: Messages privés de BuddyPress

en: You must indicate that you have read and agreed to the Privacy Policy.
fr: Merci de confirmer que vous avez lu et approuvé la politique de confidentialité.

en: Pending Group Invitations (Received)
fr: Invitations de groupe en attente (Reçues)

en: Pending Group Invitations (Sent)
fr: Invitations de groupe en attente (Envoyées)

en: Sent To
fr: Envoyée à

en: Pending Group Membership Requests
fr: Demandes d’adhésion de groupe en attente

en: Date Joined
fr: Date d’adhésion

en: Group Role
fr: Rôle dans le groupe

en: Creator
fr: Créateur·rice

en: Invited By
fr: Invité·e par

en: Group URL
fr: URL du groupe

en: BuddyPress Pending Group Invitations (Sent)
fr: Invitations de groupe BuddyPress en attente (Envoyées)

en: BuddyPress Pending Group Invitations (Received)
fr: Invitations de groupe BuddyPress en attente (Reçues)

en: BuddyPress Pending Group Membership Requests
fr: Demandes d’adhésion de groupe BuddyPress en attente

en: BuddyPress Group Memberships
fr: Adhésions de groupe BuddyPress

en: Date Sent
fr: Date d’envoi

en: Recipients
fr: Destinataire·rice·s

en: Status
fr: statut

en: Your account was activated successfully! You can now log in with the username and password you provided when you signed up.
fr: Votre compte est activé ! Vous pouvez vous connecter en utilisant les identifiants que vous avez indiqué lors de votre inscription.

en: If you want to make a request, please click on the button below:
fr: Si vous souhaitez faire une demande, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous :

en: You can request an export of your personal data, containing the following items if applicable:
fr: Vous pouvez demander une exportation de vos données personnelles contenant les éléments suivants, le cas échéant :

en: To erase all data associated with your account, your user account must be completely deleted.
fr: Pour effacer toutes les données associées à votre compte, votre compte doit être totalement supprimé.

en: Please contact the site administrator to request account deletion.
fr: Veuillez contacter la personne administrant le site pour demander la suppression du compte.

en: When a logged-in user creates a new group, we use a number of cookies to keep track of the group creation process. These cookies contain no personal data, and are deleted either upon the successful creation of the group or after 24 hours.
fr: Lorsqu’une utilisatrice ou un utilisateur crée un nouveau groupe, nous utilisons un certains nombre de Cookies pour garder une trace du processus de création du groupe. Ces Cookies ne contiennent pas de données personnelles et sont effacés dès que le groupe est effectivement créé ou après 24 heures.

en: We use cookies on group, member, and activity directories to keep track of a user's browsing preferences. These preferences include the last-selected values of the sort and filter dropdowns, as well as pagination information. These cookies contain no personal data, and are deleted after 24 hours.
fr: Nous utilisons des Cookies dans les répertoires des groupes et des membres ainsi que dans la page des activités globales du site pour garder une trace des préférences de navigation de l’utilisatrice ou de l’utilisateur. Ces préférences incluent les dernières valeurs sélectionnées pour les listes déroulantes utilisées pour ordonner ou filtrer les éléments ainsi que les informations de pagination. Ces Cookies ne contiennent pas de données personnelles, et sont effacés au bout de 24 heures.

en: We use a cookie to show success and failure messages to logged-in users, in response to certain actions, like joining a group. These cookies contain no personal data, and are deleted immediately after the next page load.
fr: Nous utilisons des Cookies pour afficher les messages de succès ou d’erreur à l’utilisatrice ou l’utilisateur connecté·e en réponse à certains événements, comme l’adhésion à un groupe. Ces Cookies ne contiennent pas de données personnelles et sont effacés dés le chargement d’une nouvelle page du site.

en: In this section you should describe the BuddyPress-specific cookies that your site collects. The suggested text describes the default cookies.
fr: Dans cette section, vous devriez décrire les Cookies générés spécifiquement par BuddyPress que votre site utilise. Le modèle de texte ne décrit que les Cookies générés par défaut.

en: The content of private messages is visible only to the sender and the recipients of the message. With the exception of site administrators, who can read all private messages, private message content is never visible to other users or site visitors. Site administrators may delete the content of any message.
fr: Le contenu des messages privés est uniquement visible les personnes qui les émettent et les reçoivent. À l’exception des personnes administrant le site, qui peuvent consulter tous les messages privés, leur contenu n’est jamais visible par les autres utilisatrices ou un utilisateurs. Les administrateurs et administratrices sont susceptible de supprimer le contenu de tout message.

en: In this section you should describe any personal data related to private messages.
fr: Dans cette section, vous devriez décrire toute utilisation de données personnelles relative aux messages privés.

en: Activity items may be deleted at any time by users who created them. Site administrators can edit all activity items.
fr: Les activités du site peuvent être supprimées à tout moment par les utilisatrices ou les utilisateurs les ayant créées. Les personnes administrant le site peuvent modifier toutes les activités du site.

en: The content of activity items obey the same privacy rules as the contexts in which the activity items are created. For example, activity updates created in a user's profile is publicly visible, while activity items generated in a private group are visible only to members of that group. Site administrators can view all activity items, regardless of context.
fr: Le contenu des activités obéit aux mêmes règles de confidentialité que le contexte dans lequel il a été créé. Par exemple, les activités publiées dans le profil de l’utilisatrice ou de l’utilisateur sont visibles publiquement, alors que les activités générées dans un groupe privé ne sont visibles que par les membres de ce groupe. Les personnes administrant le site peuvent consulter toutes les activités quelque soit leur contexte de publication.

en: This site records certain user actions, in the form of "activity" data. Activity includes updates and comments posted directly to activity streams, as well as descriptions of other actions performed while using the site, such as new friendships, newly joined groups, and profile updates.
fr: Ce site enregistre un certain nombre d’actions liées à l’utilisatrice ou à l’utilisateur sous la forme d’activités. Les activités intègrent à la fois des publications des commentaires ajoutées aux différents flux d’activités et des descriptions ou des actions effectuées pendant l’utilisation du site telles qu’une nouvelle mise en relation, une nouvelle adhésion à un groupe, ou encore des mises à jour de profil.

en: In this section you should describe the kinds of information collected in the activity stream, how and whether it can be edited or deleted, and to whom the activity is visible.
fr: Dans cette section, vous devriez décrire le type d’informations que vous collectez dans le flux d’activités, la manière dont vous les collectez, si elles peuvent être modifiées ou supprimées et qui peut les consulter.

en: User information provided during account registration can be modified or removed on the Profile > Edit panel. In most cases, users also have control over who is able to view a particular piece of profile content, limiting visibility on a field-by-field basis to friends, logged-in users, or administrators only. Site administrators can read and edit all profile data for all users.
fr: Les informations collectées durant la création d’un compte d’utilisatrice ou d’utilisateur peuvent être modifiées ou supprimées depuis le panneau « Profil > Modifier ». Dans la plupart des cas, les utilisatrices ou les utilisateurs ont également la maîtrise de la visibilité de ces informations de profil grâce à la possibilité de restreindre cette visibilité, et ce pour chaque information, à leurs ami·e·s, aux membres connectés ou aux administrateurs uniquement. Les personnes administrant le site peuvent consulter ou modifier toutes les données de tous les comptes.

en: When you register for the site, you may be asked to provide certain personal data for display on your profile. The "Name" field is required as well as public, and user profiles are visible to any site visitor. Other profile information may be required or optional, as configured by the site administrator.
fr: Lorsque vous vous inscrivez sur le site, il est possible qu’il vous soit demandé de fournir un certain nombre de données personnelles pour les afficher sur votre page de profil. Le champ du « Nom » est à la fois obligatoire et public et les pages de profil sont visibles par tout utilisatrice ou utilisateur. D’autres données de profil peuvent être obligatoires ou optionnelles dans la mesure ou ceci dépend des réglages appliqués par les personnes administrant le site.

en: In this section you should note what information is collected on user profiles. The suggested text gives an overview of the kinds of profile data collected by BuddyPress.
fr: Dans cette section, vous devriez noter les informations qui sont collectées sur les pages de profil des utilisatrices ou des utilisateurs. Le modèle de texte vous donne une vue d’ensemble des types de données de profil qui sont collectés par BuddyPress.

en: Profile Data
fr: Données de profil

en: What personal data we collect and why we collect it
fr: Quelles sont les données personnelles que nous collectons et pourquoi ?

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Thanks for registering!
    
    To complete the activation of your account, go to the following link and click on the 'Activate' button: {{{activate.url}}}
    
    If the 'Activation Key' field is empty, copy and paste the following into the field - {{key}}
fr: Merci de vous être inscrit·e !
    
    Pour activer votre compte, merci de vous rendre à cette adresse et de cliquer sur le bouton 'Activer' : {{{activate.url}}}
    
    Si le champ 'clé d’activation' est vide, merci de copier/coller la suite de caractères suivante dans le champ - {{key}}

en: Suggested text:
fr: Modèle de texte :

en: Sites powered by BuddyPress rely heavily on user-provided data. In this section, you should note what data you collect, from both registered users and anonymous visitors.
fr: Les sites équipés de BuddyPress utilisent énormément de données fournies par leurs utilisatrices ou utilisateurs. Dans cette section, vous devriez informer sur celles que vous collectez que ce soit pour les comptes enregistrés ou anonymes.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Thanks for registering!
    
    To complete the activation of your account, go to the following link and click on the <strong>Activate</strong> button:
    <a href="{{{activate.url}}}">{{{activate.url}}}</a>
    
    If the 'Activation Key' field is empty, copy and paste the following into the field - {{key}}
fr: Merci de vous être inscrit·e !
    
    Pour activer votre compte, merci de vous rendre à cette adresse et de cliquer sur le bouton <strong>Activer</strong> :
    <a href="{{{activate.url}}}">{{{activate.url}}}</a>
    
    Si le champ 'clé d’activation' est vide, merci de copier/coller la suite de caractères suivante dans le champ - {{key}}

note: translators: link to Privacy Policy
en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

[ctx: button]
en: Mark unread
fr: Marquer comme non lu

[ctx: button]
en: Mark read
fr: Marquer comme lu

[ctx: link]
en: Mark Read
fr: Marquer comme lu

[ctx: link]
en: Mark Unread
fr: Marquer comme non lu

[ctx: button]
en: Reject
fr: Rejeter

[ctx: button]
en: Accept
fr: Accepter

[ctx: Customizer control label]
en: Groups
fr: Groupes

en: Sending group invitations. Please wait.
fr: Envoi des invitations de groupe en cours. Veuillez patienter.

[ctx: Group invitations menu title]
en: Invite
fr: Inviter

en: Use tab styling for secondary navigation.
fr: Utiliser un style par onglets pour la navigation secondaire.

en: Use tab styling for primary navigation.
fr: Utiliser un style par onglets pour la navigation principale.

[ctx: Group invitations main menu title]
en: Group Invites
fr: Invitations de groupe

note: translators: %s: member name
en: Cancel invitation %s
fr: Annuler l’invitation %s

en: Group Administrator promotions
fr: Promotions des admins de groupe

en: The member is already a member of the group.
fr: Ce membre fait déjà partie de ce groupe.

en: Invitations sent.
fr: Invitations envoyées.

[ctx: button]
en: Post
fr: Poster

[ctx: link]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: link]
en: Reply
fr: Répondre

[ctx: button]
en: Comment
fr: Commenter

[ctx: link]
en: Comment
fr: Commenter

[ctx: button]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Member registration is currently not allowed.
fr: L’enregistrement de nouveaux membres n’est pas autorisé actuellement.

en: Member navigation
fr: Navigation de membre

en: Member front page
fr: Page d’accueil du membre

en: (BuddyPress) Primary navigation
fr: (BuddyPress) Navigation principale

[ctx: button]
en: Spam
fr: Marquer comme indésirable

[ctx: link]
en: Spam
fr: Marquer comme indésirable

en: There was a problem marking this activity as spam. Please try again.
fr: Il y a eu un problème en essayant de marquer cette activité comme indésirable. Veuillez réessayer.

en: This member is a spammer.
fr: Ce membre est un spammeur.

en: No activities were found.
fr: Aucune activité trouvée.

note: Translators: %s is used to output the link to the Gravatar site
en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. To change your profile photo, create an account with %s using the same email address as you used to register with this site.
fr: Votre photo de profil sera utilisée sur vos pages de profil et un peu partout sur le site. Pour modifier cette photo, créer un compte sur %s en utilisant la même adresse de messagerie que celle que vous avez utilisée en vous enregistrant sur ce site.

en: Sites loop:
fr: Boucle des sites :

en: There are no more pending invitations for the group.
fr: Il n’y a pas d’invitation en attente pour ce groupe.

en: Group invitation could not be removed.
fr: L’invitation de groupe n’a pas pu être annulée.

en: No pending group invitations found.
fr: Il n’y a pas d’invitation de groupe en attente.

en: This activity has been marked as spam and is no longer visible.
fr: Cette activité a été marquée comme indésirable et n’est plus visible.

note: translators: %s = profile field group name
en: Editing "%s" Profile Group
fr: Modification de la section de champs de profil « %s »

[ctx: button]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: button]
en: Change
fr: Modifier

en: Member menu
fr: Menu du membre

en: Yes, i'd like to create a new site
fr: Oui, j’aimerai créer un nouveau site

en: Site Details
fr: Détails du site

en: Group Leadership
fr: Management du groupe

en: Only people who are invited can join the group.
fr: Seules les personnes invitées peuvent rejoindre le groupe.

[ctx: button]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: button]
en: Send Reply
fr: Envoyer la réponse

[ctx: button]
en: Apply
fr: Appliquer

[ctx: form reset button]
en: Reset
fr: Annuler

[ctx: link]
en: Next page
fr: Page suivante

[ctx: link]
en: Previous page
fr: Page précédente

[ctx: button]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: search placeholder text]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: heading]
en: Search Members
fr: Rechercher parmi les membres

[ctx: button]
en: Send
fr: Envoyer

[ctx: button]
en: Cancel invitation
fr: Annuler l’invitation

[ctx: button]
en: Invite
fr: Inviter

[ctx: button]
en: Remove item
fr: Retirer l’élément

en: Select your file
fr: Sélectionner votre fichier

en: Cancel invitation
fr: Annuler l’invitation

[ctx: button]
en: Send Request
fr: Envoyer la demande

[ctx: heading]
en: Comment
fr: Commenter

[ctx: button]
en: Load More
fr: En afficher davantage

en: Group membership request form
fr: Formulaire de demande d’adhésion au groupe

[ctx: button]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: heading]
en: Post Update
fr: Publier la mise à jour

[ctx: button]
en: Capture
fr: Prendre un instantané

[ctx: button]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: button]
en: Crop Image
fr: Recadrer l’image

en: If you'd like to delete your current profile photo, use the delete profile photo button.
fr: Si vous souhaitez supprimer votre photo de profil, utilisez le bouton de suppression de la photo de profil.

en: If you'd like to delete your current cover image, use the delete Cover Image button.
fr: Si vous souhaitez supprimer votre image de couverture, utilisez le bouton de suppression de l’image de couverture.

[ctx: button]
en: Delete My Cover Image
fr: Supprimer l’image de couverture

[ctx: button]
en: Delete Group Cover Image
fr: Supprimer l’image de couverture du groupe

[ctx: button]
en: Select your file
fr: Sélectionnez votre fichier

en: Only people who request membership and are accepted can join the group.
fr: Seules les personnes dont la demande d’adhésion a été validée peuvent rejoindre le groupe.

note: translators: %s: group name
en: You are requesting to become a member of the group "%s".
fr: Vous demandez à devenir membre du groupe « %s ».

en: Group Administrators
fr: Admins de groupe

note: translators: %s: number of message recipients
en: (and %d others)
fr: (et %d autres)

en: (and 1 other)
fr: (et 1 autre)

en: Use the select box to define your bulk action and click on the &#10003; button to apply.
fr: Utilisez la liste déroulante pour définir votre action de masse et cliquez sur le bouton &#10003; pour l’appliquer.

en: Click on the message title to preview it in the Active conversation box below.
fr: Cliquez sur le titre du message pour le prévisualiser dans la fenêtre de la conversation active ci-dessous.

en: Unstarring messages. Please wait.
fr: Retrait de message(s) des éléments marqués d’une étoile. Veuillez patienter.

en: Starring messages. Please wait.
fr: Ajout de message(s) aux éléments marqués d’une étoile. Veuillez patienter.

en: Deleting messages. Please wait.
fr: Suppression de message(s). Veuillez patienter.

en: Marking messages as unread. Please wait.
fr: Marquage en tant que non lu(s) de message(s). Veuillez patienter.

en: Marking messages as read. Please wait.
fr: Marquage en tant que lu(s) de message(s). Veuillez patienter.

en: Please add at least one recipient.
fr: Veuillez ajouter au moins un destinataire.

note: translators: accessibility text
en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

[ctx: xprofile field type]
en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Year
fr: Année

en: Day
fr: Jour

en: New private messages
fr: Nouvelles conversations privées

en: New sitewide notice
fr: Nouvelle alerte de site

en: Loading messages. Please wait.
fr: Chargement des conversations en cours. Veuillez patienter.

en: Please add some content to your message.
fr: Veuillez ajouter du contenu à votre message.

en: Please add a subject to your message.
fr: Veuillez ajouter un sujet à votre message.

en: Sitewide notice dismissed
fr: L’alerte de site a été écartée

en: There was a problem dismissing the notice. Please try again.
fr: Un problème est survenu au moment d’écarter l’alerte de site. Veuillez réessayer.

en: Messages marked as read.
fr: Message(s) marqué(s) comme lu(s).

en: Month
fr: Mois

en: There was a problem starring your messages. Please try again.
fr: Un problème est survenu au moment de marquer le(s) message(s). Veuillez renouveler l’opération.

en: Messages successfully unstarred.
fr: Le(s) message(s) ont bien été retiré(s) des éléments marqués d’une étoile.

en: Messages successfully starred.
fr: Le(s) message(s) ont bien été ajouté(s) aux éléments marqués d’une étoile.

en: Use tab styling for Groups directory navigation.
fr: Utiliser une navigation par onglets pour l’annuaire des groupes

en: Use column navigation for the Groups directory.
fr: Utiliser une navigation en colonnes pour l’annuaire des groupes.

en: Group > Members
fr: Groupe > Membres

en: Reorder the primary navigation for a group.
fr: Réordonner la navigation principale du groupe.

en: Use tab styling for the group creation process.
fr: Utiliser une interface à onglets pour le processus de création du groupe.

en: Display the group navigation vertically.
fr: Afficher la navigation du groupe verticalement.

en: Display the group description in the body of the group's front page.
fr: Afficher la description du groupe dans le corps de sa page d’accueil.

en: Customize the navigation menu for groups. See your changes by navigating to a group in the live-preview window.
fr: Personnaliser le menu de navigation du groupe. Visualisez vos changements en naviguant sur la page d’un groupe depuis la fenêtre de Prévisualisation.

en: Configure the default front page for groups.
fr: Configurer la page d’accueil par défaut des groupes.

en: Group Moderator promotions
fr: Nominations des modérateurs de groupe

en: There was a problem marking your messages as unread. Please try again.
fr: Un problème est survenu au moment de marquer le(s) message(s) comme non lu(s). Veuillez réessayer.

en: There was a problem marking your messages as read. Please try again.
fr: Un problème est survenu au moment de marquer le(s) message(s) comme lu(s). Veuillez réessayer.

en: Unauthorized request.
fr: Demande non permise.

en: Your reply was not sent. Please enter some content.
fr: Votre réponse n’a pas été envoyée. Veuillez saisir du contenu.

en: Your message could not be sent. Please try again.
fr: Votre message n’a pu être envoyé. Veuillez réessayer.

en: Edit your bio
fr: Modifier votre biographie

en: Members default front page
fr: Page d’accueil par défaut des membres

en: (BuddyPress) Widgets
fr: Widgets (BuddyPress)

en: Groups default front page
fr: Page d’accueil par défaut des groupes

en: Rejected Group membership requests
fr: Demandes d’adhésion au groupe rejetées

en: Enable custom front pages for groups.
fr: Activer les pages d’accueil personnalisées pour les groupes.

en: Group navigation
fr: Navigation de groupe

en: Group front page
fr: Page d’accueil de groupe

en: All Groups
fr: Tous les groupes

en: You are not allowed to perform this action.
fr: Vous n’êtes pas autorisé·e à réaliser cette action.

en: Group invitations cleared. Please use one of the available tabs to select members to invite.
fr: Invitations annulées. Veuillez utiliser un des onglets disponibles pour sélectionner les membres à inviter.

en: Use the "Send" button to send your invite or the "Cancel" button to abort.
fr: Utilisez le bouton « Envoyer » pour transmettre les invitations ou le bouton « Annuler » pour abandonner.

en: Loading members. Please wait.
fr: Chargement des membres. Veuillez patienter.

en: Messages deleted
fr: Message(s) supprimé(s)

en: There was a problem deleting your messages. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de la suppression de(s) message(s). Veuillez réessayer.

en: There was a problem unstarring your messages. Please try again.
fr: Un problème est survenu au moment de retirer le(s) message(s) des éléments marqués d’une étoile. Veuillez réessayer.

en: Accepted Group membership requests
fr: Demandes d’adhésion au groupe acceptées

en: Pending Group membership requests
fr: Demandes d’adhésion au groupe en attente

en: Group invites preferences saved.
fr: Préférences d’invitations de groupe enregistrées.

en: Your message was not sent. Please enter at least one username.
fr: Votre message n’a pas été envoyé. Veuillez saisir au moins un nom de compte.

[ctx: My Group screen nav]
en: Members
fr: Membres

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home (Members)
fr: Accueil (Membres)

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home (Activity)
fr: Accueil (Activités)

[ctx: My Group screen nav]
en: Invite
fr: Inviter

en: You are not allowed to send invitations for this group.
fr: Vous n’êtes par autorisé·e à envoyer des invitations pour ce groupe.

en: Invites could not be sent. Please try again.
fr: Les invitations n’ont pu être envoyées. Veuillez réessayer.

en: All your friends are already members of this group, or have already received an invite to join this group, or have requested to join it.
fr: Tous vos amis sont déjà membres de ce groupe, ou ont déjà reçu une invitation à le rejoindre, ou ont demandé à le rejoindre.

en: No members were found. Try another filter.
fr: Aucun membre. Veuillez essayer un filtre différent.

en: You can view the group's pending invitations from this screen.
fr: Vous pouvez visualiser toutes les invitations en attente du groupe depuis cet écran.

en: Error leaving group.
fr: Erreur au moment de quitter le groupe.

en: Error requesting membership.
fr: Erreur au moment de demander à adhérer au groupe.

en: Error joining this group.
fr: Erreur au moment de rejoindre ce groupe.

en: Group invite accepted.
fr: Invitation de group acceptée.

en: Group invitation could not be accepted.
fr: L’invitation de groupe n’a pu être acceptée.

en: You are already a member of the group.
fr: Vous êtes déjà membre de ce groupe.

en: You cannot join this group.
fr: Vous ne pouvez pas rejoindre ce groupe.

en: Pending Invites
fr: Invitations en attente

en: You have no friends!
fr: Aucun ami !

en: Select friends to invite by clicking the + button. Once you've made your selection, use the "Send Invites" navigation item to continue.
fr: Sélectionnez les amis à inviter en cliquant sur le bouton +. Une fois votre sélection effectuée, utilisez la navigation « Envoi des invitations » pour poursuivre.

en: Select members to invite by clicking the + button. Once you've made your selection, use the "Send Invites" navigation item to continue.
fr: Sélectionnez les membres à inviter en cliquant sur le bouton +. Une fois votre sélection effectuée, utilisez la navigation « Envoi des invitations » pour poursuivre.

note: translators: count of users affected
en: Invitation failed for %s user. | Invitation failed for %s users.
fr[0]: L’invitation pour %s utilisateur·rice a échoué.
fr[1]: L’invitation pour %s utilisateur·rice·s a échoué.

en: Loading your friends. Please wait.
fr: Chargement de vos amis. Veuillez patienter.

en: Loading the member's friends. Please wait.
fr: Chargement des amis de l’utilisateur. Veuillez patienter.

en: Loading the member's blogs. Please wait.
fr: Chargement des blogs de l’utilisateur. Veuillez patienter.

en: Loading the member's updates. Please wait.
fr: Chargement des mises à jour de l’utilisateur. Veuillez patienter.

en: Loading your blogs. Please wait.
fr: Chargement de vos blogs. Veuillez patienter.

en: Loading your groups. Please wait.
fr: Chargement de vos groupes. Veuillez patienter.

en: Loading your updates. Please wait.
fr: Chargement de vos mises à jour. Veuillez patienter.

en: Currently only your friends can invite you to groups. Uncheck the box to allow any member to send invites.
fr: Actuellement uniquement vos amis peuvent vous inviter à rejoindre des groupes. Décochez cette case pour autoriser tout membre à vous envoyer des invitations.

en: Currently every member of the community can invite you to join their groups. If you are not comfortable with it, you can always restrict group invites to your friends only.
fr: Actuellement tout membre de la communauté peut vous inviter à rejoindre leurs groupes. Si cela vous dérange, vous pouvez toujours restreindre les invitations à rejoindre des groupes à vos amis uniquement.

en: Loading notifications. Please wait.
fr: Chargement des notifications. Veuillez patienter.

en: Loading the member's groups. Please wait.
fr: Chargement des groupes de l’utilisateur. Veuillez patienter.

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely unrecoverable.
fr: La suppression du compte effacera tous les contenus à partir duquel ils ont été créés. Vous ne pourrez pas revenir en arrière.

note: translators: %s: member name
en: %s did not save any profile information yet.
fr: %s n’a toujours pas enregistré·e d’information de profil.

en: Loading the members of your community. Please wait.
fr: Chargement des membres de votre communauté. Veuillez patienter.

en: Loading the members who requested to join the group. Please wait.
fr: Chargement des membres ayant demandé à rejoindre le groupe. Veuillez patienter.

en: Sorry, there was no member of that name found in this group.
fr: Désolé, aucun membre de ce nom dans ce groupe.

en: Sorry, there were no group members found.
fr: Désolé, aucun membre pour ce groupe.

en: Requesting the group members. Please wait.
fr: Demande des membres du groupe en cours. Veuillez patienter.

en: Loading the group updates. Please wait.
fr: Chargement des mises à jour du groupe. Veuillez patienter.

en: Loading the groups of the community. Please wait.
fr: Chargement des groupes de la communauté. Veuillez patienter.

en: Loading the sites of the network. Please wait.
fr: Chargement des sites du réseau. Veuillez patienter.

en: Loading the update. Please wait.
fr: Chargement des mises à jour. Veuillez patienter.

en: Loading the community updates. Please wait.
fr: Chargement des mises à jour de la communauté. Veuillez patienter.

en: Four columns
fr: Quatre colonnes

en: Three columns
fr: Trois colonnes

en: Two columns
fr: Deux colonnes

en: One column
fr: Une colonne

en: Add widgets here to appear in the front page of each group of your community.
fr: Ajouter des widgets ici pour qu’ils apparaissent dans chacune des pages d’accueil des groupes de votre communauté.

en: BuddyPress Group's Home
fr: Page d’accueil BuddyPress de groupe

en: Add widgets here to appear in the front page of each member of your community.
fr: Ajouter des widgets ici pour qu’ils apparaissent dans chacune des pages d’accueil des membres de votre communauté.

en: BuddyPress Member's Home
fr: Page d’accueil BuddyPress de l’utilisateur

en: Pending friendship requests
fr: Demandes de mise en relation en attente

en: Site registration is currently disabled.
fr: L’enregistrement des sites est actuellement désactivé.

en: Sorry, there were no groups found.
fr: Désolé, aucun groupe n’a été trouvé.

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back. Please be careful with this option.
fr: Avertissement : La suppression duun compte entraine la suppression définitive de tous les contenus associés. Soyez prudent car ce choix est irréversible.

en: Use tab styling for Members directory navigation.
fr: Utiliser une navigation par onglets pour l’annuaire des membres.

en: Use column navigation for the Members directory.
fr: Utilisez une navigation en colonnes pour l’annuaire des membres.

en: Member > Friends
fr: Membre > Amis

en: Use tab styling for secondary nav.
fr: Utiliser une navigation par onglets pour le menu secondaire.

en: Use tab styling for primary nav.
fr: Utiliser une navigation par onglets pour le menu principal.

en: Display the member navigation vertically.
fr: Afficher la navigation de l’utilisateur verticalement.

en: Display the biographical info from the member's WordPress profile.
fr: Afficher les renseignements biographiques du profil WordPress de l’utilisateur.

en: Use the round style for member and group avatars.
fr: Utiliser un style arrondi pour les images de profil des membres et des groupes.

en: Configure general BuddyPress appearance options.
fr: Configurer les options de l’apparence générale de BuddyPress.

en: Drag each possible member navigation items that are listed below into the order you prefer.
fr: Glissez/déposez chacun des éléments de navigation listés ci-dessous selon l’ordre de votre préférence.

en: Drag each possible group navigation items that are listed below into the order you prefer, in some groups some of these navigation items might not be active.
fr: Glissez/déposez chacun des éléments de navigation listés ci-dessous selon l’ordre de votre préférence, pour certains groupes il est possible que des éléments ne soient pas actifs.

en: Use tab styling for Sites directory navigation.
fr: Utiliser une navigation par onglets pour l’annuaire des sites.

en: Use column navigation for the Sites directory.
fr: Utiliser une navigation en colonnes pour l’annuaire des sites.

en: There was a problem performing this action. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de cette opération. Veuillez réessayer.

en: Accepted friendship requests
fr: Demandes de mise en relation acceptées

en: Friendship cancelled.
fr: Mise en relation annulée.

en: Friendship could not be cancelled.
fr: La mise en relation n’a pu être annulée.

en: Friendship rejected.
fr: Mise en relation rejetée.

en: Enable default front page for member profiles.
fr: Activer la page d’accueil par défaut pour les profils de membre.

en: Directory layouts
fr: Mise en page des répertoires

en: Set the number of columns to use for BuddyPress loops.
fr: Définissez le nombre de colonnes à utiliser pour les boucles BuddyPress.

en: Loop layouts
fr: Mise en page des boucles

en: General BP Settings
fr: Réglages BuddyPress généraux

en: Customize the appearance of BuddyPress Nouveau Template pack.
fr: Personnaliser l’apparence du pack de gabarits BuddyPress Nouveau.

en: Customizing the Groups navigation order needs you create at least one group first.
fr: La personnalisation de l’ordre de la navigation des Groupes nécessite que vous ayez d’abord créé au moins un groupe.

en: Include navigation title
fr: Inclure le titre de la navigation

en: Displays BuddyPress primary nav in the sidebar of your site. Make sure to use it as the first widget of the sidebar and only once.
fr: Affiche la navigation principale de BuddyPress dans la barre latérale de votre site. Veillez à l’utiliser comme le premier widget de cette barre latérale et une fois uniquement.

en: Friendship accepted.
fr: Mise en relation acceptée.

en: Configure the default front page for members.
fr: Configurer la page d’accueil par défaut des membres.

en: Select the layout style for directory content &amp; navigation.
fr: Sélectionner le style de mise en page pour le contenu des répertoires et la navigation.

en: Reorder the primary navigation for a user.
fr: Réordonner la navigation principale du compte.

en: Customize the navigation menu for members. In the preview window, navigate to a user to preview your changes.
fr: Personnaliser le menu de navigation des utilisateurs et utilisatrices. Depuis la fenêtre de Prévisualisation, naviguez sur la page d’un compte pour visualiser vos changements.

en: Use tab styling for Activity directory navigation.
fr: Utiliser une navigation par onglets pour le répertoire des Activités.

en: Use column navigation for the Activity directory.
fr: Utiliser une navigation en colonnes pour le répertoire des Activités.

en: View activity.
fr: Voir l’activité.

en: Update posted.
fr: Mise à jour publiée.

en: There was a problem displaying the content. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de l’affichage de ce contenu. Veuillez réessayer.

en: All Sites
fr: Tous les sites

en: Latest updates
fr: Mises à jour les plus récentes

en: (BuddyPress) Latest Activities
fr: Activités les plus récentes (BuddyPress)

en: Display the latest updates of your community having the types of your choice.
fr: Affiche les mises à jour les plus récentes de votre communauté selon le(s) type(s) de votre choix.

note: translators: 1: user profile link, 2: user name, 3: activity permalink, 4: activity recorded date, 5: activity timestamp, 6: activity human time since
en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><time class="time-since" datetime="%4$s" data-bp-timestamp="%5$d">%6$s</time></a>
fr: <a href="%1$s">%2$s</a> a répondu <a href="%3$s" class="activity-time-since"><time class="time-since" datetime="%4$s" data-bp-timestamp="%5$d">%6$s</time></a>

en: New update comment replies
fr: Nouvelles réponses au commentaire de mises à jour

en: New update replies
fr: Nouvelles réponses de mises à jour

en: New mentions
fr: Nouvelles mentions

en: Start typing the group name...
fr: Commencer à saisir le nom du groupe...

en: My Groups
fr: Mes groupes

en: Members Capabilities
fr: Permissions des membres

en: Profile menu
fr: Menu du profil

en: Email & Password
fr: E-mail & mot de passe

en: Update your email and or password.
fr: Mettez à jour votre e-mail et/ou votre mot de passe.

en: Add Your New Password
fr: Ajoutez votre nouveau mot de passe

en: Repeat Your New Password
fr: Répétez votre nouveau mot de passe

en: I want to restrict Group invites to my friends only.
fr: Je souhaite restreindre les invitations de groupe à mes amis uniquement.

en: Set your email notification preferences.
fr: Définissez vos préférences de notification par e-mail

en: Select who may see your profile details.
fr: Sélectionnez qui peut voir les détails de votre profil.

en: Profile Visibility Settings
fr: Réglages de la visibilité de votre profil

en: Settings menu
fr: Menu des réglages

en: All Members
fr: Tous les membres

en: Type:
fr: Type :

en: Maximum amount to display:
fr: Nombre max. à afficher :

en: Post in: Group
fr: Poster dans : Groupe

en: Post in: Profile
fr: Poster dans : Profil

en: Email Notifications
fr: Notifications e-mail

en: Friendship Requests
fr: Demandes de mise en relation

note: translators: 1: link to the customizer option. 2: link to the customizer widgets section.
en: You can set the preferences of the %1$s or add %2$s to it.
fr: Vous pouvez définir les préférences pour la %1$s ou ajoutez lui des %2$s.

en: Notifications menu
fr: Menu des notifications

en: Messages menu
fr: Menu des messages

en: Groups menu
fr: Menu des groupes

en: Friends menu
fr: Menu des amis

en: Who is allowed to see this field?
fr: Qui est autorisé à voir ce champ ?

note: translators: field visibility level, e.g. "...seen by: everyone".
en: This field may be seen by: %s
fr: Ce champ peut être vu par : %s

en: Member Activities
fr: Activités du membre

en: Membership List
fr: Liste des membres

en: Change Group Settings
fr: Modifier les réglages du groupe

en: Select Group Settings
fr: Sélectionner les réglages du groupe

en: Edit Group Name &amp; Description
fr: Modifier le nom et la description du groupe

en: Enter Group Name &amp; Description
fr: Saisir le nom et la description du groupe

en: Group Activities
fr: Activités du groupe

en: Unstar Conversation
fr: Retirer la conversation des éléments marqués d’une étoile

en: View full conversation and reply.
fr: Voir l’ensemble de la conversation et y répondre.

en: Star Conversation
fr: Ajouter la conversation aux éléments marqués d’une étoile

en: Unstar Message
fr: Retirer le message des éléments marqués d’une étoile

en: Star Message
fr: Ajouter le message aux éléments marqués d’une étoile

en: Directory menu
fr: Menu de répertoire

en: Close this notice
fr: Fermer cette alerte

en: Create A New Group
fr: Créer un nouveau groupe

en: Group creation menu
fr: Menu de création du groupe

en: Delete this group
fr: Supprimer ce groupe

en: Add an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
fr: Ajouter une image à utiliser comme la photo de profil de ce groupe. L’image sera affichée sur la page principale du groupe et dans les résultats de recherche.

en: Manage Group Members
fr: Gérer les membres du groupe

en: Upload Cover Image
fr: Téléverser l’image de couverture

en: Edit or update your avatar image for this group.
fr: Modifier ou mettre à jour l’image de profil pour ce groupe.

en: Manage the Groups default front page
fr: Gérer la page d’accueil par défaut des groupes

note: translators: 1: link to the customizer option. 2: link to the customizer widgets section.
en: You can set your preferences for the %1$s or add %2$s to it.
fr: Vous pouvez définir vos préférences pour la %1$s ou ajoutez lui des %2$s.

en: Activity menu
fr: Menu des activités

en: Group menu
fr: Menu de groupe

en: Manage the members default front page
fr: Gérer la page d’accueil par défaut des membres

en: Sites menu
fr: Menu des sites

en: Send
fr: Envoyer

en: All Messages
fr: Tous les messages

en: Active conversation:
fr: Conversation active

en: Select bulk action
fr: Sélectionner l’action de masse

en: Group administration menu
fr: Menu d’administration des groupes

en: Participants:
fr: Participants :

en: Select message:
fr: Sélectionner le message :

en: Manage your group members; promote to moderators, admins or demote or ban.
fr: Gérer les membres de votre groupe, nommer les modérateur·ice·s, admins, ou les rétrograder/bannir.

en: Project Founder
fr: Fondateur du projet

en: Contributor Emeriti
fr: Contributeur émérite

en: With our thanks to these Open Source projects
fr: Avec nos remerciement auprès de ces projets Open Source

en: Meet the contributors behind BuddyPress:
fr: Faites connaissance avec les contributeurs de BuddyPress

[ctx: Admin Users menu]
en: Site Notices
fr: Alertes de site

en: Add New Notice
fr: Ajouter une nouvelle alerte

en: Notices List
fr: Liste des alertes

en: Notice successfully updated.
fr: L’alerte a bien été mise à jour.

en: Publish Notice
fr: Publier l’alerte

[ctx: Admin Notices column header]
en: Subject
fr: Sujet

[ctx: Admin Notices column header]
en: Content
fr: Contenu

[ctx: Admin Notices column header]
en: Created
fr: Créées

en: Delete Notice
fr: Supprimer l’alerte

en: Activate Notice
fr: Activer l’alerte

en: No member found by that ID.
fr: Aucun membre avec cet ID

en: Deactivate Notice
fr: Désactiver l’alerte

en: Group invitations menu
fr: Menu des invitations de groupe

en: Invite Members
fr: Inviter des membres

en: The invite has not been sent yet.
fr: L’invitation n’a toujours pas été envoyée.

en: The invite has been sent.
fr: L’invitation a été envoyée.

en: Your changes have not been saved. Please fill in all required fields, and save your changes again.
fr: Vos modifications n’ont pas été sauvegardées. Veuillez remplir tous les champs nécessaires, et sauvegarder vos modifications à nouveau.

[ctx: Notices admin page title]
en: Site Notices
fr: Alertes de site

en: Site Notices
fr: Alertes de site

en: Optional: add a message to your invite.
fr: Facultatif : ajoutez un message à votre invitation.

en: Invited by:
fr: Invité·e par :

[ctx: Tag prepended to active site-wide notice titles on WP Admin notices list table]
note: translators: %s: notice subject
en: Active: %s
fr: Active : %s

en: Notice was not updated. Please try again.
fr: L’alerte n’a pas été mise à jour. Veuillez réessayer.

en: Send @Username
fr: Envoyer @Nom

en: Manage notices shown at front end of your site to all logged-in users.
fr: Gérer les alertes affichées sur l’interface publique de votre site à tous les comptes connectés.

en: Inviter
fr: Expéditeur de l’invitation

en: BuddyPress Credits
fr: Crédits BuddyPress

note: translators: accessibility text
en: Enable or disable all optional components in bulk
fr: Activer ou désactiver tous les composants facultatifs en masse

en: Post Comments
fr: Poster des commentaires

en: <strong>Link</strong> - Used by some types of activity (blog posts and comments) to store a link back to the original content.
fr: <strong>Lien</strong> - Utilisé par certains types d’activité (articles de blog et commentaires) pour enregistrer un lien ramenant vers le contenu original.

en: Activity generated by posts and comments uses the link field for a permalink back to the content item.
fr: L’activité générée par les articles et les commentaires utilise le lien saisi comme un permalien vers le contenu de l’élément.

en: Allow activity stream commenting on posts and comments
fr: Autoriser l’ajout de commentaires aux activités générées par les articles et les commentaires

en: You do not have access to that page.
fr: Vous n’avez pas accès à cette page.

note: Translators: %s is the url to the BuddyPress tools administration screen.
en: Are these emails not written in your site's language? Go to <a href="%s">BuddyPress Tools and try the "reinstall emails"</a> tool.
fr: Est-ce que ces e-mails ne sont pas écrits dans la langue de votre site ? Visitez les <a href="%s">Outils de BuddyPress et essayez l’outil pour « réinstaller les e-mails »</a>.

[ctx: Colloquial alternative to "learn about BuddyPress"]
en: Hello, BuddyPress!
fr: Salut, BuddyPress !

note: Description of the plugin
en: BuddyPress adds community features to WordPress. Member Profiles, Activity Streams, Direct Messaging, Notifications, and more!
fr: BuddyPress ajoute des fonctionnalités communautaires à WordPress. Profils des membres, flux d’activités, messagerie, notifications et plus encore !

note: translators: %s: message recipients list
en: Conversation between %s.
fr: Conversation entre %s.

en: [deleted]
fr: [supprimé]

en: you
fr: vous

en: Groups must have a name and a description. Please try again.
fr: Les groupes doivent avoir un nom et une description. Veuillez réessayer.

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s changed the permalink of the group %2$s.
fr: %1$s a changé le permalien du groupe %2$s.

en: Dismiss this notice
fr: Retirer cette notification

en: Group name, slug, and description are all required fields.
fr: Le nom du groupe, l’identifiant et la description sont des champs nécessaires.

[ctx: Group update email text]
note: translators: 1: the old group permalink. 2: the new group permalink.
en: * Permalink changed from "%1$s" to "%2$s".
fr: * Le permalien a été modifié de « %1$s » à « %2$s ».

en: You do not have access to that conversation.
fr: Vous n’avez pas accès à cette conversation.

en: The conversation you tried to access is no longer available
fr: La conversation à laquelle vous avez essayé d’accéder n’est plus disponible.

note: translators: %s: group link
en: Group invite accepted. Visit %s.
fr: L’invitation au groupe est acceptée. Visitez %s.

en: No template packages available.
fr: Aucun paquet de modèle disponible.

en: The selected Template Pack will serve all BuddyPress templates.
fr: Le paquet de modèles sélectionné fournira tous les modèles BuddyPress.

[ctx: Delete field link]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Edit field link]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Profile fields group was deleted successfully]
en: The group was deleted successfully.
fr: Le groupe de champs a été supprimé avec succès.

[ctx: Add New Profile Fields Group]
en: Add New Group
fr: Ajouter un nouveau groupe

[ctx: Delete Profile Fields Group]
en: Delete Group
fr: Supprimer le groupe de champs

[ctx: Edit Profile Fields Group]
en: Edit Group
fr: Modifier le groupe de champs

note: translators: %s: number of activity comments
en: Show all comments (%d)
fr: Afficher tous les commentaires (%d)

en: Please update your server or deactivate BuddyPress.
fr: Veuillez mettre à jour le serveur ou désactiver BuddyPress.

note: translators: 1: current PHP version, 2: required PHP version
en: Your site is currently running PHP version %1$s, while BuddyPress requires version %2$s or greater.
fr: Votre site utilise actuellement PHP %1$s, alors que BuddyPress requiert au minimum PHP %2$s ou plus.

en: A dynamic list of recently active, popular, newest, or alphabetical groups
fr: Une liste dynamique des groupes récemment actifs, populaires, nouvellement créés ou par ordre alphabétique.

[ctx: Group members pagination in group admin]
note: translators: 1: group member from number. 2: group member to number. 3: total group members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
fr[0]: %1$s - %2$s sur %3$s membre
fr[1]: %1$s - %2$s sur %3$s membres

en: Your site does not support BuddyPress.
fr: Votre site n’est pas compatible avec BuddyPress.

[ctx: Error when deleting profile fields group]
en: There was an error deleting the group. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant la suppression du groupe de champs. Veuillez réessayer.

[ctx: You have no profile fields groups.]
en: You have no groups.
fr: Vous n’avez pas de groupes de champs.

en: Field Group Name (required)
fr: Nom du groupe de champs (obligatoire)

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Name (required)
fr: Nom (obligatoire)

en: Profile field groups
fr: Groupes de champs de profil

note: translators: accessibility text
en: Profile visibility settings
fr: Paramètres de visibilité du profil

note: translators: accessibility text
en: Account settings
fr: Paramètres du compte

note: translators: accessibility text
en: Unread notifications
fr: Notifications non-lues

note: translators: accessibility text
en: Sitewide Notices
fr: Notices à tout le site

note: translators: accessibility text
en: Messages inbox
fr: Boite de réception

note: translators: accessibility text
en: Starred messages
fr: Messages suivis

note: translators: accessibility text
en: Compose Message
fr: Ecrire un message

en: Member primary navigation
fr: Navigation principale du membre

note: translators: accessibility text
en: Member's groups
fr: Groupes du membre

note: translators: accessibility text
en: Group invitations
fr: Invitations de groupe

note: translators: accessibility text
en: My friends
fr: Mes amis

en: Member secondary navigation
fr: Navigation secondaire de membre

note: translators: accessibility text
en: Members directory
fr: Annuaire des membres

en: Group primary navigation
fr: Navigation principale de groupe

note: translators: accessibility text
en: Groups directory
fr: Annuaire des groupes

en: Select the types this group should be a part of.
fr: Sélectionnez les types dont ce groupe doit faire partie.

en: Group Types
fr: Types de groupe

note: translators: accessibility text
en: Group Details
fr: Informations sur le groupe

note: translators: accessibility text
en: Sites directory
fr: Annuaire des sites

en: Sitewide activities navigation
fr: Navigation des activités du site

[ctx: Label for the WP users table member type column]
en: Member Type
fr: Type de membre

en: Member type was changed successfully.
fr: Le type de membre a été changé avec succès.

en: No Member Type
fr: Aucun type de membre

en: No Group Type
fr: Sans type de groupe

[ctx: Label for the WP groups table group type column]
en: Group Type
fr: Type de groupe

en: Group secondary navigation
fr: Navigation secondaire de groupe

en: Group type was changed successfully.
fr: Le type de groupe a été changé avec succès.

en: years from now
fr: plusieurs années à partir de maintenant

en: years ago
fr: il y a des années

en: Select range
fr: Sélectionner le rang

en: Relative
fr: Relatif

en: Start:
fr: Démarrer:

en: Absolute
fr: Absolu

en: Range
fr: Rang

en: Enter custom time format
fr: Indiquez un format de date personnalisé

en: Time elapsed
fr: Temps écoulé

en: Send invites
fr: Envoyer des invitations

en: Manage Group Settings
fr: Gérer les paramètres du groupe

en: Manage Group Details
fr: Gérer les détails du groupe

note: translators: 1: user profile link, 2: user name, 3: activity permalink, 4: ISO8601 timestamp, 5: activity relative timestamp
en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since" data-livestamp="%4$s">%5$s</span></a>
fr: <a href="%1$s">%2$s</a> a répondu <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since" data-livestamp="%4$s">%5$s</span></a>

note: translators: accessibility text
en: Group Avatar
fr: Avatar du groupe

note: translators: accessibility text
en: My groups
fr: Mes groupes

note: translators: accessibility text
en: Friendship requests
fr: Demandes de contacts

note: translators: accessibility text
en: Notification settings
fr: Paramètres de notifications

note: translators: accessibility text
en: Friends
fr: Mes amis

note: translators: accessibility text
en: Sent Messages
fr: Messages envoyés

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
fr: Vie privée : je souhaite que mon blog apparaisse dans les moteurs de recherche et sur les listes publiques de ce réseau.

en: Change member type to&hellip;
fr: Changer le type de membre pour…

en: Change group type to&hellip;
fr: Changer le type de groupe pour…

en: End:
fr: Fin :

en: Documentation on date and time formatting
fr: Documentation relative au formatage de la date et de l’heure

en: Example:
fr: Exemple :

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: Members directory secondary navigation
fr: Navigation secondaire de l’annuaire des membres

en: Members directory main navigation
fr: Navigation principale de l’annuaire des membres

en: Manage Membership Requests
fr: Gérer les demandes d’adhésion

en: No group members were found.
fr: Aucun membre de groupe n’a été trouvé.

en: No group moderators were found.
fr: Aucun modérateur de groupe n’a été trouvé

en: Groups directory secondary navigation
fr: Navigation secondaire de l’annuaire des groupes

en: Groups directory main navigation
fr: Navigation principale de l’annuaire des groupes

en: Sites directory secondary navigation
fr: Navigation secondaire de l’annuaire des sites

en: Sites directory main navigation
fr: Navigation principale de l’annuaire des sites

en: Activity secondary navigation
fr: Navigation secondaire de l’activité

en: There was an error while changing member type. Please try again.
fr: Il y a eu une erreur durant le changement de type de membre. Merci d’essayer à nouveau.

en: Group Types:
fr: Types de groupe :

en: There was an error while changing group type. Please try again.
fr: Il y a eu une erreur durant le changement de type de groupe. Merci d’essayer à nouveau.

en: (Not available on the front end)
fr: (Non disponible sur l’interface publique)

en: No group administrators were found.
fr: Aucun admin de groupe n’a été trouvé.

note: translators: %s: group type singular name
en: Viewing groups of the type: %s
fr: Affichage des groupes du type : %s

en: Community Support
fr: Support communautaire

en: BuddyPress Team
fr: L’équipe BuddyPress

en: Something has gone wrong.
fr: Quelque chose s'est mal passé.

en: You will no longer receive emails when your request to join a group has been accepted or denied.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand vos demandes d’adhésions à un groupe seront acceptées ou rejetées.

en: Please go to your notifications settings to unsubscribe from emails.
fr: Veuillez vous rendre dans la section de gestion de vos notification pour vous désabonner des e-mails.

en: Please log in and go to your settings to unsubscribe from notification emails.
fr: Veuillez vous connecter puis vous rendre sur votre écran de gestion pour vous désabonner des notifications par e-mail.

en: You will no longer receive emails when someone sends you a message.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand quelqu'un vous aura envoyé un message.

en: You will no longer receive emails when someone requests to be a member of your group.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand quelqu'un demandera à adhérer à un de vos groupes.

en: You will no longer receive emails when you have been promoted in a group.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand vous serez promu dans un groupe.

en: You will no longer receive emails when you are invited to join a group.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand vous serez invité à rejoindre un groupe.

en: You will no longer receive emails when one of your groups is updated.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand un groupe a été mis à jour.

en: You will no longer receive emails when someone accepts your friendship request.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand quelqu'un aura accepté votre demande de mise en relation.

en: You will no longer receive emails when someone sends you a friend request.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand quelqu'un vous enverra une demande de mise en relation.

en: You will no longer receive emails when someone mentions you in an update.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand quelqu'un vous mentionnera dans une mise à jour.

en: You will no longer receive emails when someone replies to an update or comment you posted.
fr: Vous ne recevrez plus d’e-mail quand quelqu'un répondra à une mise à jour ou à un commentaire que vous aurez publié.

en: You can change this or any other email notification preferences in your email settings.
fr: Vous pouvez modifier cela ou n’importe quelle autre préférence de notification par e-mail depuis l’écran de gestion des e-mails.

en: Your site is not ready for BuddyPress 2.8.
fr: Votre site n'est pas prêt pour BuddyPress 2.8

note: translators: 1: current PHP version, 2: required PHP version
en: See <a href="%s">the Codex guide</a> for more information.
fr: Consultez <a href="%s">le guide du Codex</a> pour plus d'informations.

en: A BuddyPress update is available, but your system is not compatible.
fr: Une mise à jour de BuddyPress est disponible, mais votre système est incompatible.

note: translators: %s is the blog name
en: Site icon for %s
fr: Icône du site %s

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network
fr: Vie privée : je souhaite que mon blog apparaisse dans les moteurs de recherche et sur les listes publiques de ce réseau.

[ctx: deprecated string]
note: translators: %s: the site's PHP version number
en: Your site is currently running PHP version %s, while BuddyPress 2.8 will require version 5.3+.
fr: Votre site utilise actuellement la version %s de PHP, alors que BuddyPress 2.8 nécessitera la version 5.3+.

[ctx: groups admin edit screen]
en: Group Type
fr: Type de groupe

note: translators: accessibility text
en: Select group type
fr: Sélectionnez un type de groupe

en: Group type already exists.
fr: Ce type de groupe existe déjà.

en: You may not register a group type with this name.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer un type de groupe avec ce nom.

[ctx: Member Home page]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Your request to join a group has been approved or denied
fr: Votre demande pour rejoindre un groupe a été approuvée ou refusée.

note: translators: 1: email address. 2: cancel email change url.
en: Check your email (%1$s) for the verification link, or <a href="%2$s">cancel the pending change</a>.
fr: Surveillez votre e-mail (%1$s) pour la réception du lien de vérification, ou <a href="%2$s">annulez la modification en attente</a>.

[ctx: My Account Notification pending]
note: translators: %s: Unread notification count for the current user
en: Unread %s
fr: Non lues %s

[ctx: My Account Friends menu]
note: translators: %s: Pending friend request count for the current user
en: Friends %s
fr: Amis %s

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
note: translators: %s: Pending friend request count for the current user
en: Pending Requests %s
fr: Demandes en attente %s

en: No group found with this ID.
fr: Aucun groupe trouvé avec cet ID.

[ctx: Group screen nav with counter]
note: translators: %s: Group count for the current user
en: Groups %s
fr: Groupes %s

[ctx: My Account Groups nav]
note: translators: %s: Group invitation count for the current user
en: Groups %s
fr: Groupes %s

[ctx: My Account Groups sub nav]
note: translators: %s: Group invitation count for the current user
en: Pending Invites %s
fr: Invitations en attente %s

note: translators: %s: Unread message count for the current user
en: Inbox %s
fr: Messages %s

note: translators: %s: Friend count for the current user
en: Friends %s
fr: Amis %s

note: translators: %s: new email address
en: There is a pending change of your email address to %s.
fr: La modification de votre adresse e-mail pour %s est actuellement en attente.

en: No user found with this ID.
fr: Aucun compte trouvé avec cet ID.

en: The bp_nav and bp_options_nav globals should not be used directly and are deprecated. Please use the BuddyPress nav functions instead.
fr: Les globales bp_nav and bp_options_nav ne doivent pas être utilisées directement et sont obsolètes. Utilisez les fonctions BuddyPress nav à la place.

en: These globals should not be used directly and are deprecated. Please use the BuddyPress nav functions instead.
fr: Ces globales sont obsolètes et ne doivent pas être utilisées directement. Veuillez utilise les fonctions BuddyPress nav à la place.

en: You have posted too many links
fr: Vous avez saisi trop de liens

[ctx: Comment moderation]
en: You have posted an inappropriate word.
fr: Vous avez saisi un mot inapproprié.

note: translators: accessibility text
en: Edit activity action
fr: Modifier l'action de l'activité

note: translators: accessibility text
en: Edit activity content
fr: Modifier le contenu de l'activité

note: translators: 1: oEmbed author. 2: oEmbed provider. eg. By BuddyPress on YouTube.
en: By %1$s on %2$s
fr: Par %1$s sur %2$s

note: translators: %s: oEmbed provider.
en: View on %s
fr: Voir sur %s

en: Your browser does not support HTML5 video
fr: Votre navigateur ne supporte pas la vidéo HTML5

en: Your browser does not support HTML5 audio
fr: Votre navigateur ne supporte pas l’audio HTML5

en: Embedded Activity Item
fr: Item d'activité inséré

en: It looks like you have more sites to record. Resume recording by checking the "Repopulate site tracking records" option.
fr: Il semble que vous ayez plusieurs sites à enregistrer. Reprenez l'enregistrement en cochant l'option "Redéployer les enregistrements de suivi de site".

en: New Activity reply
fr: Nouvelle activité de réponse

note: translators: 1: the number of activity replies
en: You have %1$d new replies
fr: Vous avez %1$d nouvelles réponses

note: translators: 1: the user display name
en: %1$s commented on one of your updates
fr: %1$s a commenté une de vos mises à jour

en: New Activity comment reply
fr: Nouvelle activité de réponse de commentaire

note: translators: 1: the number of activity comment replies
en: You have %1$d new comment replies
fr: Vous avez %1$d nouvelles réponses de commentaire

note: translators: %s: the link of the new site
en: %s is your new site.
fr: %s est votre nouveau site.

note: translators: 1: Login URL, 2: User name
en: <a href="%1$s">Log in</a> as "%2$s" using your existing password.
fr: <a href="%1$s">Connectez vous</a> comme "%2$s" en utilisant votre mot de passe.

note: translators: 1: the user display name
en: %1$s replied to one of your activity comments
fr: %1$s a répondu à un de vos commentaires d’activité

note: Translators: %s is the comma separated list of components needing a directory page.
en: The following active BuddyPress Components do not have associated WordPress Pages: %s.
fr: Les composants actifs de BuddyPress suivants ne sont pas associés à des pages WordPress : %s.

en: Edit Activity
fr: Modifier l’activité

[ctx: Post Type generic comments activity front filter]
en: Item comments
fr: Items commentés

en: Autolink
fr: Lien automatique

note: translators: accessibility text
en: Autolink status for this field
fr: Statut d'autolien pour ce champ

[ctx: email]
en: unsubscribe
fr: désabonnement

en: Message was not sent. Please try again.
fr: Le message n'a pas été créé. Veuillez réessayer.

en: Enabled
fr: Activé

en: On user profiles, link this field to a search of the Members directory, using the field value as a search term.
fr: Sur un profil de compte, liez ce champ à une recherche depuis l'annuaire des membres, en utilisant la valeur du champ comme terme de recherche.

note: translators: accessibility text
en: Pending users list
fr: Liste des comptes en attente

note: translators: accessibility text
en: Pending users list navigation
fr: Navigation des comptes en attente

note: translators: accessibility text
en: Groups list
fr: Liste des groupes

note: translators: accessibility text
en: Filter groups list
fr: Filtrer la liste des groupes

note: translators: accessibility text
en: Filter users list
fr: Liste des filtres sur les comptes

note: translators: accessibility text
en: Groups list navigation
fr: Navigation dans la liste de groupes

[ctx: email post type description]
en: BuddyPress emails
fr: E-mails BuddyPress

en: BuddyPress Options
fr: Options BuddyPress

[ctx: email type taxonomy label]
en: Update Email Situation
fr: Mise à jour de la situation d'envoi de mail

[ctx: email menu label]
en: Customize
fr: Personnaliser

[ctx: screen heading]
en: Emails
fr: E-mails

[ctx: email type taxonomy description]
en: BuddyPress email types
fr: Types d’e-mails de BuddyPress

[ctx: email type taxonomy label]
en: View Email Situation
fr: Voir la situation d’envoi du e-mail

[ctx: email type taxonomy singular name]
en: Email
fr: E-mail

[ctx: email post type label]
en: Uploaded to this email
fr: Téléversé vers cet e-mail

[ctx: email type taxonomy label]
en: Search Emails
fr: Rechercher un e-mail

[ctx: email type taxonomy label]
en: Popular Email Situation
fr: Situation populaire d'envoi d’e-mails

[ctx: email type taxonomy label]
en: No email situations
fr: Aucune situation d’e-mail

[ctx: email type taxonomy label]
en: No email situations found.
fr: Aucune situation d'e-mail trouvée.

[ctx: email type taxonomy label]
en: New email situation name
fr: Nom de la situation d’envoi d’e-mail

[ctx: email type taxonomy label]
en: Email list navigation
fr: Navigation dans la liste des e-mails

[ctx: email type taxonomy label]
en: Email list
fr: Liste des e-mails

[ctx: email type taxonomy label]
en: Edit Email Situations
fr: Modifier les situations d’envoi d’e-mail

[ctx: email type taxonomy label]
en: All Email Situations
fr: Toutes les situations d’envoi d’e-mail

[ctx: email type taxonomy label]
en: New Email Situation
fr: Situations d’envois d’un nouvel e-mail

[ctx: email post type label]
en: View Email
fr: Afficher l’e-mail

[ctx: email post type label]
en: Add New
fr: Ajouter nouveau

[ctx: email post type singular name]
en: Email
fr: E-mail

[ctx: email post type label]
en: Search Emails
fr: Rechercher un e-mail

[ctx: email post type label]
en: No emails found in Trash
fr: Aucun e-mail n'a été trouvé dans la Corbeille

[ctx: email post type label]
en: No emails found
fr: Aucun e-mail trouvé

[ctx: email post type label]
en: New Email
fr: Nouvel e-mail

[ctx: email post type label]
en: BuddyPress Emails
fr: E-mails BuddyPress

[ctx: email post type name]
en: Emails
fr: E-mails

[ctx: email post type label]
en: Email list navigation
fr: Navigation dans la liste des e-mails

[ctx: email post type label]
en: Email list
fr: Liste des e-mails

[ctx: email post type label]
en: Filter email list
fr: Filtrer la liste des e-mails

[ctx: email post type label]
en: Edit Email
fr: Modifier l’e-mail

[ctx: email post type label]
en: All Emails
fr: Tous les e-mails

[ctx: email post type label]
en: Add a New Email
fr: Ajouter un nouvel e-mail

en: Footer text
fr: Texte du pied de page

en: Change the email footer here
fr: Modifiez ici la pied de page de vos e-mails

en: Text size
fr: Taille du texte

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Applied to links and other decorative areas.
fr: Appliqué à tous les liens et autres zones décoratives

en: Highlight color
fr: Couleur de surlignage

[ctx: email]
en: Footer
fr: Pied-de-page

en: Email background color
fr: Couleur d'arrière-plan des e-mails

en: Header background color
fr: Couleur du background du header

en: Repair tools
fr: Outils de réparation

en: Repair total members count.
fr: Réparer le comptage total des membres

en: Repair total friends count for each member.
fr: Réparer le comptage des amis de chaque membre.

en: Repair total groups count for each member.
fr: Réparer le comptage des groupes de chaque membre.

en: Repopulate site tracking records.
fr: Redéfinir les enregistrements de traçages du site.

[ctx: email]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: email]
en: Body
fr: Corps

[ctx: screen heading]
en: BuddyPress Emails
fr: E-mails BuddyPress

en: Customize the appearance of emails sent by BuddyPress.
fr: Personnalisez l'apparence des e-mails envoyés par BuddyPress.

en: Emails have been successfully reinstalled.
fr: Les e-mails ont été réinstallés avec succès.

en: Reinstall emails (delete and restore from defaults).
fr: Réinstaller les e-mails (supprime puis restaure les paramètres par défaut).

en: Recipient has had a friend request accepted by a member.
fr: Le destinataire a été accepté comme ami par un membre.

en: A group's details were updated.
fr: Des informations sur le groupe ont été mises à jour.

en: A member has sent a group invitation to the recipient.
fr: Un membre envoye une invitation à rejoindre un groupe au destinatiare

en: Recipient's status within a group has changed.
fr: Le statut du destinataire dans un groupe a été modifié.

en: A member has requested permission to join a group.
fr: Un membre demande à rejoindre un groupe.

en: Recipient has received a private message.
fr: Le destinataire a reçu un message privé.

en: Recipient had requested to join a group, which was accepted.
fr: Le destinataire est autorisé à rejoindre un groupe.

en: Recipient had requested to join a group, which was rejected.
fr: Le destinataire n'est pas autorisé à rejoindre un groupe.

en: Recipient has changed their email address.
fr: Le destinataire a modifié son adresse e-mail.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" accepted
fr: [{{{site.name}}}] votre demande d'adhésion au groupe "{{group.name}}" a été acceptée

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Your membership request for the group &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; has been accepted.
fr: Votre demande d'adhésion au groupe &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; a été acceptée.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Your membership request for the group &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; has been rejected.
fr: Votre demande d'adhésion au groupe &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; a été rejetée.

en: A member has replied to an activity update that the recipient posted.
fr: Un membre répond à une mise à jour d'activité publié par le destinataire.

en: A member has replied to a comment on an activity update that the recipient posted.
fr: Un membre répond à un commentaire d'activité publié par le destinataire.

en: Recipient was mentioned in an activity update.
fr: Le destinataire a été mentionné dans une mise à jour d'activité.

en: Recipient was mentioned in a group activity update.
fr: Le destinataire a été mentionné dans une mise à jour d'activité d'un groupe.

en: Recipient has registered for an account.
fr: Le destinataire a ouvert un compte.

en: Recipient has registered for an account and site.
fr: Le destinataire a ouvert un compte et un site.

en: A member has sent a friend request to the recipient.
fr: Un membre demande à être ajouté comme ami du destinataire.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Your membership request for the group "{{group.name}}" has been accepted.
    
    To view the group, visit: {{{group.url}}}
fr: Votre demande d'adhésion au groupe "{{group.name}}" a été acceptée.
    
    Pour voir le groupe, cliquez ici: {{{group.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" rejected
fr: [{{{site.name}}}] votre demande d’adhésion au groupe "{{group.name}}" a été rejetée

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Your membership request for the group "{{group.name}}" has been rejected.
    
    To request membership again, visit: {{{group.url}}}
fr: Votre demande d’adhésion au groupe "{{group.name}}" a été rejetée.
    
    Pour solliciter une nouvelle demande, cliquez ici: {{{group.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: You recently changed the email address associated with your account on {{site.name}} to {{user.email}}. If this is correct, go to the following link to confirm the change: {{{verify.url}}}
    
    Otherwise, you can safely ignore and delete this email if you have changed your mind, or if you think you have received this email in error.
fr: Vous avez récemment modifié l'adresse e-mail associée à votre compte sur {{site.name}} pour {{user.email}}.  Si elle est correcte, suivez ce lien pour confirmer votre modification : {{{verify.url}}}
    
    Sinon, si vous avez changé d'avis ou que vous pensez que cet e-mail vous a été adressé par erreur, ne tenez pas compte de ce message et supprimez-le.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: You recently changed the email address associated with your account on {{site.name}} to {{user.email}}. If this is correct, <a href="{{{verify.url}}}">go here to confirm the change</a>.
    
    Otherwise, you can safely ignore and delete this email if you have changed your mind, or if you think you have received this email in error.
fr: Vous avez récemment modifié l'adresse e-mail associée à votre compte sur {{site.name}} pour {{user.email}}.  Si elle est correcte, <a href="{{{verify.url}}}">cliquez ici pour confirmer votre modification</a>.
    
    Sinon, si vous avez changé d'avis ou que vous pensez que cet e-mail vous a été adressé par erreur, ne tenez pas compte de ce message et supprimez-le.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Verify your new email address
fr: [{{{site.name}}}] Vérifiez votre nouvelle adresse e-mail

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{sender.name}} sent you a new message: "{{usersubject}}"
    
    "{{usermessage}}"
    
    Go to the discussion to reply or catch up on the conversation: {{{message.url}}}
fr: {{sender.name}} vous a envoyé un nouveau message intitulé : « {{usersubject}} »
    
    « {{usermessage}} »
    
    Pour lui répondre ou poursuivre la conversation, cliquez ici : {{{message.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{sender.name}} sent you a new message: &quot;{{usersubject}}&quot;
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{message.url}}}">Go to the discussion</a> to reply or catch up on the conversation.
fr: {{sender.name}} vous a envoyé un nouveau message : « {{usersubject}} »
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{message.url}}}">Accès à la discussion</a> pour répondre ou continuer la conversation.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] New message from {{sender.name}}
fr: [{{{site.name}}}] Nouveau message de {{sender.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{requesting-user.name}} wants to join the group "{{group.name}}". As you are the administrator of this group, you must either accept or reject the membership request.
    
    To manage this and all other pending requests, visit: {{{group-requests.url}}}
    
    To view {{requesting-user.name}}'s profile, visit: {{{profile.url}}}
fr: {{requesting-user.name}} demande à rejoindre le groupe « {{group.name}} ». En tant que personne administrant ce groupe, vous avez la possibilité d'accepter ou de rejeter cette demande.
    
    Pour traiter cette demande et celles qui sont en attente, cliquez ici : {{{group-requests.url}}}
    
    Pour en savoir plus sur {{requesting-user.name}}, visitez son profil : {{{profile.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: <a href="{{{profile.url}}}">{{requesting-user.name}}</a> wants to join the group &quot;{{group.name}}&quot;.
     {{request.message}}
     As you are an administrator of this group, you must either accept or reject the membership request.
    
    <a href="{{{group-requests.url}}}">Go here to manage this</a> and all other pending requests.
fr: <a href="{{{profile.url}}}">{{requesting-user.name}}</a> souhaite rejoindre le groupe « {{group.name}} ».
    {{request.message}}
    En tant que personne administrant ce groupe, vous pouvez accepter ou rejeter cette demande
    
    <a href="{{{group-requests.url}}}">Gérer cette demande</a> et toutes les autres demandes en attente.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] You have been promoted in the group: "{{group.name}}"
fr: [{{{site.name}}}] Vous êtes promu dans le groupe: "{{group.name}}"

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: You have been promoted to <b>{{promoted_to}}</b> in the group &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot;.
fr: Vous avez été promu comme <b>{{promoted_to}}</b> du groupe &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot;.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Membership request for group: {{group.name}}
fr: [{{{site.name}}}] Demande d'adhésion au groupe: {{group.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: You have been promoted to {{promoted_to}} in the group: "{{group.name}}".
    
    To visit the group, go to: {{{group.url}}}
fr: Vous avez été promu comme {{promoted_to}} du groupe: "{{group.name}}".
    
    Pour visiter le groupe, cliquez ici: {{{group.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{inviter.name}} has invited you to join the site "{{site.name}}".
    
    {{usermessage}}
    
    To accept your invitation, visit: {{{invite.accept_url}}}
    
    To learn more about the site, visit: {{{site.url}}}.
    To view {{inviter.name}}'s profile, visit: {{{inviter.url}}}
fr: {{inviter.name}} vous invite à rejoindre le site : "{{site.name}}".
    
    Pour accepter cette invitation, cliquez sur ce lien : {{{invite.accept_url}}}
    
    Pour en savoir plus sur le site, cliquez ici {{{site.url}}}.
    Pour en savoir plus sur {{inviter.name}}, visitez son profil : {{{inviter.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: <a href="{{{inviter.url}}}">{{inviter.name}}</a> has invited you to join the site: &quot;{{site.name}}&quot;.
    
    {{usermessage}}
    
    <a href="{{{invite.accept_url}}}">Accept your invitation</a> or <a href="{{{site.url}}}">visit the site</a> to learn more.
fr: <a href="{{{inviter.url}}}">{{inviter.name}}</a> vous invite à rejoindre le site : « {{site.name}} ».
    {{usermessage}}
    <a href="{{{invite.accept_url}}}">Accepter l'invitation</a> ou  <a href="{{{site.url}}}">visiter le site</a> pour en savoir plus.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Group details updated
fr: [{{{site.name}}}] Mise à jour des informations du groupe

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Group details for the group &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; were updated:
    <blockquote>{{changed_text}}</blockquote>
fr: Les informations sur le groupe &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot; ont été mises à jour:
    <blockquote>{{changed_text}}</blockquote>

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] You have an invitation to the group: "{{group.name}}"
fr: [{{{site.name}}}] Vous êtes invité par le groupe: "{{group.name}}"

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Group details for the group "{{group.name}}" were updated:
    
    {{changed_text}}
    
    To view the group, visit: {{{group.url}}}
fr: Les détails sur le groupe "{{group.name}}" ont été mis à jour:
    
    {{changed_text}}
    
    Pour voir le groupe, cliquez ici: {{{group.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{initiator.name}} wants to add you as a friend.
    
    To accept this request and manage all of your pending requests, visit: {{{friend-requests.url}}}
    
    To view {{initiator.name}}'s profile, visit: {{{initiator.url}}}
fr: {{initiator.name}} souhaite vous ajouter à sa liste de contacts. 
    
    Pour accepter sa demande et gérer d'autres demandes en attente, rendez-vous sur: {{{friend-requests.url}}}
    
    Pour voir le profil de {{initiator.name}}, rendez-vous sur: {{{initiator.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] {{friend.name}} accepted your friendship request
fr: [{{{site.name}}}] {{friend.name}} a accepté votre demande de contact

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: <a href="{{{friendship.url}}}">{{friend.name}}</a> accepted your friend request.
fr: <a href="{{{friendship.url}}}">{{friend.name}}</a> a accepté votre demande de contact.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{friend.name}} accepted your friend request.
    
    To learn more about them, visit their profile: {{{friendship.url}}}
fr: {{friend.name}} a accepté votre dmande de contact. 
    
    Pour en savoir plus, visitez son profil: {{{friendship.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: <a href="{{{initiator.url}}}">{{initiator.name}}</a> wants to add you as a friend.
    
    To accept this request and manage all of your pending requests, visit: <a href="{{{friend-requests.url}}}">{{{friend-requests.url}}}</a>
fr: <a href="{{{initiator.url}}}">{{initiator.name}}</a> souhaite vous ajouter à sa liste d'amis.
    
    Pour accepter sa demande ou gérer d'autres demandes en attente, rendez-vous sur: <a href="{{{friend-requests.url}}}">{{{friend-requests.url}}}</a>

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] New friendship request from {{initiator.name}}
fr: [{{{site.name}}}] Nouvelle demande de contact de la part de {{initiator.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Thanks for registering!
    
    To complete the activation of your account and site, go to the following link: {{{activate-site.url}}}
    
    After you activate, you can visit your site at {{{user-site.url}}}.
fr: Merci de vous être enregistré !
    
    Pour compléter l'activation de  votre compte et de votre site, veuillez vous rendre à cette adresse : {{{activate-site.url}}}
    
    Une fois votre compte activé, vous pourrez accéder à votre site depuis {{{user-site.url}}}.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: Thanks for registering!
    
    To complete the activation of your account and site, go to the following link: <a href="{{{activate-site.url}}}">{{{activate-site.url}}}</a>.
    
    After you activate, you can visit your site at <a href="{{{user-site.url}}}">{{{user-site.url}}}</a>.
fr: Merci de vous être enregistré ! 
    
    Pour compléter l'activation de  votre compte et de votre site, veuillez suivre le lien suivant : <a href="{{{activate-site.url}}}">{{{activate-site.url}}}</a>.
    
    Une fois votre compte activé, vous pourrez accéder à votre site ici : <a href="{{{user-site.url}}}">{{{user-site.url}}}</a>.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} mentioned you in the group "{{group.name}}":
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{mentioned.url}}}">Go to the discussion</a> to reply or catch up on the conversation.
fr: {{poster.name}} vous a cité dans le groupe "{{group.name}}":
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{mentioned.url}}}">Afficher la discussion</a> pour répondre ou continuer la conversation.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} mentioned you in the group "{{group.name}}":
    
    "{{usermessage}}"
    
    Go to the discussion to reply or catch up on the conversation: {{{mentioned.url}}}
fr: {{poster.name}} vous a cité dans le groupe "{{group.name}}":
    
    "{{usermessage}}"
    
    Accès à la discussion pour répondre ou continuer la conversation: {{{mentioned.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Activate your account
fr: [{{{site.name}}}] Activez votre compte

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Activate {{{user-site.url}}}
fr: [{{{site.name}}}] Activation de {{{user-site.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} mentioned you in an update
fr: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} vous a mentionné dans une mise à jour

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} mentioned you in a status update:
    
    "{{usermessage}}"
    
    Go to the discussion to reply or catch up on the conversation: {{{mentioned.url}}}
fr: {{poster.name}} vous a mentionné dans une mise à jour d’état : 
    
    "{{usermessage}}"
    
    Pour y répondre ou continuer la conversation, rendez-vous sur: {{{mentioned.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} mentioned you in a status update:
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{mentioned.url}}}">Go to the discussion</a> to reply or catch up on the conversation.
fr: {{poster.name}} vous a mentionné dans une mise à jour d’état :
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{mentioned.url}}}">Aller à la discussion</a> pour répondre ou continuer la conversation.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} mentioned you in a status update
fr: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} vous a mentionné dans une mise à jour de statut

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} replied to one of your comments
fr: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} a répondu à un de vos commentaires

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} replied to one of your comments:
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{thread.url}}}">Go to the discussion</a> to reply or catch up on the conversation.
fr: {{poster.name}} a répondu à un de vos commentaires :
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{thread.url}}}">Afficher la discussion</a> pour répondre ou continuer la conversation.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} replied to one of your comments:
    
    "{{usermessage}}"
    
    Go to the discussion to reply or catch up on the conversation: {{{thread.url}}}
fr: {{poster.name}} a répondu à un de vos commentaires : 
    
    « {{usermessage}} »
    
    Accès à la discussion pour répondre ou continuer la conversation : {{{thread.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} replied to one of your updates:
    
    "{{usermessage}}"
    
    Go to the discussion to reply or catch up on the conversation: {{{thread.url}}}
fr: {{poster.name}} a répondu à une de vos mises à jour : 
    
    « {{usermessage}} »
    
    Accès à la discussion pour répondre ou continuer la conversation : {{{thread.url}}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: {{poster.name}} replied to one of your updates:
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{thread.url}}}">Go to the discussion</a> to reply or catch up on the conversation.
fr: {{poster.name}} a répondu à une de vos mises à jour :
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{thread.url}}}">Accès à la discussion</a> pour répondre ou continuer la conversation.

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} replied to one of your updates
fr: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} a répondu à une de vos mises à jour

en: Most email clients support HTML email. However, some people prefer to receive plain text email. Enter a plain text alternative version of your email here.
fr: La plupart des clients de messagerie supportent les e-mails en HTML. Toutefois, certains préfèrent recevoir des envois sans mise en forme sophistiquée. Vous pouvez ici saisir une version alternative de votre e-mail en texte brut.

note: translators: accessibility text
en: Plain text email content
fr: Contenu de l’e-mail en texte brut

en: Choose when this email will be sent.
fr: Choisissez la situation qui déclenchera l'envoi de l’e-mail.

note: Translators: %s is the url to the BuddyPress codex page about BP Email tokens.
en: Phrases wrapped in braces <code>{{ }}</code> are email tokens. <a href="%s">Learn about tokens on the BuddyPress Codex</a>.
fr: Les mots entre accolades <code>{{ }}</code> sont des « e-mail tokens » et doivent rester en anglais. <a href="%s">Lire les explications sur le Codex de BuddyPress (en)</a>.

note: translators: accessibility text
en: Select %s
fr: Sélectionner %s

note: translators: accessibility text
en: Activity list navigation
fr: Navigation de la liste d'activités

note: translators: accessibility text
en: Activities list
fr: Liste des activités

note: translators: accessibility text
en: Filter activities list
fr: Filtrer la liste des activités

note: translators: %s: activity date and time
en: Submitted on %s
fr: Soumis le %s

note: translators: accessibility text
en: Filter components list
fr: Filtrer la liste des composants

note: translators: accessibility text
en: Components list
fr: Liste des composants

[ctx: Post Type generic comments activity admin filter]
en: New item comment posted
fr: Nouveau commentaire d'item publié

note: translators: %s: comma separated list of member types
en: (Member types: %s)
fr: (Types de membres: %s)

en: (Unavailable to all members)
fr: (Indisponible pour tous les membres)

note: translators: accessibility text
en: Add description
fr: Ajouter une description

en: Member Types
fr: Types de membre

en: This field should be available to:
fr: Ce champ doit être disponible pour:

en: Unavailable to all members.
fr: Indisponible pour tous les membres

en: Users with no member type
fr: Comptes sans type de membre

note: translators: accessibility text
en: Add an option
fr: Ajouter une option

en: Your Cover Image will be used to customize the header of your profile.
fr: L'image personnalisera l'en-tête de votre profil.

note: translators: %s: user profile link
en: %s's profile was updated
fr: Le profil de %s a été mis à jour

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Cover Image
fr: Modifier l'en-tête

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Cover Image
fr: Modifier l'en-tête

note: translators: accessibility text
en: Select visibility
fr: Choix de la viisibilité

note: translators: accessibility text
en: Number field
fr: Champ numérique

note: translators: accessibility text
en: Textbox
fr: Champ texte

note: translators: accessibility text
en: URL
fr: Champ URL

note: translators: accessibility text
en: Select this notification
fr: Sélectionner cette notification

en: Delete My Cover Image
fr: Supprimer mon image d'en-tête

en: Delete Group Cover Image
fr: Supprimer l'en-tête du groupe

note: translators: %s: all blogs count
en: All Sites %s
fr: Tous les sites %s

note: translators: %s: current user blogs count
en: My Sites %s
fr: Mes sites %s

note: translators: accessibility text
en: Select an image
fr: Sélectionner une image

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
fr: L'image personnalisera l'en-tête de votre groupe.

note: translators: %s: all groups count
en: All Groups %s
fr: Tous les groupes %s

en: Change Cover Image
fr: Modifier l'image d'en-tête

note: translators: accessibility text
en: Select this message
fr: Sélectionner ce message

note: translators: accessibility text
en: Reply to Message
fr: Réponse au message

en: If you'd like to remove the existing group cover image but not upload a new one, please use the delete group cover image button.
fr: Cliquez sur Supprimer l'en-tête du groupe si vous voulez juste la supprimer sans en téléverser une nouvelle.

note: translators: %s: level of visibility
en: This field can be seen by: %s
fr: Ce champ peut être vu par : %s

note: translators: %s: number of members
en: All Members %s
fr: Tous les membres %s

note: translators: %s: number of friends
en: My Friends %s
fr: Mes amis %s

note: translators: %s: current user groups count
en: My Groups %s
fr: Mes groupes %s

note: translators: %s: number of favorites
en: My Favorites %s
fr: Mes favoris %s

note: translators: accessibility text
en: Post what's new
fr: Une note ?

en: If you'd like to delete your current cover image but not upload a new one, please use the delete Cover Image button.
fr: Cliquez sur Supprimer mon image d’en-tête si vous voulez juste la supprimer sans en téléverser une nouvelle.

note: translators: accessibility text
en: Comment
fr: Commentaire

note: translators: %s: number of activity comments
en: Comment %s
fr: Commenter %s

note: translators: accessibility text
en: Select member type
fr: Choix du type de membre

en: Edit Cover Image
fr: Modifier l'image d'en-tête

en: You may not register a member type with this name.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer un type de membre avec ce nom

en: Your message was not sent. Please enter a subject line.
fr: Le message n'a pas été envoyé. Veuillez lui attribuer un sujet.

en: Your message was not sent. Please enter some content.
fr: Le message n'a pas été envoyé. Veuillez saisir un message.

en: Notice successfully created.
fr: La note a bien été créée.

en: Notice was not created. Please try again.
fr: Le message n'a pas été créé. Veuillez recommencer.

en: Message successfully sent.
fr: Le message a bien été envoyé.

en: Notice deactivated successfully.
fr: La note a bien été désactivée.

en: Notice activated successfully.
fr: La note a bien été activée.

en: Notice deleted successfully.
fr: La note a bien été supprimée

en: Message could not be sent. Please enter a recipient.
fr: Le message n'a pas été envoyé. Veuillez indiquer un destinataire.

en: Message could not be sent because you have entered an invalid username. Please try again.
fr: Le message n’a pas été envoyé car vous avez saisi un nom de compte non valide. Veuillez recommencer.

en: Your message was not sent. Please use a valid sender.
fr: Le message n’a pas été envoyé. Veuillez utiliser un expéditeur valide.

note: translators: accessibility text
en: Group Description
fr: Description du groupe de champs

note: translators: accessibility text
en: Add new members
fr: Ajouter de nouveaux membres

note: translators: accessibility text
en: Select group role for member
fr: Choix du rôle du membre dans le groupe

[ctx: Group screen nav]
en: Cover Image
fr: En-tête

[ctx: My Group screen nav]
en: Activity
fr: Activités

[ctx: My Group screen nav]
note: translators: %s: total member count
en: Members %s
fr: Membres %s

note: translators: accessibility text
en: Cover Image
fr: Image d'en-tête

en: Group photo
fr: Vignette du groupe

note: translators: %s: registration date
en: Registered on: %s
fr: Enregistré sur: %s

note: translators: accessibility text
en: Group Name
fr: Nom du groupe

[ctx: cover image types separator]
en: ,
fr: -

en: There was a problem deleting your cover image. Please try again.
fr: Un problème est survenu pendant la suppression de l'image d'en-tête. Veuillez réessayer.

en: There was a problem deleting the group cover image. Please try again.
fr: Un problème est survenu pendant la suppression de l'image d'en-tête de groupe.

en: Your cover image was deleted successfully!
fr: L’image d’en-tête a bien été supprimée !

en: The group cover image was deleted successfully!
fr: L’image d’en-tête de groupe a bien été supprimée !

en: The group cover image was uploaded successfully.
fr: L’image d’en-tête de groupe a bien été téléversée.

en: Your new cover image was uploaded successfully.
fr: L’image d’en-tête a bien été téléversée.

en: There was a problem uploading the cover image.
fr: Un problème est survenu pendant le téléversement de l’image d’en-tête.

note: translators: 1: the advised width size in pixels. 2: the advised height size in pixels.
en: For better results, make sure to upload an image that is larger than %1$spx wide, and %2$spx tall.
fr: Pour de meilleurs résultats, assurez-vous de téléverser une image qui fait au moins %1$spx de large et %2$spx de haut.

en: Allow customizable cover images for groups
fr: Autoriser le téléchargement d'images d'en-tête de groupes

en: Cover Image Uploads
fr: En-tête de profil

en: Group Cover Image Uploads
fr: En-tête de groupe

en: No activity found with this ID.
fr: Aucune activité portant cet ID n'a été trouvée

en: Go back and try again.
fr: Revenir en arrière et essayer à nouveau

note: translators: accessibility text
en: Select activity type
fr: Choix du type d'activité

note: translators: accessibility text
en: Filter by activity type
fr: Filtrer par type d'activité

note: translators: %s: the date the activity was submitted on
en: Submitted on: %s
fr: Soumis sur: %s

en: Allow registered members to upload cover images
fr: Autoriser le téléversement d’images d’en-tête aux membres enregistrés

note: translators: accessibility text
en: Yes, send email
fr: Oui, envoyer un e-mail

note: translators: accessibility text
en: No, do not send email
fr: Non, ne pas envoyer d’e-mail

en: Your users will distinguish themselves through their profile page. Create relevant profile fields that will show on each users profile.
fr: Vos comptes se présentent sur leur page de profil. Créez des champs de profils pertinents qui seront affichés sur le profil de chaque compte.

[ctx: customizer menu type label]
en: Custom Link
fr: lien personnalisé

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-in)
fr: BuddyPress (connecté)

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-out)
fr: BuddyPress (déconnecté)

en: Profile Settings
fr: Paramétrage des profils

en: Please <a href="%s" title="Create an account">create an account</a> to get started.
fr: Veuillez <a href="%s" title="céer un compte">créer un compte</a> pour démarrer.

en: Edit this page.
fr: Modifier

en: <p class="serif">Read the rest of this page &rarr;</p>
fr: <p class="serif">Lire la suite de cette page &rarr;</p>

en: Forum Topic Tags
fr: Mots-clés des discussions

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr: Aucun message ne correspond à vos critères de recherche.

en: Email Notification
fr: Notification par mail

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. To change your avatar, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
fr: Votre image de profil sera utilisé pour votre profil et sur la totalité du site. Pour changer d’image de profil, vous pouvez créer un compte chez <a href="https://fr.gravatar.com">Gravatar</a> en utilisant le même compte e-mail que celui vous avez indiqué lors de votre inscription sur ce site.

en: No posts found. Try a different search?
fr: Aucun article trouvé. Essayez de rechercher différemment...

en: Registering for this site is easy, just fill in the fields below and we'll get a new account set up for you in no time.
fr: L’inscription est simple et rapide. Remplissez le formulaire ci-dessous et votre compte sera immédiatement créé.

en: Delete My Avatar
fr: Supprimer mon avatar

en: Crop Your New Avatar
fr: Retailler

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
fr: La photo de profil est affichée sur votre profil et à travers le site. Si vous utilisez un <a href="https://fr.gravatar.com">Gravatar</a> associé au compte e-mail que vous avez indiqué lors de votre inscription, elle sera affichée. Sinon vous pouvez téléverser une image de votre choix depuis votre ordinateur.

en: If you'd like to delete your current avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
fr: Si vous voulez supprimer définitivement un avatar existant mais ne pas en téléverser un nouveau, utilisez le bouton supprimer.

en: 1 member | %d members
fr[0]: 1 membre
fr[1]: %s membres

en: Search for:
fr: Rechercher

[ctx: Home page banner link title]
en: Home
fr: Accueil

en: Leave a reply
fr: Répondre

en: Next Entries &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: Groups Directory
fr: Annuaire des groupes

en: Crop Group Avatar
fr: Redimensionner l'avatar

en: Delete Avatar
fr: Supprimer l'avatar

en: Members Directory
fr: Annuaire des membres

en: Change Avatar
fr: Changer d'avatar

en: &larr; Previous Entries
fr: &larr; Précédent

en: Avatar to crop
fr: Image à retailler

en: Avatar preview
fr: Prévisualisation

en: Links
fr: Liens:

en: Crop Avatar
fr: Retailler l'avatar

[ctx: Sticky post]
en: Featured
fr: Mis en avant

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
fr: Oups ! On dirait que vous cherchez quelque chose qui n'existe pas ici !

en: Upload an image to use as an avatar for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
fr: Téléversez une image représentant l'avatar du groupe. L'image apparaîtra sur la page principale du groupe et dans les résultats de recherche.

en: To skip the avatar upload process, hit the "Next Step" button.
fr: Pour passer l’étape du téléversement de l’avatar , cliquez sur « Etape suivante »

en: If you'd like to remove the existing avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
fr: Si vous voulez retirer un avatar existant mais ne pas en téléverser un nouveau, utilisez le bouton supprimer.

note: translators: 1: comment author url, 2: comment author name, 3: comment permalink, 4: comment date/timestamp
en: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> said on <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>
fr: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> a écrit <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: Full size is %s pixels
fr: Grand format en %s pixels

en: 1 trackback | %d trackbacks
fr[0]: %d Rétrolien
fr[1]: %d Rétroliens

en: Proudly powered by <a href="%1$s">WordPress</a> and <a href="%2$s">BuddyPress</a>.
fr: Mis en forme avec <a href="%1$s">WordPress</a> et <a href="%2$s">BuddyPress</a>

en: The sidebar widget area
fr: Zone de widgets de la barre latérale

en: First Footer Widget Area
fr: Widgets du premier pied de page

en: The first footer widget area
fr: La zone d'affichage des widgets du premier pied de page

en: Second Footer Widget Area
fr: Widgets du second pied de page

en: The second footer widget area
fr: La zone d'affichage des widgets du second pied de page

en: Third Footer Widget Area
fr: Widgets du troisième pied de page

en: The third footer widget area
fr: Zone d'affichage des widgets du troisième pied de page

en: Fourth Footer Widget Area
fr: Widgets du quatrième pied de page

en: The fourth footer widget area
fr: Zone d'affichage des widgets du quatrième pied de page

en: Edit this entry
fr: Modifier

en: Enter the password to view comments.
fr: Indiquez votre mot de passe pour lire les commentaires.

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
fr: Désole nous n'avons rien trouvé qui corresponde à vos critères

en: Password Protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Comments are closed, but <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> and pingbacks are open.
fr: Les commentaires sont fermés, mais les <a href="%1$s" title="URL du rétrolien de cet article">trackbacks</a> et pingbacks sont toujours ouverts.

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

en: 1 response to %2$s | %1$s responses to %2$s
fr[0]: Une réponse &agrave; %2$s
fr[1]: %1$s réponses &agrave; %2$s

en: Link to full size image
fr: Lien vers  l’image en grand format

en: You must be <a href="%1$s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez être <a href="%1$s">connecté</a> pour commenter.

en: Primary Navigation
fr: Navigation principale

en: Theme activated! This theme contains <a href="%s">custom header image</a> support and <a href="%s">sidebar widgets</a>.
fr: Thème activé ! Ce thème contient une <a href="%s">image d’en-tête</a> ainsi que des <a href="%s">widgets</a> dans la colonne latérale.

en: In reply to:
fr: En réponse à:

en: %1$s <span>in %2$s</span>
fr: Le %1$s dans <span>%2$s</span>

en: Pages:
fr: Pages

[ctx: Post written by...]
en: by %s
fr: par %s

en: or press esc to cancel.
fr: ou appuyez sur echap pour quitter

en: You are browsing the archive for %1$s.
fr: Vous parcourez les archives de %1$s

en: Permanent Link to
fr: Permalien vers

en: Read the rest of this entry &rarr;
fr: Lire la suite de cet article &rarr;

en: No Comments &#187;
fr: 0 commentaire

en: 1 Comment &#187;
fr: 1 commentaire &#187;

en: % Comments &#187;
fr: % commentaires &#187;

en: Not Found
fr: Introuvable.

en: Site Activity
fr: Activité du site

en: View Thread / Permalink
fr: Afficher le permalien

en: We're sorry, but we can't find the page that you're looking for. Perhaps searching will help.
fr: La page que vous demandez n'existe pas. Tentez une autre recherche...

en: There was an error posting that reply, please try again.
fr: Une erreur s&#39;est produite pendant l&#39;envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

note: Author of the plugin
en: The BuddyPress Community
fr: La communauté BuddyPress

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://buddypress.org
fr: https://fr.buddypress.org

en: Field Group Description
fr: Description du groupe de champs

en: Please make sure you give the group a name.
fr: Veuillez nommer la section

en: Edit Field Group
fr: Modifier la section de champs

en: Required
fr: Obligatoire

en: Allow members to override
fr: Les membres peuvent modififier la visibilité

en: Enforce field visibility
fr: Visibilité du champ

en: Requirement
fr: Condition

en: Not Required
fr: Facultatif

en: Submit
fr: Envoyer

en: Profile field requirement is missing.
fr: Il manque le statut du champ de profil.

en: Profile field type is missing.
fr: Il manque le type de champ de profil.

note: translators: %s: field type name
en: The profile field type %s is not registered.
fr: Le type de champ de profil %s n'est pas enregistré.

note: translators: %s: field type name
en: %s require at least one option.
fr: %s nécessite au moins une option.

en: Edit Field
fr: Modification du champ

en: Profile fields must have a name.
fr: Le champ de profile doit porter un nom.

en: These field options are invalid.
fr: Ces options de champs ne sont pas valides.

en: Add Another Option
fr: Ajouter une autre option

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Descending
fr: descendant

en: Ascending
fr: ascendant

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Please enter options for this Field:
fr: Merci de désigner des options pour ce champ:

en: Sort Order:
fr: Trier par:

[ctx: xprofile field type]
en: Text Box
fr: Champ texte

[ctx: xprofile field type]
en: Drop Down Select Box
fr: Sélecteur déroulant

[ctx: xprofile field type]
en: Multi-line Text Area
fr: Zone de texte multilignes

[ctx: xprofile field type]
en: Radio Buttons
fr: Bouton radio

[ctx: xprofile field type]
en: Number
fr: Numérique

[ctx: xprofile field type]
en: Multi Select Box
fr: Sélecteur multiple

en: Clear
fr: Vider

[ctx: xprofile field type]
en: Checkboxes
fr: Case à cocher

[ctx: xprofile field type category]
en: Single Fields
fr: Champ simple

[ctx: xprofile field type]
en: Date Selector
fr: Sélecteur de date

[ctx: xprofile field type category]
en: Multi Fields
fr: Champ multiple

en: Profile not recently updated.
fr: Profil non mis à jour récemment.

note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: Profile updated %s
fr: Profil mis à jour il y a %s

en: Your profile settings have been saved.
fr: Les réglages de votre profil ont été sauvegardés.

en: This member's profile settings have been saved.
fr: Les réglages du profil de ce membre ont été sauvegardés.

[ctx: My Account Settings sub nav]
en: Profile
fr: Options du profil

en: Changes saved.
fr: Modifications enregistrées

[ctx: Avatar alt]
note: translators: %s: member name
en: Profile picture of %s
fr: Illustration du profil de %s

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Profile Photo
fr: Ma photo

[ctx: Page title]
en: My Profile
fr: Mon profil

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Profile settings sub nav]
en: Profile Visibility
fr: Visibilité du profil

[ctx: My Account Profile]
en: Profile
fr: Profil

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: View
fr: Afficher

[ctx: Profile header sub menu]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Profile Photo
fr: Modifier la photo de profil

[ctx: Profile header sub menu]
en: View
fr: Afficher

[ctx: Visibility level setting]
en: My Friends
fr: Seulement mes amis

[ctx: Profile header menu]
en: Profile
fr: Profil

[ctx: Visibility level setting]
en: Everyone
fr: Tous

[ctx: Visibility level setting]
en: Only Me
fr: Seulement moi

[ctx: Visibility level setting]
en: All Members
fr: Tous les membres

[ctx: Component page <title>]
en: Extended Profiles
fr: Profil détaillé

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Profile Photo
fr: Photo de profil

en: (Sign-up)
fr: (Enregistrement)

[ctx: xprofile field type category]
en: Other
fr: Autre

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: User marked as a spammer
fr: Compte signalé comme indésirable

note: translators: %s: the field type
en: There was an error deleting the %s. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de %s. Veuillez recommencer.

note: translators: %s: the field type
en: The %s was deleted successfully!
fr: %s a été supprimé avec succès !

en: field
fr: champ

en: There was an error saving the field. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant l'enregistrement du champ. Veuillez recommencer.

en: The field was saved successfully.
fr: Le champ a été enregistré avec succès !

en: The group was deleted successfully.
fr: La section a été supprimée avec succès !

en: The group was saved successfully.
fr: La section a été enregistrée avec succès !

en: There was an error saving the group. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant l'enregistrement du groupe. Veuillez recommencer.

en: There are no fields in this group.
fr: Il n'y a pas de champs dans cette section

en: Add New Field
fr: Ajouter un nouveau champ

note: translators: accessibility text
en: Fields for "%s" Group
fr: Champs du groupe  "%s"

en: (Primary)
fr: (Primaire)

[ctx: Settings page header]
en: Profile Fields
fr: Gestion du formulaire de profil

en: Add New Field Group
fr: Ajouter une nouvelle section de champs

[ctx: xProfile admin page title]
en: Profile Fields
fr: Gestion des champs de profil

[ctx: Admin Users menu]
en: Profile Fields
fr: Champs de profil

note: translators: %s: user link
en: %s changed their profile picture
fr: %s a modifié l’image de son profil

en: Profile Updates
fr: Mise à jour des profils

en: Updated Profile
fr: Profil mis à jour

en: Updated Profile Photos
fr: Photo de profil mise à jour

en: Member changed profile picture
fr: &nbsp;a modifié l&#39;image de son profil

en: There was a problem marking messages as read.
fr: Un problème est survenu en marquant le message comme lu.

en: There was a problem deleting messages.
fr: Un problème est survenu à la suppression du message

en: There was a problem marking messages as unread.
fr: Un problème est survenu en marquant le message comme non lu.

en: There was a problem sending that reply. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: There was a problem closing the notice.
fr: Un problème est survenu à la fermeture de l'alerte.

en: Error leaving group
fr: Une erreur s'est produite pendant que vous quittiez le groupe

en: Membership Requested
fr: Inscription obligatoire

en: Error requesting membership
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la requête.

en: Error joining group
fr: Une erreur s'est produite pendant l'adhésion au groupe.

en: There was a problem rejecting that request. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant le traitement de la demande. Veuillez recommencer.

en: There was a problem accepting that request. Please try again.
fr: La demande ne peut aboutir. Veuillez recommencer.

en: Request Pending
fr: Demande en attente

en: Friendship request could not be cancelled.
fr: La demande de mise en relation n’a pas pu être annulée.

en:  Friendship could not be requested.
fr: La mise en relation n’a pas pu être demandée.

en: There was a problem when deleting. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression. Veuillez recommencer.

note: translators: %s: user link
en: %s has previously requested to join this group. Sending an invitation will automatically add the member to the group.
fr: %s a préalablement demandé à rejoindre ce groupe. Lui retourner une invitation l'ajoutera automatiquement au groupe

en: Your profile has unsaved changes. If you leave the page, the changes will be lost.
fr: Votre profil contient une ou plusieurs informations non sauvegardées. Si vous quittez cette page sans les enregistrer, ellles seront perdues.

en: There was a problem posting your update. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la note. Veuillez recommencer.

en: Show all comments for this thread
fr: Afficher tous les commentaires de cette discussion

note: translators: %s: number of activity comments
en: Show all %d comments
fr: Afficher tous les %d commentaires

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Rejected
fr: Rejeté

en: My Favorites
fr: Mes Favoris

en: Are you sure you want to leave this group?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ce groupe ?

en: comments
fr: commentaires

en: BuddyPress Legacy
fr: BuddyPress Héritage

en: Accepted
fr: Accepté

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Send an email notice when:
fr: Me prévenir par e-mail quand :

en: Change Password <span>(leave blank for no change)</span>
fr: Changer de mot de passe <span>(laissez vide si vous ne voulez pas le changer)</span>

en: Account Email
fr: E-mail du compte

en: Lost your password?
fr: Mot de passe perdu ?

en: Password Lost and Found
fr: Mot de passe perdu et trouvé

en: Current Password <span>(required to update email or change current password)</span>
fr: Mot de passe actuel <span>(obligatoire pour changer d’adresse e-mail ou modifier votre mot de passe)</span>

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
fr: Supprimer ce compte effacera tous les contenus qui y ont été créés jusqu'ici. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: I understand the consequences.
fr: Je confirme la suppression de mon compte.

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
fr: Supprimer votre compte effacera tous les contenus que vous avez créés jusqu'ici. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: This user is a spammer.
fr: Ce compte est indésirable.

note: Translators: a member's profile, e.g. "Paul's profile".
en: %s's Profile
fr: Profil de %s

en: Change
fr: Modifier

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. To change your profile photo, please create an account with <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
fr: Votre photo de profil sera utilisée sur votre profil et l'ensemble du site.  Pour modifier votre photo, veuillez créer un compte chez <a href="https://fr.gravatar.com">Gravatar</a> en indiquant la même adresse e-mail que celle utilisée lors de votre inscription sur ce site.

note: translators: %s: profile group name
en: Editing '%s' Profile Group
fr: Modification des champs du groupe : %s

en: Profile info preview
fr: Prévisualisation des informations de profil

en: Crop Your New Profile Photo
fr: Redimensionner la nouvelle photo de profil

en: Click below to select a JPG, GIF or PNG format photo from your computer and then click 'Upload Image' to proceed.
fr: Sélectionnez une photo au format JPG, GIF ou PNG sur votre ordinateur puis cliquez sur « Téléverser l’image ».

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
fr: La photo est affichée sur votre profil et l'ensemble le site. Si vous utilisez <a href="https://fr.gravatar.com">Gravatar</a> avec le compte e-mail que vous avez indiqué lors de votre inscription, elle sera affichée. Sinon vous pouvez téléverser une image de votre choix depuis votre ordinateur.

en: Change Profile Photo
fr: Changer la photo de profil

en: Date Received
fr: Réception

en: This member has no notifications.
fr: Ce membre n’a pas de notifications

en: You have no notifications.
fr: Vous n'avez aucune notification.

en: This member has no unread notifications.
fr: Ce membre n’a aucune notification non lue.

en: You have no unread notifications.
fr: Vous n’avez aucune notification à lire !

en: Send Reply
fr: Envoyer la réponse

en: Send a Reply
fr: Envoyer la réponse

en: Delete conversation.
fr: Supprimer la discussion.

note: translators: %s: message recipients count
en: Conversation between %s recipients.
fr: Discussion entre %s destinataires

en: Conversation between %s and you.
fr: Conversation entre %s et vous

en: You are alone in this conversation.
fr: Vous êtes seul dans cette conversation

en: Sorry, no notices were found.
fr: Désolé, aucune alerte n’a été trouvée.

en: Delete Message
fr: Supprimer le message

en: Sent:
fr: Envoi:

en: Sorry, no messages were found.
fr: Désolé, aucun message n’a été trouvé.

en: Unread
fr: Désarchiver

en: To:
fr: A:

en: View Message
fr: Afficher le message

en: From:
fr: De:

en: From
fr: Message

note: translators: accessibility text
en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Subject
fr: Sujet

en: This is a notice to all users.
fr: Message à tous les utilisateurs et utilisatrices.

en: Send To (Username or Friend's Name)
fr: Envoyer à (pseudo ou nom)

[ctx: Group member count]
note: translators: %s: group members count
en: %d member | %d members
fr[0]: %d membre
fr[1]: %d membres

en: You have no outstanding group invites.
fr: Vous n'avez pas d'invitation en attente

en: You have no pending friendship requests.
fr: Aucune demande de contact en attente

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
fr: Votre compte est bien activé ! Vous pouvez vous connecter en utilisant le nom de compte et le mot de passe que vous avez indiqués lors de votre inscription.

en: Complete Sign Up
fr: Terminer l'inscription

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
fr: Vous venez de créer votre compte ! Vous devez maintenant l'activer en utilisant le lien qui se trouve dans l’e-mail que nous venons de vous envoyer.

en: Site Title
fr: Nom du site

en: Yes, I'd like to create a new site
fr: Oui, je veux créer un nouveau blog

en: Blog Details
fr: Informations sur le blog

en: Who can see this field?
fr: Qui peut voir ce champ ?

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
fr: Modifier

en: This field can be seen by: <span class="current-visibility-level">%s</span>
fr: Ce champ peut être vu par : <span class="current-visibility-level">%s</span>

en: Profile Details
fr: Informations sur le Profil

en: Confirm Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Choose a Password
fr: Choisissez un mot de passe

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: Account Details
fr: Informations du compte

en: Registering for this site is easy. Just fill in the fields below, and we'll get a new account set up for you in no time.
fr: L’inscription est simple et rapide. Remplissez le formulaire ci-dessous et votre compte sera immédiatement créé.

en: User registration is currently not allowed.
fr: L'enregistrement est actuellement désactivé

en: Newest Registered
fr: Récemment inscrits

en: Activation Key:
fr: Clé d'activation:

en: Please provide a valid activation key.
fr: Veuillez indiquer une clé d'activation valide

note: translators: %s: login url
en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
fr: Votre compte est activé ! Vous pouvez <a href="%s">vous connecter</a> en utilisant le nom et le mot de passe que vous avez indiqués lors de votre inscription.

en: All of your friends already belong to this group.
fr: Tous vos amis font déjà partie de ce groupe.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
fr: Votre compte est activé ! Un e-mail contenant les détails de votre compte vous a été envoyé.

en: Group invitations can only be extended to friends.
fr: Les invitations à rejoindre le groupe sont réservées aux amis

en: Once you've made some friendships, you'll be able to invite those members to this group.
fr: Une fois que vous aurez des amis, vous pourrez inviter ces membres à rejoindre ce groupe

en: Send Invites
fr: Envoyer des invitations

en: There are no pending membership requests.
fr: Pas de demande d'adhésion en attente.

en: Reject
fr: Rejeter

en: Accept
fr: Accepter

en: Send Request
fr: Envoyer la demande

en: Comments (optional)
fr: Commentaire (option)

en: Select friends to invite.
fr: Sélectionnez les amis que vous voulez inviter.

en: No members were found.
fr: Aucun membre n'a été trouvé.

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
fr: Vous demandez à devenir membre du groupe '%s'

en: Group Mods
fr: Modérateurs

en: Group Admins
fr: Admins du groupe

en: I understand the consequences of deleting this group.
fr: Je confirme la suppression de ce groupe.

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
fr: La suppression de ce groupe entrainera la suppression définitive de tous les contenus associés. Soyez prudent car ce choix est irréversible.

en: This group has no members.
fr: Ce groupe n'a aucun adhérent

en: Remove from group
fr: Retirer du groupe

en: Remove this member
fr: Supprimer ce membre

en: Kick &amp; Ban
fr: Expulser & bannir

en: Promote to Mod
fr: Nommer comme modérateur

en: Kick and ban this member
fr: Expulser et bannir ce membre

en: Unban this member
fr: Débannir ce membre

en: Remove Ban
fr: Débannir

note: translators: indicates a user is banned from a group, e.g. "Mike (banned)".
en: (banned)
fr: (banni)

en: Crop Profile Photo
fr: Retailler le logo

en: Notify group members of these changes via email
fr: Signaler par mail les changements aux membres du groupe

en: Newly Created
fr: Nouvellement créés

en: Most Members
fr: Le plus de membres

en: All Groups <span>%s</span>
fr: Tous les Groupes <span>%s</span>

en: There were no groups found.
fr: Aucun groupe trouvé

en: Finish
fr: Terminer

en: Create Group and Continue
fr: Créer le groupe et poursuivre

en: Next Step
fr: Étape suivante

en: Back to Previous Step
fr: Revenir à l'étape précédente

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
fr: Une fois que vous aurez noué des contacts avec d'autres membres du site, vous pourrez les inviter à rejoindre votre groupe.

en: Remove Invite
fr: Supprimer l'invitation

en: Select people to invite from your friends list.
fr: Cochez les noms des amis que vous voulez inviter

en: Profile photo preview
fr: Prévisualisation du logo du groupe

en: Crop Group Profile Photo
fr: Retailler le logo du groupe

en: Profile photo to crop
fr: Logo à retailler

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
fr: Pour passer l'étape de téléversement du logo, cliquez simplement sur « Étape suivante ».

en: Upload Image
fr: Téléverser l’image

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
fr: Téléversez une image qui représentera le logo du groupe. L’image apparaîtra sur la page principale du groupe et dans les résultats de recherche.

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
fr: <strong>Responsable du site, attention : </strong>Les forums de groupes requièrent  <a href="%s">une installation correctement configurée</a> de bbPress.

en: Should this group have a forum?
fr: Faut-il installer un forum pour ce groupe ?

en: Group Invitations
fr: Invitations à rejoindre le groupe

en: Which members of this group are allowed to invite others?
fr: Quels membres de ce groupe sont autorisés à inviter d'autres membres à les rejoindre ?

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
fr: Le groupe n'apparaîtra pas dans l'annuaire des groupes, ni dans les résultats de recherche

en: Only users who are invited can join the group.
fr: Seuls les comptes invités peuvent adhérer au groupe.

en: This is a hidden group
fr: Ce groupe est masqué.

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
fr: Le contenu et les activités du groupe seront uniquement visibles par les membres du groupe

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
fr: Seuls les membres ayant obtenu l'autorisation de joindre le groupe pourront y adhérer

en: This is a private group
fr: Ce groupe est privé.

en: Group content and activity will be visible to any site member.
fr: Le contenu et les activités du groupe seront visibles de tous les membres du site

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
fr: Le groupe apparaîtra dans l'annuaire des groupes et dans les résultats de recherche

en: Any site member can join this group.
fr: Tous les membres du site peuvent adhérer à ce groupe

en: This is a public group
fr: Ce groupe est public

en: Privacy Options
fr: Options de confidentialité

en: Group Description (required)
fr: Description du groupe (obligatoire)

en: Group Name (required)
fr: Nom du Groupe (obligatoire)

en: Last Active
fr: Récemment actifs

en: My Sites <span>%s</span>
fr: Mes sites <span>%s</span>

en: All Sites <span>%s</span>
fr: Tous les sites <span>%s</span>

en: Site registration is currently disabled
fr: L’enregistrement de blog est actuellement désactivé

en: Drop your file here
fr: Déposez votre fichier ici

[ctx: Uploader: Drop your file here - or - Select your File]
en: or
fr: ou

note: translators: accessibility text
en: Select your File
fr: Sélectionnez un fichier

en: Sorry, there were no sites found.
fr: Aucun blog trouvé.

en: Upload Limit Exceeded
fr: La capacité de téléversement a été dépassée

en: The web browser on your device cannot be used to upload files.
fr: Le navigateur de votre appareil ne peut être utilisé pour téléverser des fichiers.

en: Delete Group Profile Photo
fr: Supprimer le logo du groupe

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
fr: Pour retirer le logo de groupe existant, mais ne pas en téléverser un nouveau, cliquez sur Supprimer.

en: Delete My Profile Photo
fr: Supprimer ma photo

en: Delete Profile Photo
fr: Supprimer la photo de profil

en: If you'd like to delete your current profile photo but not upload a new one, please use the delete profile photo button.
fr: Pour définitivement supprimer une photo existante, mais ne pas en téléverser une nouvelle, cliquez sur Supprimer.

en: Crop Image
fr: Retailler l’image

en: Your browser does not support this feature.
fr: Votre navigateur ne supporte pas cette option.

en: Capture
fr: Capturer

en: Save
fr: Enregistrer

note: translators: accessibility text
en: Post in
fr: Publier dans

en: Post Update
fr: Publier la note

note: translators: %s: member name
en: What's new, %s?
fr: Quoi de neuf, %s ?

en: What's new in %s, %s?
fr: Publier une note dans %s, %s ?

en: &mdash; Everything &mdash;
fr: &mdash; Tout &mdash;

en: Show:
fr: Afficher par activité:

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

[ctx: Number of new activity mentions]
note: translators: %s: new mentions count
en: %s new | %s new
fr[0]: %s nouveau
fr[1]: %s nouveaux

en: Mentions
fr: Mes citations

en: Activity that I have been mentioned in.
fr: Activités sur lesquelles j'ai été mentionné.

en: My Favorites <span>%s</span>
fr: Mes favoris <span>%s</span>

en: My Groups <span>%s</span>
fr: Mes Groupes <span>%s</span>

en: The activity I've marked as a favorite.
fr: Les activités qui sont dans mes favoris.

en: The activity of groups I am a member of.
fr: L'activité des groupes dont je suis membre.

en: My Friends <span>%s</span>
fr: Mes Amis <span>%s</span>

en: All Members <span>%s</span>
fr: Tous les membres <span>%s</span>

en: The activity of my friends only.
fr: Seulement l'activité de mes amis

en: The public activity for everyone on this site.
fr: L'activité publique pour tout le monde sur le site.

en: Remove Favorite
fr: Supprimer le favori

en: Favorite
fr: Mettre en favori

en: Mark as Favorite
fr: Marquer comme favori

en: Comment <span>%s</span>
fr: Commentaire <span>%s</span>

note: translators: 1: user profile link, 2: user name, 3: activity permalink, 4: activity timestamp
en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>
fr: <a href="%1$s">%2$s</a> a répondu <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: View Conversation
fr: Afficher la discussion

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
fr: Aucune activité n'a été trouvée. Utilisez un autre filtre de recherche.

en: Load More
fr: En afficher davantage

en: Capabilities
fr: Permissions

en: You have successfully dismissed your pending email change.
fr: La demande de changement d’adresse e-mail que vous aviez en attente a été rejetée avec succès.

en: There was a problem verifying your new email address. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la vérification de votre nouvelle adresse e-mail. Veuillez recommencer.

en: You have successfully verified your new email address.
fr: Votre nouvelle adresse e-mail a été vérifiée avec succès.

note: translators: %s: user username
en: %s was successfully deleted.
fr: %s a été correctement effacé.

en: This user's notification settings have been saved.
fr: Les règles de notifications pour ce compte ont bien été enregistrées.

en: Your notification settings have been saved.
fr: Vos règles de notifications ont été enregistrées.

en: No changes were made to your account.
fr: Aucun changement n'a été effectué sur votre compte

en: No changes were made to this account.
fr: Aucun changement n'a été effectué sur ce compte

en: The new password must be different from the current password.
fr: Le nouveau mot de passe doit être différent du mot de passe actuel.

en: Your settings have been saved.
fr: Enregistré

en: One of the password fields was empty.
fr: Un des champs lot de passe est vide.

en: Your current password is invalid.
fr: Votre mot de passe actuel est incorrect.

en: Email address cannot be empty.
fr: Le champ e-mail ne peut être vide.

en: That email address is already taken.
fr: Cette adresse e-mail est déjà utilisée.

en: That email address is currently unavailable for use.
fr: Cette adresse e-mail n’est pas utilisable actuellement.

en: That email address is invalid. Check the formatting and try again.
fr: Cette adresse e-mail n’est pas valide. Révisez son formatage et réessayez.

en: Go
fr: C’est parti

en: Newest First
fr: La plus récente en premier

en: Oldest First
fr: La plus ancienne en premier

note: translators: 1: notification from number. 2: notification to number. 3: total notifications.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s notification | Viewing %1$s - %2$s of %3$s notifications
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s notification
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s notifications

en: Viewing 1 notification
fr: Aperçu: 1 notification

en: Date not found
fr: Date introuvable

en: Read
fr: Archiver

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Unread
fr: Boîte de réception

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Read
fr: Archives

[ctx: Notification screen nav]
en: Read
fr: Archivées

[ctx: Notification screen nav]
en: Unread
fr: Récentes

en: Search Notifications...
fr: Chercher une notification...

en: No new notifications
fr: Pas de nouvelle notification

en: Notifications marked as read
fr: Les notifications marquées comme lues.

en: Notifications marked as unread.
fr: La notification a été désarchivée.

en: There was a problem managing your notifications.
fr: Un problème est survenu pendant la gestion de vos notifications.

en: Notifications deleted.
fr: Notifications supprimées.

en: There was a problem deleting that notification.
fr: Un problème est survenu pendant la suppression de la notification.

en: Notification successfully marked unread.
fr: La notification a été désarchivée

en: Notification successfully deleted.
fr: La notification a été supprimée.

en: There was a problem marking that notification.
fr: Un problème est survenu pendant le marquage de la notification.

en: Notification successfully marked read.
fr: La notification a été archivée.

note: translators: %s: number of message recipients
en: %s Recipients
fr: %s destinataires

en: Display Sitewide Notices posted by the site administrator
fr: Affiche les notifications générales publiées par la personne administrant le site.

en: (BuddyPress) Sitewide Notices
fr: (BuddyPress) Notices à tout le site

note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: Sent %s
fr: envoyé %s

note: translators: %s: number of message recipients
en: %s recipients
fr: %s destinataires

en: Private Message
fr: Message privé

en: Send a private message to this member.
fr: Envoyer un message privé à ce membre.

en: Mark unread
fr: Marquer à lire

en: Currently Active
fr: Actuellement actif

en: Mark read
fr: Marquer comme lu

note: translators: accessibility text
en: Select Bulk Action
fr: Action Groupée

en: Delete Selected
fr: Supprimer la sélection

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Read
fr: Marquer comme lu

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Unread
fr: Marquer à lire

[ctx: Message dropdown filter]
en: Read
fr: Lus

[ctx: Message dropdown filter]
en: Unread
fr: A lire

[ctx: Message dropdown filter]
en: All
fr: Tous

note: translators: accessibility text
en: Select
fr: Sélectionner

note: translators: %d: number of unread messages
en: %d unread | %d unread
fr[0]: %d non lu
fr[1]: %d non lus

en: Viewing 1 message
fr: Aperçu: 1 message

note: translators: 1: message from number. 2: message to number. 3: total messages.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s message | Viewing %1$s - %2$s of %3$s messages
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s message
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s messages

note: translators: accessibility text
en: Search Messages
fr: Rechercher un message

note: translators: accessibility text
en: Select:
fr: Sélectionner:

en: Add star
fr: Ajouter une étoile

en: Remove star
fr: Retirer une étoile

en: Unstar
fr: Retirer l'étoile

note: translators: accessibility text
en: Star
fr: Ajouter l'étoile

en: Not starred
fr: Pas étoilé

en: Remove all starred messages in this thread
fr: Retirer tous les messages étoilés de cette discussion

en: Star the first message in this thread
fr: Etoiler le premier message de cette discussion

note: translators: %s: number of starred messages
en: %s message was successfully starred | %s messages were successfully starred
fr[0]: %s message a été étoilé avec succès
fr[1]: %s messages ont été étoilés avec succès

note: translators: %s: number of unstarred messages
en: %s message was successfully unstarred | %s messages were successfully unstarred
fr[0]: %s message a été desétoilé avec succès
fr[1]: %s messages ont été desétoilés avec succès

en: A member sends you a new message
fr: Un membre vous a envoyé un message

en: There was a problem deleting that notice.
fr: Un problème est survenu pendant la suppression de l'alerte.

en: There was a problem activating that notice.
fr: Un problème est survenu pendant l'activation de l'alerte.

en: There was a problem deactivating that notice.
fr: Un problème est survenu pendant la désactivation de l'alerte.

note: translators: %s: member name
en: %s sent you a new private message
fr: %s vous a envoyé un message privé

note: translators: %s: number of private messages
en: You have %s new private message | You have %s new private messages
fr[0]: Vous avez %s nouveau message privé
fr[1]: Vous avez %s nouveaux messages privés

note: translators: %d: number of new messages
en: You have %d new messages
fr: Vous avez %d nouveaux messages

en: My Messages
fr: Mes messages

en: Compose
fr: Rédiger un message

en: Notices
fr: Notifications

en: Starred
fr: Etoilé

en: Sent
fr: Messages envoyés

en: Inbox
fr: Messages reçus

en: Search Messages...
fr: Rechercher un message...

en: Private Messages
fr: Messages privés

en: No Subject
fr: Sans sujet

en: Messages marked as unread.
fr: Messages non lus

en: There was an error deleting messages.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression des messages.

en: Messages deleted.
fr: Messages supprimés

en: Messages marked as read
fr: Messages lus

en: Message marked as read.
fr: Message marqué lu

en: There was a problem marking that message.
fr: Un problème est survenu pendant le marquage de ce message.

en: Message marked unread.
fr: Message marqué à lire

en: There was a problem managing your messages.
fr: Un problème est survenu pendant la gestion de vos messages.

en: Message deleted.
fr: Message supprimé.

en: There was a problem sending your reply. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: There was an error deleting that message.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression du message.

en: Your reply was sent successfully
fr: Votre réponse a été postée avec succès.

en: Recently Active Members
fr: Membres récemment actifs

en: the sign-up has already been activated.
fr: l'inscription a déjà été validée.

en: Profile photos of recently active members
fr: Photos des utilisateurs récemment actifs

en: There are no recently active members
fr: Aucun membre n'a été actif récemment

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recently Active Members
fr: (BuddyPress) Membres Récemment Actifs

en: Who's Online
fr: Qui est en ligne ?

en: There are no users currently online
fr: Aucun membre ne se trouve actuellement sur le site

en: Profile photos of online users
fr: Photos des profils en ligne

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Who's Online
fr: (BuddyPress) Qui est en ligne ?

en: Default members to show:
fr: Membres à afficher

en: Max members to show:
fr: Nombre maximum de membres à afficher

en: No one has signed up yet!
fr: Encore aucune inscription !

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest members
fr: Une liste dynamique de membres récents, actifs et populaires

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Members
fr: (BuddyPress) Membres

en: Activity RSS Feed
fr: Flux RSS des activités

note: translators: 1: online member from number. 2: online member to number. 3: total online members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s online member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s online members
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s membre en ligne
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s membres en ligne

[ctx: Records the timestamp that the user registered into the activity stream]
note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: registered %s
fr: enregistré à %s

en: Your Profile Photo
fr: Votre photo

note: translators: %s: member type singular name
en: Viewing members of the type: %s
fr: Affichage des membres du type: %s

en: Viewing 1 active member
fr: Aperçu: 1 membre actif

note: translators: 1: active member from number. 2: active member to number. 3: total active members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s active member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s active members
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s membre actif
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s membres actifs

en: Viewing 1 member with friends
fr: Aperçu: 1 membre avec des amis

note: translators: 1: member with friends from number. 2: member with friends to number. 3: total members with friends.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member with friends | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members with friends
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s sur membre avec ami
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s membres avec amis

en: Viewing 1 online member
fr: Aperçu: 1 membre en ligne

en: Account Activated
fr: Compte activé

en: Check Your Email To Activate Your Account!
fr: Vérifiez vos e-mails pour activer votre compte !

en: Your account is now active!
fr: Votre compte est maintenant activé !

en: This is a required field
fr: Ce champ est obligatoire.

en: Please make sure you enter your password twice
fr: Assurez-vous d'avoir bien indiqué votre mot de passe deux fois.

en: The passwords you entered do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

[ctx: Member profile view]
en: View
fr: Afficher

en: You
fr: Vous

[ctx: Member profile main navigation]
en: Profile
fr: Options du profil

en: Search Members...
fr: Rechercher un membre...

en: Member type already exists.
fr: Ce type d'utilisateur existe déjà.

[ctx: component directory title]
en: Members
fr: Membres

en: Activation email resent! Please check your inbox or spam folder.
fr: E-mail d’activation réexpédié ! Surveillez votre boîte de réception ou le dossier des indésirables.

en: <strong>Error</strong>: Your account has already been activated.
fr: <strong>Erreur</strong>: votre compte est déjà activé.

en: That username is already activated.
fr: Ce pseudonyme est déjà activé.

en: Could not create user
fr: Impossible de créer le compte

en: The site is already active.
fr: Ce site est déjà activé.

en: The user is already active.
fr: Ce compte est déjà activé.

en: Invalid activation key.
fr: La clé d’activation n’est pas valide.

en: Sorry, that username already exists!
fr: Désolé, cet identifiant existe déjà !

en: Sorry, usernames must have letters too!
fr: Désolé mais l’identifiant doit aussi contenir des lettres !

en: Sorry, usernames may not contain the character "_"!
fr: Désolé mais l’identifiant ne peut pas contenir le caractère  « _ » !

en: Username must be at least 4 characters
fr: L’identifiant doit faire 4 caractères au moins.

en: Usernames can contain only letters, numbers, ., -, and @
fr: L’identifiant peut seulement contenir des chiffres, des lettres et les 3 caratères ., -, ou @

en: That username is not allowed
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé !

en: Please enter a username
fr: Veuillez saisir un identifiant.

en: Sorry, that email address is already used!
fr: Désolé mais cette adresse de messagerie est déjà utilisée !

en: Sorry, that email address is not allowed!
fr: Désolé mais cette adresse de messagerie n'est pas autorisée !

en: Please check your email address.
fr: Veuillez vérifier votre adresse mail.

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_update_user_last_activity() instead.
fr: Les données relatives à last_activity du compte ne sont plus stockées dans usermeta. Veuillez utiliser bp_get_user_last_activity() à la place.

en: <strong>Error</strong>: Your account has been marked as a spammer.
fr: <strong>Erreur</strong>: votre compte a été signalé comme indésirable.

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_get_user_last_activity() instead.
fr: Les données relatives à last_activity du compte ne sont plus stockées dans usermeta. Veuillez utiliser bp_get_user_last_activity() à la place.

en: Edit Profile Photo
fr: Modifier la photo

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Edit Member
fr: Modifier

en: Edit My Profile
fr: Modifier mon profil

en: Confirm
fr: Valider

en: (less than 24 hours ago)
fr: (moins de 24 heures)

note: translators: %s: notification date
en: Last notified: %s
fr: Dernière note: %1$s

en: You are about to resend an activation email to the following account:
fr: Vous êtes sur le point de réexpédier un mail d'activation au compte suivant:

en: You are about to resend an activation email to the following accounts:
fr: Vous êtes sur le point de rééxpédier un mail d'activation aux comptes suivants:

en: You are about to activate the following account:
fr: Vous êtes sur le point d'activer le compte suivant:

en: You are about to activate the following accounts:
fr: Vous êtes sur le point d'activer les comptes suivants:

en: Resend Activation Emails
fr: Réexpédier les mails d’activation

en: Delete Pending Accounts
fr: Suppression des comptes en attente

en: You are about to delete the following account:
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le compte suivant:

en: You are about to delete the following accounts:
fr: Vous êtres sur le point de supprimer les comptes suivants:

en: Activate Pending Accounts
fr: Activation des comptes en attente

en: There was a problem activating accounts. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'activation des comptes. Veuillez recommencer.

en: There was a problem deleting sign-ups. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression des inscriptions. Veuillez recommencer.

en: Search Pending Users
fr: Rechercher parmi les comptes en attente

[ctx: signup notdeleted]
note: translators: %s: number of deleted signups not deleted
en: %s sign-up was not deleted. | %s sign-ups were not deleted.
fr[0]: %s inscription n'a pas été supprimée.
fr[1]: %s inscriptions n'ont pas été supprimées.

en: There was a problem sending the activation emails. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi des mails d'activation. Veuillez recommencer.

[ctx: signup notsent]
note: translators: %s: number of accounts not activated
en: %s account was not activated. | %s accounts were not activated.
fr[0]: %s compte n’a pas été activé.
fr[1]: %s comptes n’ont pas été activés.

[ctx: signup deleted]
note: translators: %s: number of deleted signups
en: %s sign-up successfully deleted! | %s sign-ups successfully deleted!
fr[0]: %s inscription a été correctement supprimée !
fr[1]: %s inscriptions ont été correctement supprimées !

[ctx: signup notsent]
note: translators: %s: number of unsent activation emails
en: %s activation email was not sent. | %s activation emails were not sent.
fr[0]: %s mail d&#39;activation n&#39;a pas été envoyé.
fr[1]: %s mails d’activation n’ont pas été envoyés.

[ctx: signup resent]
note: translators: %s: number of activated accounts
en: %s account successfully activated!  | %s accounts successfully activated!
fr[0]: %s compte a été correctement activé !
fr[1]: %s comptes ont été correctement activés !

[ctx: signup resent]
note: translators: %s: number of activation emails sent
en: %s activation email successfully sent!  | %s activation emails successfully sent!
fr[0]: %s mail d&#39;activation a été correctement envoyé !
fr[1]: %s mails d’activations ont été correctement envoyés !

en: Bulk actions allow you to perform these 3 actions for the selected rows.
fr: L’action groupée vous permet de réaliser ces 3 actions sur la rangée sélectionnée.

en: "Delete" allows you to delete a pending account from your site. You will be asked to confirm this deletion.
fr: "Supprimer"  vous permet de supprimer un compte en attente sur votre site. Vous devrez confirmer cette suppression.

en: By clicking on a Username you will be able to activate a pending account from the confirmation screen.
fr: En cliquant sur le pseudonyme, vous pouvez activer un compte en attente depuis l’écran de confirmation.

en: Using the search form, you can find pending accounts more easily. The Username and Email fields will be included in the search.
fr: Utilisez le formulaire de recherche pour retrouver plus facilement les comptes en attente. Pseudonymes et adresses mail seront inclus dans la recherche.

en: You can reorder the list of your pending accounts by clicking on the Username, Email or Registered column headers.
fr: En cliquant sur le pseudonyme, l’adresse e-mail ou la date d’inscription vous pouvez réorganiser la liste des comptes placés en attente.

en: "Email" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending account. You can only send the activation email once per day.
fr: "E-mail" vous dirigera sur l’écran de confirmation d’expédition du lien d’activation du détenteur du compte en attente. Vous ne pouvez envoyer cet e-mail qu’une fois par jour.

en: Hovering over a row in the pending accounts list will display action links that allow you to manage pending accounts. You can perform the following actions:
fr: Les actions que vous pouvez effectuer sur les comptes en attente apparaissent lors du survol de la liste à l’aide de votre souris. Vous pouvez mener les actions suivantes :

[ctx: Pending Accounts per page (screen options)]
en: Pending Accounts
fr: Comptes en attente

en: This is the administration screen for pending accounts on your site.
fr: Vous êtes sur l'écran d'administration des comptes en attente sur votre site.

en: From the screen options, you can customize the displayed columns and the pagination of this screen.
fr: Depuis les options d’écran, vous pouvez personnaliser l’affichage des colonnes et la pagination des résultats sur cet écran.

en: Extended
fr: Profil étendu

note: translators: %s: date
en: Last active: %1$s
fr: Récemment actif: %1$s

note: translators: %s: member name
en: %s has been marked as a spammer. All BuddyPress data associated with the user has been removed
fr: %s a été signalé comme spammeur, les données BuddyPress associées à cet utilisateur ont été retirées.

en: Update Profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Spammer
fr: Spammeur

en: View Profile
fr: Afficher le profil

en: User account has not yet been activated
fr: Ce compte n&#39;est pas encore activé.

[ctx: user]
en: Add Existing
fr: Ajouter un compte existant

[ctx: user]
en: Add New
fr: Ajouter

en: &larr; Back to Users
fr: &larr; Retour aux comptes

[ctx: members user-admin edit screen]
note: translators: %s: member name
en: %s's Stats
fr: Les stats de %s

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Member Type
fr: Type de Membre

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profiles</a>
fr: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Gestion des profils (en)</a>

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Status
fr: Statut

en: In the right-hand column, you can update the user&#39;s status, delete the user&#39;s avatar, and view recent statistics.
fr: Depuis la colonne de droite, vous pouvez mettre à jour les états des comptes, supprimer l’avatar des comptes et consulter les dernières statistiques.

en: In the main column, you can edit the fields of the user&#39;s extended profile.
fr: Depuis la colonne principale, vous pouvez modifier les champs associés aux profils.

en: This is the admin view of a user&#39;s profile.
fr: Aperçu d’administration d’un profil.

en: Manage Signups
fr: Gestion des inscriptions

en: Extended Profile
fr: Profil étendu

en: You cannot edit the requested user.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le compte sélectionné.

en: There was a problem updating some of your profile information. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la mise à jour de certaines informations de votre profil. Veuillez recommencer.

en: An error occurred while trying to update the profile.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour du profil.

en: There was a problem deleting that profile photo. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de votre photo. Veuillez recommencer.

en: User could not be marked as spammer.
fr: Le compte n’a pas pu être signalé comme indésirable.

en: User could not be removed as spammer.
fr: Le compte n’a pas pu être retiré des comptes indésirables.

en: Profile photo was deleted.
fr: La photo a été supprimée.

en: Profile updated.
fr: Profil mis à jour.

note: translators: %s: user link
en: %s became a registered member
fr: %s s&#39;est inscrit

en: New Members
fr: Nouveaux membres

en: New member registered
fr: Nouveau membre inscrit.

en: User removed as spammer.
fr: Compte retiré des indésirables.

note: translators: accessibility text
en: Select user: %s
fr: Compte sélectionné : %s

note: translators: %s: url to site settings
en: Registration is disabled. %s
fr: L’enregistrement est désactivé. %s

en: No pending accounts found.
fr: Aucun compte en attente n&#39;a été trouvé

en: Edit settings
fr: Modifier les réglages

[ctx: Pending signup action]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: Pending signup action]
en: Email
fr: E-mail

en: Last Sent
fr: Dernier envoi

en: Emails Sent
fr: E-mails envoyé

[ctx: signup users]
note: translators: %s: number of pending accounts
en: Pending %s
fr: En attente %s

en: Cheatin&#8217; huh?
fr: Alors, on triche ?

en: You do not have access to this content.
fr: Vous n'avez pas accés à ce contenu.

en: Group Mod
fr: Modérateur

en: Default groups to show:
fr: Groupes par défaut à afficher:

en: No groups matched the current filter.
fr: Aucun groupe ne correspond au filtre de recherche

en: Max groups to show:
fr: Maximum de groupes à afficher:

en: Link widget title to Groups directory
fr: Lier le titre du widget au répertoire des groupes

note: translators: %s: date
en: created %s
fr: créé %s

en: There are no groups to display.
fr: Aucun groupe à afficher

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Groups
fr: (BuddyPress) Groupes

note: translators: %s: number of groups
en: %s group | %s groups
fr[0]: %s groupe
fr[1]: %s groupes

note: translators: 1: group request from number. 2: group request to number. 3: total group requests.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s request | Viewing %1$s - %2$s of %3$s requests
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s demande
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s demandes

en: Viewing 1 invitation
fr: Aperçu: 1 invitation

en: Group Activity RSS Feed
fr: Flux RSS des activités du groupe

note: translators: %s: human time diff
en: requested %s
fr: contacté %s

en: Viewing 1 request
fr: Aperçu: 1 demande

en: Moderator Of
fr: Que je modère

en: Administrator Of
fr: Que j'administre

en: Most Popular
fr: Favoris

en: Recently Joined
fr: Récemment adhérés

en: Group avatar
fr: Avatar du groupe

en: Alphabetical
fr: Par ordre alphabétique

en: Group Activity
fr: Activités du groupe

en: Oldest
fr: La plus ancienne

en: Order By:
fr: Trier par:

en: This is a hidden group and only invited members can join.
fr: Ce groupe est masqué. Seuls des utilisateurs invités peuvent y participer.

en: This is a private group. Your membership request is awaiting approval from the group administrator.
fr: Ce groupe est privé. Votre demande d’inscription est en attente de validation par la personne administrant le groupe.

en: This is a private group. To join you must be a registered site member and request group membership.
fr: Ce groupe est privé ! Vous devez être membre du site, puis faire une demande d'adhésion au groupe.

en: You must accept your pending invitation before you can access this private group.
fr: Vous devez accepter l'invitation en attente avant de pouvoir accéder à ce groupe privé.

en: This is a private group and you must request group membership in order to join.
fr: Ce groupe est privé. Vous devez faire une demande d'adhésion pour y entrer.

en: This group is not currently accessible.
fr: Ce groupe n’est pas accessible pour le moment.

en: Request Membership
fr: Demander à adhérer

en: Request Sent
fr: Demande envoyée

en: Accept Invitation
fr: Accepter l’invitation

en: Join Group
fr: Rejoindre le groupe

en: This action should not be used directly. Please use the BuddyPress Group Extension API to generate Manage tabs.
fr: Cette action ne doit pas être utilisée directement. Veuillez utiliser BuddyPress Group Extension API pour générer des onglets de gestion.

en: Leave Group
fr: Quitter le groupe

en: This group has no moderators
fr: Ce groupe n'a pas de modérateur

en: Promote to Admin
fr: Nommer comme admin

note: translators: %s: human time diff
en: joined %s
fr: A intégré ce groupe %s

en: This group has no administrators
fr: Ce groupe n’a pas d’admin

note: translators: 1: group from number. 2: group to number. 3: total groups.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s group | Viewing %1$s - %2$s of %3$s groups
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s groupe
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s groupes

note: translators: %s is the number of Group members
en: %s member | %s members
fr[0]: %s membre
fr[1]: %s membres

en: Demote to Member
fr: Rétrograder comme membre

en: Filter Groups
fr: Filtrer les groupes

en: Viewing 1 group
fr: Aperçu: 1 groupe

en: No Mods
fr: Pas de modo

note: translators: %s: group creator name
en: Group creator profile photo of %s
fr: Photo du créateur du groupe %s

en: No Admins
fr: Pas d'admin

en: not yet active
fr: Inactif

en: Group
fr: Groupe

en: Private Group
fr: Groupe Privé

en: Hidden Group
fr: Groupe Masqué

en: Public Group
fr: Groupe Public

[ctx: Group creation page]
en: Groups
fr: Créer un groupe

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member requests to join a private group for which you are an admin
fr: Un membre désire rejoindre un groupe privé dont vous êtes l’admin.

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member invites you to join a group
fr: Un membre vous invite à rejoindre un groupe

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Group information is updated
fr: Les informations sur ce groupe ont été mises à jour avec succès.

[ctx: group settings on notification settings page]
en: You are promoted to a group administrator or moderator
fr: Vous êtes promu au rang d’admin ou de responsable de la modération d’un groupe.

[ctx: Group settings on notification settings page]
en: Groups
fr: Groupes

en: There was an error deleting the group. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression du groupe. Veuillez recommencer.

en: There was an error rejecting the membership request. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant le traitement du rejet de la demande d'inscription. Veuillez recommencer.

en: Group membership request rejected
fr: Demande d'adhésion au groupe rejetée.

en: There was an error accepting the membership request. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la procédure d'inscription. Veuillez recommencer.

en: Group membership request accepted
fr: Demande d'adhésion au groupe acceptée.

en: User removed successfully
fr: Suppression réussie

en: There was an error removing that user from the group. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression du compte de ce groupe. Veuillez recommencer.

en: User ban removed successfully
fr: Compte retiré de la liste de blocage

en: There was an error when unbanning that user. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant le retrait de la liste de blocage. Veuillez réessayer.

en: User banned successfully
fr: Compte banni avec succès.

en: There was an error when banning that user. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant l’opération de bannissement de ce compte. Veuillez recommencer.

en: User demoted successfully
fr: Le statut du compte a été modifié avec succès.

en: There was an error when demoting that user. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant la rétrogradation de ce compte. Veuillez recommencer.

en: User promoted successfully
fr: Compte promu avec succès.

en: The new group profile photo was uploaded successfully.
fr: Le nouveau logo du groupe a été téléversé avec succès.

en: There was an error when promoting that user. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite pendant l’opération de promotion du compte. Veuillez recommencer.

en: Group settings were successfully updated.
fr: Réglages mis à jour avec succès.

en: There was an error updating group settings. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour des paramètres du groupe. Veuillez recommencer.

en: There was an error updating group details. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour des options du groupe. Veuillez recommencer.

en: Group details were successfully updated.
fr: Options mises à jour avec succès.

en: There was an error sending your group membership request. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant l'envoi de la demande d'adhésion au groupe. Veuillez recommencer.

en: Your membership request was sent to the group administrator successfully. You will be notified when the group administrator responds to your request.
fr: Votre demande d'adhésion a été envoyée avec succès. Vous recevrez une confirmation de la personne administrant le groupe lorsqu’elle en aura pris connaissance.

en: You are not allowed to send or remove invites
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour envoyer ou supprimer des invitations.

en: The member requested to join the group
fr: Ce membre demande son adhésion au groupe

en: There was an error accepting the group invitation. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la procédure d'acceptation de l'invitation à rejoindre ce groupe. Veuillez recommencer.

en: Group invites sent.
fr: Les invitations à rejoindre le groupe ont été envoyées.

en: Group invite rejected
fr: L’invitation à rejoindre le groupe a été rejetée.

en: Group invite could not be rejected
fr: Impossible de rejeter l’invitation à rejoindre le groupe

en: Group invite accepted
fr: L'invitation à joindre le groupe est acceptée

en: Group invite could not be accepted
fr: Impossible d’accepter l’invitation à rejoindre le groupe

note: translators: accessibility text
en: Group Invites
fr: Invitations

note: translators: %s: group name.
en: You have an invitation to the group: %s
fr: Vous êtes invité·e par le groupe %s

note: translators: %d: number of group invites
en: You have %d new group invitations
fr: Vous &ecirc;tes invité à rejoindre %d groupes.

note: translators: %d: number of groups the user has been promoted mod for
en: You were promoted to a mod in %d groups
fr: Vous avez été nommé modérateur de %d groupes

note: translators: %s: group name.
en: You were promoted to a mod in the group "%s"
fr: Vous avez été nommé modérateur du groupe "%s"

note: translators: %s: group name.
en: You were promoted to an admin in the group "%s"
fr: Vous avez été nommé admin du groupe « %s »

note: translators: %d: number of groups the user has been promoted admin for
en: You were promoted to an admin in %d groups
fr: Vous avez été nommé admin de %d groupes.

note: translators: %s: group name.
en: Membership for group "%s" rejected
fr: Adhésion au groupe "%s" rejetée

note: translators: %s: group name.
en: Membership for group "%s" accepted
fr: Adhésion au groupe "%s" acceptée.

note: translators: %s: member name
en: %s requests group membership
fr: %s demande son adhésion au groupe

en: Approve Membership Requests
fr: Approuver les demandes d’adhésion

note: translators: 1: number of group membership requests. 2: group name.
en: %1$d new membership requests for the group "%2$s"
fr: %1$d nouvelles demandes d’adhésion au groupe "%2$s"

en: a moderator
fr: un modérateur

en: an administrator
fr: administrateur/administratrice

[ctx: Group update email text]
note: translators: 1: the old group description. 2: the new group description.
en: * Description changed from "%1$s" to "%2$s".
fr: * Description changée de « %1$s » à « %2$s ».

[ctx: My Groups page <title>]
en: Memberships
fr: Mes groupes

en: No Group Profile Photo
fr: Ce groupe n'a pas de logo

[ctx: Group update email text]
note: translators: 1: the old group name. 2: the new group name.
en: * Name changed from "%1$s" to "%2$s".
fr: * Nom changé de « %1$s » à « %2$s ».

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Memberships
fr: Mes adhésions

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Create a Group
fr: Créer un groupe

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: No Pending Invites
fr: Aucune invitation en attente

[ctx: My Account Groups]
en: Groups
fr: Groupes

en: Requests
fr: Demandes de contact

[ctx: My Group screen nav]
en: Send Invites
fr: Inviter

[ctx: My Group screen nav]
en: Manage
fr: Gestion du groupe

en: Details
fr: Informations

[ctx: Group screen nav]
en: Request Membership
fr: Demander à adhérer

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: Group screen nav without counter]
en: Groups
fr: Groupes

en: Memberships
fr: Mes groupes

[ctx: Group screen nav]
en: Invites
fr: Invitations

[ctx: Group screen nav]
en: Settings
fr: Réglages

[ctx: Component directory search]
en: Search Groups...
fr: Rechercher un groupe...

[ctx: Group screen nav]
en: Details
fr: Informations

[ctx: Group screen page <title>]
en: User Groups
fr: Groupes

[ctx: component directory title]
en: Groups
fr: Groupes

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s posted an update in the group %2$s
fr: %1$s a adressé une note au groupe %2$s

en: As the only admin, you cannot leave the group.
fr: En tant qu’unique compte administrant de ce groupe, vous ne pouvez pas le quitter.

en: Group Admin
fr: Administration

[ctx: Group WP Admin Bar manage links]
note: translators: %s the group menu name
en: Edit Group %s
fr: Modifier le groupe %s

[ctx: Group WP Admin Bar delete link]
note: translators: %s the group menu name
en: %s Group
fr: %s groupe

[ctx: Groups admin Last Active column header]
en: Last Active
fr: Récemment actifs

note: translators: accessibility text
en: Select group %1$d
fr: Sélection du groupe %1$d

[ctx: Groups admin Members column header]
en: Members
fr: # Membres

[ctx: Groups admin Privacy Status column header]
en: Status
fr: Statut

[ctx: Groups admin Group Name column header]
en: Name
fr: Nom

en: No groups found.
fr: Aucun groupe trouvé.

note: translators: 1: member from number. 2: member to number. 3: total members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
fr[0]: Affichage de %1$s - %2$s sur %3$s membre
fr[1]: Affichage de %1$s - %2$s sur %3$s membres

en: No members of this type
fr: Aucun membre de ce type

en: Viewing 1 member
fr: Aperçu: 1 membre

en: Ban
fr: Bannir

en: Roles
fr: Rôle

en: Banned
fr: Banni

[ctx: Group member role in group admin]
en: Group Role
fr: Fonction au sein du groupe

[ctx: Group member name in group admin]
en: Name
fr: Nom

en: Banned Members
fr: Membres bannis

note: translators: accessibility text
en: Members
fr: Membres

en: Moderators
fr: Modérateurs

en: Administrators
fr: Administrateur/administratrice

en: Enter a comma-separated list of user logins.
fr: Pour saisir une liste, séparez les identifiants des comptes par des virgules.

en: Group admins only
fr: Uniquement les admins du groupe

en: All group members
fr: Tous les membres du groupe

en: Group admins and mods only
fr: Uniquement les aministrateurs de groupe et les modérateurs

en: Who can invite others to this group?
fr: Qui peut inviter d'autres personnes à rejoindre le groupe ?

en: Hidden
fr: Masqué

en: Private
fr: Privé

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Search all Groups
fr: Rechercher dans les groupes

en: Enable discussion forum
fr: Activer le forum de discussion

note: translators: %s: number of deleted groups
en: %s group has been permanently deleted. | %s groups have been permanently deleted.
fr[0]: %s groupe a été définitivement supprimé
fr[1]: %s groupes ont été définitivement supprimés.

en: Groups
fr: Groupes

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Delete Groups
fr: Supprimer des groupes

en: You are about to delete the following groups:
fr: Vous êtes sur le point de supprimer les groupes suivants:

en: Visit Group
fr: Visiter le groupe

en: Permalink:
fr: Permalien:

en: Name and Description
fr: Nom et Description

en: Edit Group
fr: Modifier

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: The following members were successfully modified: %s
fr: Les utilisateurs suivants ont bien été modifiés: %s

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: An error occurred when trying to modify the following members: %s
fr: Une erreur est survenue pendant la modification du membre: %s

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: The following users were successfully added to the group: %s
fr: Les comptes suivants ont bien été ajoutés au groupe : %s

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: The following users could not be added to the group: %s
fr: Les comptes suivants n’ont pu être ajoutés au groupe : %s.

en: An error occurred when trying to update your group details.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour des détails du groupe.

en: The group has been updated successfully.
fr: Le groupe a été mis à jour avec succès.

en: If you leave this page, you will lose any unsaved changes you have made to the group.
fr: Si vous quittez cette page sans sauvegarder vos modifications, vous perdrez toutes les informations relatives à ce groupe.

en: You cannot remove all administrators from a group.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer toutes les personnes administrant un groupe.

en: Start typing a username to add a new member.
fr: Saisissez un nom de compte pour ajouter un nouveau membre.

en: Clicking "Edit" will take you to a Dashboard panel where you can manage various details about the group, such as its name and description, its members, and other settings.
fr: En cliquant sur "Modifier" vous accèderez à un tableau de bord depuis lequel vous pourrez gérer différents détails concernant le groupe, tels que son nom et sa description, ses membres et d'autres réglages.

en: If you click "Delete" under a specific group, or select a number of groups and then choose Delete from the Bulk Actions menu, you will be led to a page where you&#8217;ll be asked to confirm the permanent deletion of the group(s).
fr: En cliquant sur "Supprimer" en-dessous d'un nom de groupe spécifique ou en sélectionnant plusieurs groupes puis en les supprimant à l'aide de l'action groupée, vous serez dirigé vers une page de confirmation de la suppression du ou des groupes.

en: Clicking "Visit" will take you to the group&#8217;s public page. Use this link to see what the group looks like on the front end of your site.
fr: En cliquant sur "Visiter" vous accèderez à la page publique du groupe. Utilisez ce lien pour voir à quoi ressemble le groupe sur la partie publique de votre site.

en: You can manage groups much like you can manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on groups by using the on-hover action links or the Bulk Actions.
fr: Vous pouvez gérer les groupes de la même manière que vous gérer les commentaires ou les autres contenus. Cet écran est configurable comme les autres écrans de gestion. Vous pouvez agir sur les groupes en sélectionnant par survol un ou plusieurs liens ou utiliser un action groupée.

en: Group Actions
fr: Actions du groupe

[ctx: Groups per page (screen options)]
en: Groups
fr: Groupes

[ctx: group admin edit screen]
en: Add New Members
fr: Ajouter de nouveaux membres

[ctx: group admin edit screen]
en: Manage Members
fr: Gestion des membres

[ctx: group admin edit screen]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: group admin edit screen]
en: Settings
fr: Réglages

en: Support Forums
fr: Forums d'aide

en: This page is a convenient way to edit the details associated with one of your groups.
fr: Cette page est un moyen pratique de modifier les détails associés à un de vos groupes.

en: The Name and Description box is fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to hide or unhide, or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
fr: Les deux zones d'éditions que sont le titre et le contenu de l'activité sont figées, mais vous pouvez déplacer les autres boîtes de saisies par drag'n'drop; vous pouvez aussi les réduire ou les agrandir en cliquant sur la barre de titre de chaque boîte. Utilisez l'onglet Options Ecran pour afficher des boîtes supplémentaires (item primaire, secondaire, liens, type, ID auteur) ou pour sélectionner un affichage écran sur une ou plusieurs colonnes.

note: translators: 1: the user link. 2: the group link. 3: the old group description. 4: the new group description.
en: %1$s changed the description of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
fr: %1$s a changé la description du groupe %2$s de "%3$s" à "%4$s"

[ctx: Admin Groups page title]
en: Groups
fr: Gestion des groupes

[ctx: Admin Groups menu]
en: Groups
fr: Groupes

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s updated details for the group %2$s
fr: %1$s a mis à jour les options du groupe %2$s

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s changed the name and description of the group %2$s
fr: %1$s a modifié le nom et la description du groupe %2$s

note: translators: 1: the user link. 2: the group link. 3: the old group name. 4: the new group name.
en: %1$s changed the name of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
fr: %1$s a changé le nom du groupe %2$s de "%3$s" à "%4$s"

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s joined the group %2$s
fr: %1$s a rejoint le groupe %2$s

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s created the group %2$s
fr: %1$s a créé le groupe %2$s

en: Forum Replies
fr: Les réponses sur le forum

en: Forum Topics
fr: Sujets du Forum

en: Group details edited
fr: Options du groupe mises à jour

en: Group Updates
fr: Mises à jour du Groupe

en: Group Memberships
fr: Demandes d'adhésion au groupe

en: Joined a group
fr: a rejoint un groupe

en: New Groups
fr: Nouveaux groupes

note: translators: %s: Group Name.
en: Activity feed for the group, %s.
fr: Activités du groupe %s

en: Created a group
fr: a créé un groupe

en: You successfully left the group.
fr: Vous avez bien quitté le groupe.

en: There was an error leaving the group.
fr: Une erreur s'est produite pendant le retrait du groupe

en: This group must have at least one admin
fr: Vous devez désigner au moins un compte pour administrer ce groupe.

en: You joined the group!
fr: Vous venez de rejoindre le groupe !

en: The group profile photo was recycled successfully!
fr: La photo de profil du groupe a été recyclée avec succès !

en: There was an error joining the group.
fr: Une erreur s'est produite, l'admission au sein du groupe n'a pas été effectuée.

en: There was an error removing the invite
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression de l&#39;invitation.

en: There was an error saving the group profile photo, please try uploading again.
fr: Une erreur est survenue pendant l’enregistrement du logo du groupe. Essayez de le téléverser à nouveau.

en: Invite successfully removed
fr: L&#39;invitation a été correctement supprimée.

en: Only the group creator may continue editing this group.
fr: Seul le créateur du groupe peut modifier ce groupe.

en: Please fill in all of the required fields
fr: Veuillez remplir tous les champs.

en: Sorry, you are not allowed to create groups.
fr: Désolé, mais vous n'avez pas les droits suffisants pour créer un groupe.

en: There was an error saving group details. Please try again.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez essayer à nouveau.

en: You are not an admin of this group.
fr: Vous n’êtes pas une personne administrant ce groupe.

en: You do not have access to this group.
fr: Vous n'avez pas accés à ce groupe

en: Default friends to show:
fr: Onglet à afficher par défaut:

en: There were no members found, please try another filter.
fr: Aucun membre n'a été trouvé. Essayez un autre recherche.

en: Max friends to show:
fr: Nombre maxi. d’amis à afficher :

en: Link widget title to Members directory
fr: Lier le titre du widget à la page des membres

en: Sorry, no members were found.
fr: Désolé, aucun membre n'a été trouvé.

en: Popular
fr: Plus populaires

en: Active
fr: Plus actifs

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Friends
fr: (BuddyPress) Amis

note: translators: %s: total friend count
en: %s friend | %s friends
fr[0]: %s ami
fr[1]: %s amis

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest Friends of the displayed member. Widget is only shown when viewing a member profile.
fr: Une liste dynamique d’amis récents, actifs et populaires du membre affiché. Le widget ne s'affiche que sur la page de profil des membres.

en: Add Friend
fr: Ajouter comme ami

en: Cancel Friendship
fr: Rompre le contact

en: Cancel Friendship Requested
fr: Demande d'annulation

en: Friendship Requested
fr: Contact demandé

en: Cancel Friendship Request
fr: Annuler la demande

en: Filter Friends
fr: Filtrer les amis

note: translators: %d: total friend count
en: %d friend | %d friends
fr[0]: %d ami

en: There aren't enough site members to show a random sample just yet.
fr: Il n'y a pas encore assez de membres pour afficher une liste aléatoire.

note: translators: %s: member name
en: %s hasn't created any friend connections yet.
fr: %s n’a pas encore noué de contact

note: translators: %s: member name
en: You haven't added any friend connections yet.
fr: Vous n'avez pas encore noué de contact

en: See All
fr: Tout afficher

note: translators: %s: member name
en: My Friends
fr: Mes amis

note: translators: %s: member name
en: %s's Friends
fr: Les amis de %s

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: Friends
fr: Amis

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member sends you a friendship request
fr: Un membre vous a envoyé une demande de mise en relation

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member accepts your friendship request
fr: Un membre a accepté votre demande de mise en relation

en: Friendship request could not be withdrawn
fr: La demande de mise en relation n’a pas pu être retirée

en: Friendship request withdrawn
fr: Mise en relation retirée

en: Friendship could not be rejected
fr: Impossible de rejeter la demande de mise en relation

en: Friendship rejected
fr: Relation refusée

en: Friendship could not be accepted
fr: Impossible d’accepter la demande de mise en relation

en: Friendship accepted
fr: Relation acceptée

note: translators: %s: friend name
en: You have a friendship request from %s
fr: Vous avez re&ccedil;u une demande de contact de la part de %s.

note: translators: %d: the number of pending requests
en: You have %d pending friendship requests
fr: Vous avez %d demandes de contact en attente.

note: translators: %d: the number of friends
en: %d friends accepted your friendship requests
fr: %d membres ont accepté vos demandes de mises en relation

note: translators: %s: friend name
en: %s accepted your friendship request
fr: %s a accepté votre demande de contact

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: No Pending Requests
fr: Aucune demande en attente

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Friendships
fr: Mes contacts

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends
fr: Amis

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Friendships
fr: Tous mes contacts

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Requests
fr: Demandes de contact

[ctx: Friends screen page <title>]
en: Friend Connections
fr: Les amis

en: Search Friends...
fr: Rechercher...

note: translators: 1: the initiator user link. 2: the friend user link.
en: %1$s and %2$s are now friends
fr: %1$s et %2$s sont en contact

en: New friendship created
fr: Nouveau contact créé

en: Friendships
fr: Mes contacts

en: New friendships
fr: Nouveaux contacts

en: Friendships accepted
fr: Relation acceptée

en: You have a pending friendship request with this user
fr: Vous avez une demande de contact en attente avec cette personne

en: You are not yet friends with this user
fr: Vous n'êtes pas encore en contact avec cette personne

en: Friendship canceled
fr: Relation interrompue

en: Friendship could not be canceled.
fr: Impossible d’annuler la demande de mise en relation.

en: You already have a pending friendship request with this user
fr: Vous avez déjà une demande de contact en attente avec cette personne

en: You are already friends with this user
fr: Vous êtes déjà en relation avec cette personne

en: Friendship requested
fr: Mise en relation demandée

en: Friendship could not be requested.
fr: Impossible d’effectuer la demande de mise en relation.

en: Deleted User
fr: Compte supprimé

en: Site URL
fr: URL du site

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: Profile Info
fr: Information du profil

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: log in
fr: Se connecter

en: Remove
fr: Retirer

note: Translators: %d is the amount of hours.
en: %d hours
fr: %d heures

note: Translators: %d is the amount of days.
en: %d days
fr: %d jours

note: Translators: %d is the amount of months.
en: %d months
fr: %d mois

note: Translators: %d is the amount of years.
en: %d years
fr: %d années

en: inactive
fr: Inactif

en: Member
fr: Membre

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Administrator
fr: Administrateur/administratrice

en: Invalid user ID.
fr: Identifiant utilisateur non valide.

en: F j, Y
fr: j F Y

en: December
fr: Décembre

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: September
fr: Septembre

en: August
fr: Août

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: May
fr: Mai

en: April
fr: Avril

en: March
fr: Mars

en: February
fr: Février

en: January
fr: Janvier

en: Invalid taxonomy.
fr: Taxinomie invalide.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Close
fr: Fermer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Profile
fr: Options du profil

en: Settings saved.
fr: R&eacute;glages enregistr&eacute;s

en: General Settings
fr: Options générales

en: Date format
fr: Format de date

en: Post
fr: Répondre

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Registered
fr: Inscription

en: Repeat New Password
fr: Répétez le mot de passe

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Display Name
fr: Nom affiché

en: Email
fr: E-mail

en: General
fr: Options du compte

en: Add New
fr: Ajouter

en: Users
fr: Comptes

en: Page not found
fr: Page introuvable

en: User Capabilities
fr: Permissions des comptes

en: Delete Group
fr: Supprimer ce groupe

en: Membership Requests
fr: Demandes d'adhésion

en: Manage Invitations
fr: Gestion des invitations

en: Manage Members
fr: Gestion des membres

en: Group Profile Photo
fr: Logo du groupe

note: translators: accessibility text
en: Group Settings
fr: Options

en: Alphabetically
fr: Par ordre alphabétique

en: Newest
fr: Plus récents

en: Recently Active
fr: Récemment actifs

en: Website
fr: Site Web

en: About Me
fr: Qui suis-je ?

en: Name
fr: Nom

en: My Profile
fr: Mon profil

[ctx: Attachment destination file]
en: destination file
fr: fichier de destination

note: translators: %s: image file extension
en: Cropping the file failed: %s is not a supported image file.
fr: Impossible de rogner l'image: %s n'est pas un format d'image supporté.

note: translators: %s: total groups count
en: %d group | %d groups
fr[0]: %d groupe
fr[1]: %d groupes

en: File successfully uploaded.
fr: Le fichier a été téléversé avec succès.

en: Sorry, uploading the file failed.
fr: Désolé, le téléversement du fichier a échoué.

en: Cropping the file failed: missing source file.
fr: Impossible de rogner l'image: le fichier source est manquant.

en: Cropping the file failed: the file path is not allowed.
fr: Impossible de rogner l'image: le chemin d'accès au fichier n'est pas autorisé.

[ctx: Attachment source file]
en: source file
fr: fichier source

en: File upload stopped by extension.
fr: Le téléversement du fichier a été interrompu par l’extension.

en: Failed to write file to disk.
fr: Echec lors de l'inscription sur le disque.

en: Missing a temporary folder.
fr: Il manque un répertoire temporaire sur le serveur.

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n’a été téléversé.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n’a pu être que partiellement téléversé.

note: translators: %s: Max file size for the file
en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size of: %s
fr: Le fichier téléversé excède la taille maximale autorisée de : %s

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size for this site
fr: Le fichier téléversé excède la taille maximale autorisée d’un fichier sur ce site.

en: The file was uploaded successfully
fr: Le fichier a été téléversé avec succès.

en: There was a problem deleting the group profile photo. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression du logo du groupe. Veuillez recommencer.

en: The group profile photo was deleted successfully!
fr: Le logo du groupe a été correctement supprimé !

en: The group profile photo was uploaded successfully.
fr: La photo d’illustration du groupe a été téléversée avec succès.

en: There was a problem deleting your profile photo. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de votre photo. Veuillez recommencer.

en: There was a problem cropping the group profile photo.
fr: Un problème est survenu pendant le retaillage du logo de groupe.

en: Your profile photo was deleted successfully!
fr: Votre photo a été supprimée avec succès !

en: There was a problem cropping your profile photo.
fr: Un problème est survenu pendant le retaillage de votre photo.

en: Your new profile photo was uploaded successfully.
fr: La nouvelle photo de profil a été téléversée avec succès.

en: Title:
fr: Titre

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Password
fr: Mot de passe

en: Username
fr: Identifiant

en: Show a Log In form to logged-out visitors, and a Log Out link to those who are logged in.
fr: Affiche un formulaire de connexion aux visiteurs déconnectés et un lien de déconnexion à ceux qui sont connectés.

[ctx: Title of the login widget]
en: (BuddyPress) Log In
fr: (BuddyPress) Widget de connexion

en: Community
fr: Communauté

[ctx: search form]
en: Search these:
fr: Chercher ceci:

en: Search anything...
fr: Tout rechercher...

[ctx: search form]
en: Posts
fr: Articles

[ctx: search form]
en: Members
fr: Membres

[ctx: search form]
en: Groups
fr: Groupes

note: translators: 1: activity date, 2: activity time
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

note: translators: %s: Name of the BuddyPress component
en: %s Directory
fr: Répertoire de %s

en: Log In
fr: Connexion

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Not recently active
fr: Pas d’activité récente

[ctx: Separator in time since]
en: ,
fr:  et

note: translators: %s: the number of seconds.
en: %s second | %s seconds
fr[0]: %s seconde
fr[1]: %s secondes

note: translators: %s: the number of hours.
en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

note: translators: %s: the number of days.
en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

note: translators: %s: the number of weeks.
en: %s week | %s weeks
fr[0]: %s semaine
fr[1]: %s semaines

note: translators: %s: the number of months.
en: %s month | %s months
fr[0]: %s mois
fr[1]: %s mois

note: translators: %s: the number of years.
en: %s year | %s years
fr[0]: %s an
fr[1]: %s ans

note: translators: %s: the human time diff.
en: %s ago
fr: il y a %s

en: right now
fr: &agrave; l&#39;instant

en: sometime
fr: inconnu

[ctx: Page title for the user registration screen.]
en: Register
fr: Inscription

[ctx: Page title for the Members directory.]
en: Members
fr: Membres

[ctx: Page title for the user activation screen.]
en: Activate
fr: Activation

[ctx: Page title for the Groups directory.]
en: Groups
fr: Groupes

[ctx: Page title for the Activity directory.]
en: Activity
fr: Activités du site

en: Create a Group
fr: Créer un groupe

en: Activate your Account
fr: Activer votre compte

en: Create an Account
fr: Créer un compte

[ctx: component directory title]
en: Directory
fr: Répertoire

en: Activate Your Account
fr: Activer votre compte

en: [User Set]
fr: [liste de comptes]

en: You must log in to access the page you requested.
fr: Vous devez d'abord vous connecter pour accéder à la page demandée.

en: This user has been marked as a spammer. Only site admins can view this profile.
fr: Ce compte a été signalé comme indésirable. Seuls les admins du site peuvent voir son profil.

en: Special community roles no longer exist. Use mapped capabilities instead
fr: Les rôles spéciaux attribués à la communauté n'existent plus. Utilisez les capacités mappées à la place.

en: You do not have access to this page.
fr: Vous n'avez pas accés à cette page

note: translators: %s: member name
en: Profile photo of %s
fr: Photo de profil de %s

note: translators: 1: the advised width size in pixels. 2: the advised height size in pixels.
en: You have selected an image that is smaller than recommended. For best results, upload a picture larger than %1$d x %2$d pixels.
fr: Vous avez sélectionné une image plus petite que la dimension recommandée. Pour de meilleurs résultats, téléversez une image d’au moins %1$d x %2$d pixels.

note: translators: %s: the upload error message
en: Upload failed! Error was: %s
fr: Le téléversement a échoué ! L’erreur indique : %s

en: No photo was captured. Click on the "Capture" button to take your photo.
fr: Aucune image n'a été capturée. Cliquez sur  "Capturer " pour obtenir l'image.

en: Profile Photo
fr: Photo de profil

note: translators: %s: the upload error message
en: Upload Failed! Error was: %s
fr: Le téléversement a échoué. L’erreur indique : %s

en: Take Photo
fr: Prendre une photo

en: Please allow us to access to your camera.
fr: Veuillez nous autoriser à utiliser votre caméra.

en: Please wait as we access your camera.
fr: Veuillez patienter pendant que nous accédons à votre caméra.

en: Camera loaded. Click on the "Capture" button to take your photo.
fr: La caméra est chargée. Cliquez sur "Capturer" pour prendre une photo.

en: Your profile photo is ready. Click on the "Save" button to use this photo.
fr: La photo de votre profil est prête. Cliquez sur "Enregistrer" pour pouvoir l'utiliser.

en: Video error. Please upload a photo instead.
fr: Erreur vidéo. Veuillez téléverser une image à la place.

en: Your browser is not supported. Please upload a photo instead.
fr: Votre navigateur n’est pas supporté. Veuillez téléverser une image à la place.

en: It looks like you do not have a webcam or we were unable to get permission to use your webcam. Please upload a photo instead.
fr: Il semble que vous n'avez pas de webcam ou que nous ne sommes pas autorisé à l’utiliser. Veuillez téléverser une photo à la place.

en: Upload
fr: Téléverser

en: If you&#39;d like to delete the existing profile photo but not upload a new one, please use the delete tab.
fr: Si vous souhaitez supprimer la photo de profil existante mais ne pas en téléverser une nouvelle, merci d’utiliser l’onglet de suppression.

note: translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
fr: Echec du téléversement de &#8220;%s&#8221;.

en: Make sure to upload a unique file
fr: Assurez-vous de téléverser un fichier unique

en: Crunching&hellip;
fr: Ecraser&hellip;

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Upload stopped.
fr: Le téléversement a été arrêté.

en: File canceled.
fr: Fichier annulé.

en: Security error.
fr: Erreur de sécurité.

en: IO error.
fr: Erreur entrée/sortie

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
fr: %s excède la taille maximale de téléversement de l’outil de téléversement de fichiers multiples de votre navigateur.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
fr: Veuillez téléverser le fichier à l’aide de %1$sl’outil de téléversement de votre navigateur%2$s.

en: Upload failed.
fr: Echec du téléversement.

en: HTTP error.
fr: Erreur HTTP.

en: You may only upload 1 file.
fr: Vous ne devriez téléverser qu’un seul fichier.

en: An error occurred. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez faire un nouvel essai un peu plus tard.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fr: Une erreur de configuration est survenue. Veuillez contacter la personne administrant le serveur.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fr: Ceci est plus grand que la taille maximale. Veuillez-en utiliser un autre.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr: Dépassement de taille mémoire. Utilisez un fichier plus petit.

en: This file is not an image. Please try another.
fr: Ce fichier n'est pas une image. Veuillez-en utiliser un autre.

en: This file type is not allowed. Please try another.
fr: Ce type n'est pas autorisé. Veuillez-en utiliser un autre.

en: This file is empty. Please try another.
fr: Le fichier est vide. Veuillez-en utiliser un autre

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr: %s excède la taille maximale de téléversement de ce site.

en: You have attempted to queue too many files.
fr: Vous avez mis trop de fichiers dans la file d'attente.

en: My Account
fr: Mon Compte

note: translators: %s: the link to the BuddyPress release notes
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
fr: Pour plus d'informations, voyez les <a href="%s">notes de version</a>.

note: translators: 1: BuddyPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
fr[0]: La <strong>version %1$s</strong> répare quelques failles de sécurité et corrige %2$s bug.
fr[1]: La <strong>version %1$s</strong> répare quelques failles de sécurité et corrige %2$s bugs.

note: translators: 1: BuddyPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
fr[0]: La <strong>version %1$s</strong> répare une faille de sécurité et corrige %2$s bug.
fr[1]: La <strong>version %1$s</strong> répare une faille de sécurité et corrige %2$s bugs.

note: translators: 1: BuddyPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
fr[0]: La <strong>version %1$s</strong> corrige %2$s bug.
fr[1]: La <strong>version %1$s</strong> corrige %2$s bugs.

note: translators: 1: BuddyPress version number.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
fr[0]: La <strong>version %1$s</strong> répare une faille de sécurité.
fr[1]: La <strong>version %1$s</strong> répare quelques failles de sécurité.

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
fr[0]: Version de maintenance et de sécurité
fr[1]: Versions de maintenance et de sécurité

en: Security Release | Security Releases
fr[0]: Version de sécurité
fr[1]: Versions de sécurité

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
fr[0]: Version de maintenance
fr[1]: Versions de maintenance

en: Credits
fr: Crédits

note: translators: %s: BuddyPress version number
en: All Contributors to BuddyPress %s
fr: Tou·te·s les contributrices et contributeurs à BuddyPress %s

en: Core Developer
fr: Développeur Core

en: Project Lead
fr: Chef de Projet

en: Lead Developer
fr: Développeur en Chef

en: Project Leaders
fr: Chefs de Projets

en: Activity auto-refresh
fr: Auto-rafraîchissement de l'activité

en: Activity Settings
fr: Paramètres des journaux d'activités

en: Group Photo Uploads
fr: Téléversements de photos de groupe

en: Group Creation
fr: Création de groupe

en: Groups Settings
fr: Paramètres des groupes

en: Profile Syncing
fr: Synchronisation des profils

[ctx: BuddyPress setting tab]
en: Profile Settings
fr: Paramètres des profils

en: Profile Photo Uploads
fr: Téléversements de photos de profil

en: Account Deletion
fr: Suppression de compte

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Main Settings
fr: Paramètres généraux

en: Available Tools
fr: Outils disponibles

en: BuddyPress Pages
fr: Pages BuddyPress

en: BuddyPress Settings
fr: Paramètres de BuddyPress

en: BuddyPress Components
fr: Composants BuddyPress

en: Help
fr: Aide

en: BuddyPress Help
fr: Aide BuddyPress

[ctx: buddypress tools intro]
note: translators: %s: the link to the BuddyPress repair tools
en: Use the %s to repair these relationships.
fr: Utilisez %s pour réparer ces relations.

en: Tools
fr: Outils

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Repopulating Blogs records&hellip; %s
fr: Reconstitution des enregistrements de blogs&hellip; %s

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Counting the number of active members on the site&hellip; %s
fr: Décompte du nombre de membres actifs sur le site… %s

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Determining last activity dates for each user&hellip; %s
fr: Recherche des dates de la dernière activité de chaque compte… %s

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Counting the number of groups for each user&hellip; %s
fr: Décompte du nombre de groupes de chaque compte… %s

en: Complete!
fr: Terminé !

en: Failed!
fr: Échec !

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Counting the number of friends for each user&hellip; %s
fr: Décompte du nombre d’amis de chaque compte… %s

en: Repair member "last activity" data.
fr: Réparer les données des "dernières activités" de l’utilisateur

en: Repair Items
fr: Réparer les éléments

en: Use the tools below to manually recalculate these relationships.
fr: Utilisez l'outil ci-dessous pour recalculer manuellement ces relations.

en: BuddyPress Tools
fr: Outils BuddyPress

en: BuddyPress keeps track of various relationships between users, groups, and activity items. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
fr: BuddyPress conserve les traces des différentes relations établies entre comptes, groupes et éléments d'activités. Occasionnellement, ces relations peuvent se désynchroniser, le plus souvent après une importation, une mise à jour ou une migration.

en: Associate WordPress Pages with the following BuddyPress Registration pages.
fr: Associer les pages Wordpress avec les pages d'inscription Buddypress suivantes.

en: Registration
fr: Enregistrement

en: - None -
fr: - Aucun -

en: Associate a WordPress Page with each BuddyPress component directory.
fr: Choisssez une page Worpress à associer à chaque répertoire des composants Buddypress.

en: Directories
fr: Répertoires

en: Repair
fr: Réparer

en: Allow customizable avatars for groups
fr: Autoriser le téléchargement d'avatars de groupes.

en: Enable group creation for all users
fr: Tous les comptes sont autorisés à créer des groupes.

en: Administrators can always create groups, regardless of this setting.
fr: Les admins peuvent toujours créer des groupes, indépendamment de ces réglages.

en: Allow registered members to upload avatars
fr: Autoriser le téléversement d’avatars aux membres enregistrés

en: Enable BuddyPress to WordPress profile syncing
fr: Activer BuddPress vers la synchronisation des profils de WordPress ?

en: Automatically check for new items while viewing the activity stream
fr: Vérification automatique de nouveaux items pendant la consultation du fil d&#39;activité

en: Allow Akismet to scan for activity stream spam
fr: Akismet est autorisé à scanner le spam dans le flux d'activité

en: Allow registered members to delete their own accounts
fr: Les membres peuvent supprimer eux-mêmes leur compte

en: Show the Toolbar for logged out users
fr: Afficher la barre d'administration aux comptes non connectés

[ctx: First field-group name]
en: General
fr: Généraux

[ctx: Display name field]
en: Display Name
fr: Nom affiché

en: User removed from spam.
fr: Compte retiré des indésirables.

en: User marked as spammer. Spam users are visible only to site admins.
fr: Compte marqué comme indésirable. Ce type de compte est uniquement visibles par les personnes administrant le site.

en: Logged-Out
fr: Déconnecté

en: Logged-In
fr: Connecté

en: Extra configuration settings are provided and activated. You can selectively enable or disable any setting by using the form on this screen.
fr: Des paramètres de configuration supplémentaires sont fournis et activés. Vous pouvez choisir ceux que vous voulez garder ou désactiver à l'aide du formulaire disponible sur cet écran.

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Managing Components</a>
fr: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Gestion des Composants</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Managing Pages</a>
fr: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Gestion des Pages</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Managing Settings</a>
fr: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Gestion des paramètres</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profile Fields</a>
fr: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Gestion des champs</a>

en: By default, all but four of the BuddyPress components are enabled. You can selectively enable or disable any of the components by using the form below. Your BuddyPress installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible to anyone using the site.
fr: Tous les composants de BuddyPress, sauf 4,  sont activés par défaut. Vous pouvez les désactiver à votre guise depuis le formulaire. Votre installation BuddyPress continuera de fonctionner. Simplement les services liés aux composants désactivés ne seront plus accessibles aux utilisateurs du site.

en: BuddyPress Components use WordPress Pages for their root directory/archive pages. You can change the page associations for each active component by using the form below.
fr: Les composants de BuddyPress utilisent les pages de WordPress comme répertoire racine/page d'archive. Ici, vous pouvez changer l'association à une page pour chacun des composants activés

en: Settings
fr: Réglages

note: Translators: %s is the list of directory pages associated to more than one component.
en: Each BuddyPress Component needs its own WordPress page. The following WordPress Pages have more than one component associated with them: %s.
fr: Chaque composant BuddyPress nécessite sa propre page WordPress. Les pages suivantes ont actuellement plus d’un composant associé: %s.

en: Register
fr: Inscription

en: Activate
fr: Activer

note: Translators: %s is the url to the permalink settings.
en: <strong>BuddyPress is almost ready</strong>. You must <a href="%s">update your permalink structure</a> to something other than the default for it to work.
fr: <strong>BuddyPress est presque pr&ecirc;t</strong>. Vous devez encore <a href="%s">positionner la structure des permaliens</a> sur autre chose que le réglage par défaut pour assurer son fonctionnement.

en: Don't worry! We've moved the BuddyPress options into more convenient and easier to find locations. You're seeing this page because you are running a legacy BuddyPress plugin which has not been updated.
fr: Pas d’inquiétude ! Nous avons déplacé les options de BuddyPress dans un endroit plus facile d’accès. Vous voyez cette page parce que vous utilisez un vieille extension BuddyPress qui n’a pas été mise à jour.

note: Translators: 1: is the url to the BP Components settings screen. 2: is the url to the xProfile administration screen.
en: Components, Pages, Settings, and Forums, have been moved to <a href="%1$s">Settings &gt; BuddyPress</a>. Profile Fields has been moved into the <a href="%2$s">Users</a> menu.
fr: Les Composants, les Pages, les Réglages et les Forums ont été déplacés vers <a href="%1$s">Réglages > BuddyPress</a>. La configuration des Profils a été déplacée dans le menu <a href="%2$s">Comptes</a>.

en: Why have all my BuddyPress menus disappeared?
fr: Pourquoi tous mes menus BuddyPress ont-ils disparus ?

en: Record activity for new sites, posts, and comments across your network.
fr: Enregistrer les nouveaux articles et les nouveaux commentaires parus sur votre réseau dans les activités.

en: Record activity for new posts and comments from your site.
fr: Enregistrer les nouveaux articles et les nouveaux commentaires parus sur votre site dans les activités.

en: Site Tracking
fr: Traçage du Blog

en: Groups allow your users to organize themselves into specific public, private or hidden sections with separate activity streams and member listings.
fr: De puissantes options de groupe : public, privé ou masqué, qui favorisent les discussions entre usagers, avec un rapport d'activité par groupe et une liste de membres spécifique.

en: User Groups
fr: Mes groupes

en: Global, personal, and group activity streams with threaded commenting, direct posting, favoriting, and @mentions, all with full RSS feed and email notification support.
fr: Rapports d'activité globale, personnelle et de groupe, avec commentaires imbriqués, publication directe, ajout de favoris et @mentions. Tous suivi par flux RSS et par notification par e-mail.

en: Allow your users to talk to each other directly and in private. Not just limited to one-on-one discussions, messages can be sent between any number of members.
fr: La messagerie privée permet des discussions directes entre personnes, et en privé ! Cela n’est pas seulement réservé aux discussions en tête-à-tête : un message peut aussi être envoyé à de multiples destinataires.

en: Private Messaging
fr: Messagerie privée

en: Let your users make connections so they can track the activity of others and focus on the people they care about the most.
fr: Permettez à vos utilisateurs et utilisatrices d’entrer en contact afin qu'ils puissent être informés de leurs activités respectives sur le site, ou filtrez les comptes qui vous semblent les plus intéressants.

en: Friend Connections
fr: Connexions entre amis

en: Group Forums
fr: Forums de groupes

en: Everything in a BuddyPress community revolves around its members.
fr: Tous les éléments d'une communauté BuddyPress tournent autour de ses membres !

en: Community Members
fr: Membres

en: It&#8216;s what makes <del>time travel</del> BuddyPress possible!
fr: Ce qui rend possible un voyage <del>dans le temps</del> avec BuddyPress !

en: No components found.
fr: Aucun composant trouvé.

en: Component
fr: Composant

note: translators: %s: the number of retired components
en: Retired <span class="count">(%s)</span> | Retired <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> retiré
fr[1]: <span class="count">%s</span> retirés

note: translators: %s: the number of must-Use components
en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> obligatoire
fr[1]: <span class="count">%s</span> obligatoires

note: translators: %s: the number of inactive components
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> inactif
fr[1]: <span class="count">%s</span> inactifs

note: translators: %s: the number of active components
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> actif
fr[1]: <span class="count">%s</span> actifs

[ctx: plugins]
note: translators: %s: the number of installed components
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count">%s</span>
fr[1]: Tous <span class="count">%s</span>

en: Notify members of relevant activity with a toolbar bubble and/or via email, and allow them to customize their notification settings.
fr: Informer les membres des activités en affichant une bulle dans la barre d’outils et/ou par e-mail, et les autoriser à personnaliser les réglages de notifications.

note: translators: accessibility text
en: Notifications
fr: Options de notifications

en: Allow your users to modify their account and notification settings directly from within their profiles.
fr: Autoriser les comptes à modifier leur compte et les règles de notifications directement depuis leur profil.

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: Customize your community with fully editable profile fields that allow your users to describe themselves.
fr: Personnalisez votre communauté à l’aide de champs de profil entièrement modifiables qui permettront à vos utilisateurs et utilisatrices de se présenter.

en: Extended Profiles
fr: Profils étendus

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Components
fr: Composants

en: Link widget title to Blogs directory
fr: Lier le titre du widget  au répertoire des blogs

en: Max posts to show:
fr: Maximum d&#180;articles à afficher:

[ctx: Label for the Title field of the Recent Networkwide Posts widget]
en: Title:
fr: Titre

en: Sorry, there were no posts found. Why not write one?
fr: Aucun article trouvé. Pourquoi ne pas en écrire un ?

en: Recent Networkwide Posts
fr: Articles récents du réseau

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recent Networkwide Posts
fr: (BuddyPress) Articles récents du réseau

en: A list of recently published posts from across your network.
fr: Une liste d'articles récemment publiés sur votre réseau.

note: translators: %s: the number of blogs
en: %s site | %s sites
fr[0]: % site
fr[1]: %s sites

en: Visit Site
fr: Voir le site

en: Search
fr: Rechercher

note: translators: %s: the User Display Name
en: %s's Recent Posts
fr: Derniers sujets de %s

note: translators: %s: the User Display Name
en: %s's Recent Comments
fr: Commentaires récents de %s

note: translators: %s: the User Display Name
en: %s's Sites
fr: Les sites de %s

en: Congratulations! You have successfully registered a new site.
fr: Félicitations ! Vous venez d’enregistrer votre nouveau blog avec succès.

en: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
fr: Je souhaite que mon blog apparaisse dans les moteurs de recherche et sur les listes disponibles sur ce site.

en: Site Title:
fr: Titre du site

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed so choose carefully!
fr: 4 caractères minimum, lettres et chiffres uniquement. Choisissez bien, car cela ne pourra pas être changé ultérieurement !

note: translators: %s is the site url.
en: Your address will be %s
fr: Votre adresse sera %s

en: Site Domain:
fr: Domaine du site :

en: Site Name:
fr: Nom du site :

en: Create Site
fr: Créer un site

en: There was a problem; please correct the form below and try again.
fr: Il y a eu un problème; veuillez corriger le formulaire ci-dessous avant de réessayer.

en: If you’re not going to use a great domain, leave it for a new user. Now have at it!
fr: Si vous n’utilisez pas un grand domaine, laissez la place à un autre utilisateur. C'est à vous !

en: Never active
fr: Jamais actif

note: translators: %s: the title of the latest post
en: Latest Post: %s
fr: Dernier article: %s

note: translators: 1: the site from number. 2: the site to number. 3: the total number of sites.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s site | Viewing %1$s - %2$s of %3$s sites
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s site
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s sites

en: active %s
fr: Actif %s

en: Viewing 1 site
fr: Aperçu: 1 site

en: Posts
fr: Articles

en: Create a Site
fr: Créer un site

en: New post published
fr: Nouvel article publié

en: My Sites
fr: Mes sites

en: Search sites...
fr: Chercher sur le site...

en: Site Directory
fr: Répertoire du site

en: Comments
fr: Commentaires

en: New post comment posted
fr: Le commentaire sur le nouvel article a été publié

en: New Sites
fr: Nouveaux sites

en: New site created
fr: Nouveau blog créé !

en: RSS feed 'id' must be defined
fr: L'iD du fil RSS doit être définie

en: In reply to
fr: En réponse à

en: Site Wide Activity RSS Feed
fr: Flux RSS de toutes les activités du site

en: Public Message
fr: Message public

en: a user
fr: un compte

en: Clear Filter
fr: Vider le filtre

en: View
fr: Afficher

en: Delete
fr: Supprimer

note: translators: 1: the name of the function. 2: the name of the file.
en: %1$s no longer accepts arguments. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: %1$s n'accepte plus d'arguments. Veuillez consulter la documentation en ligne %2$s sur ce sujet.

en: View Discussion
fr: Afficher les discussions

note: translators: %s: the Group name
en: Group logo of %s
fr: Logo du groupe %s

note: translators: %s: the blog name
en: Profile picture of the author of the site %s
fr: Illustration du profil de %s

en: Group logo
fr: Logo du groupe

en: Viewing 1 item
fr: Aperçu: 1 élément

note: translators: 1: the from number item. 2: the to number item. 3: the total number of items.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s item | Viewing %1$s - %2$s of %3$s items
fr[0]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s élément
fr[1]: Affichage %1$s - %2$s sur %3$s éléments

en: Profile picture
fr: Illustration du profil

note: translators: 1: the name of the method. 2: the name of the file.
en: Arguments passed to %1$s should be in an associative array. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: Les arguments passés à %1$s devraient être placés dans un tableau associatif. Voir la documentation à ce sujet sur %2$s

en: A member replies to an update or comment you've posted
fr: Quelqu'un a répondu à une note ou à un commentaire que vous avez publié

note: translators: %s: the displayed user username
en: A member mentions you in an update using "@%s"
fr: Un membre vous cite dans une note avec "@%s"

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: You do not have access to this activity.
fr: Vous n'avez pas accés à cette activité.

en: Activity
fr: Activités

note: translators: 1: the user display name
en: %1$s mentioned you
fr: %1$s vous a cité

note: translators: 1: the number of activity mentions
en: You have %1$d new mentions
fr: Vous êtes cité %1$d fois

note: translators: %s: the current user display name
en: @%s Mentions
fr: Citations @%s

[ctx: deprecated string]
note: translators: 1: the poster name. 2: the group name. 3: the content of the activity. 4: the activity permalink.
en: %1$s mentioned you in the group "%2$s":
    
    "%3$s"
    
    To view and respond to the message, log in and visit: %4$s
    
    ---------------------
fr: %1$s vous cite dans le groupe « %2$s » :
    
    « %3$s »
    
    Pour lire et répondre au message, cliquez ici : %4$s
    
    ---------------------

[ctx: Page and <title>]
en: My Activity
fr: Mes activités

note: translators: %s: member name
en: Profile picture of %s
fr: Illustration du profil de %s

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Friends
fr: Mes amis

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Groups
fr: Mes groupes

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Activity
fr: Activités

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Personal
fr: Mes activités

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Favorites
fr: Mes favoris

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions
fr: Mes citations

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Friends
fr: Mes amis

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Groups
fr: Mes groupes

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Favorites
fr: Mes favoris

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Personal
fr: Mes activités

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Mentions
fr: Mes citations

en: Search Activity...
fr: Rechercher parmi les activités...

[ctx: Profile activity screen nav]
en: Activity
fr: Activités

[ctx: component directory title]
en: Site-Wide Activity
fr: Activités du site

en: Activity Streams
fr: Flux d'activités

en: There was an error posting your reply. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: The item you were replying to no longer exists.
fr: Ll'item auquel vous voulez répondre n'existe plus.

note: translators: %s: the activity author user link
en: %s posted an update
fr: %s a publié une note

note: translators: %s: the activity author user link
en: %s posted a new activity comment
fr: %s a commenté une activité

en: Activity Comments
fr: Commentaires d'activités

en: Replied to a status update
fr: a répondu à une mise à jour de statut

en: Updates
fr: Messages &agrave; tous

[ctx: Post Type generic activity post admin filter]
en: New item published
fr: Nouvel item publié

en: Posted a status update
fr: a posté un message sur son statut

en: Load Newest
fr: Charger la plus récente

en: [Read more]
fr: En afficher davantage

note: translators: %s the akismet result
en: Akismet was unable to check this item (response: %s), will automatically retry again later.
fr: Askimet n'a pu contrôler cet élément (réponse: %s), une nouvelle tentative sera effectuée automatiquemet un peu plus tard.

en: Activity History
fr: Historique des activités

en: Akismet cleared this item
fr: Askimet a purgé cet élément

en: Akismet caught this item as spam
fr: Askimet considère cet élément comme étant du spam

note: translators: %s: the current user username
en: %s reported this activity as not spam
fr: %s signale que cette activité n'est pas du spam

note: translators: %s: the current user username
en: %s reported this activity as spam
fr: %s signale cette activité comme étant du spam

en: History
fr: Historique

note: translators: %s: the name of the user
en: Un-spammed by %s
fr: Déspammé par %s

note: translators: %s: the name of the user
en: Flagged as spam by %s
fr: Signalé comme Spam par %s

en: Cleared by Akismet
fr: Purgé par Askimet

en: Flagged as spam by Akismet
fr: Signalé comme Spam par Askimet

en: Replies disabled
fr: Réponses désactivées

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous ?

note: translators: accessibility text
en: Select activity item %1$d
fr: Type d'activité sélectionné %1$d

note: translators: %s: the name of the activity type
en: Unregistered action - %s
fr: Action non enregistrée - %s

en: Filter
fr: Filtre

[ctx: Admin SWA column header]
en: In Response To
fr: En réponse à

en: View all actions
fr: Afficher toutes les actions

[ctx: Admin SWA column header]
en: Activity
fr: Activités

[ctx: Admin SWA column header]
en: Author
fr: Auteurs

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Not Spam
fr: Non spam

en: Mark as Spam
fr: Marquer comme spam

en: All
fr: Toutes les activités

en: No activities found.
fr: Aucune activité trouvée

note: translators: accessibility text
en: Reply
fr: Répondre

en: Cancel
fr: Annuler

en: Search all Activity
fr: Chercher parmi les activités

en: Reply to Activity
fr: Répondre

note: translators: %s: the activity search terms
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr: Résultats de recherche sur &#8220;%s&#8221;

[ctx: Admin SWA page]
en: Activity
fr: Toutes les activités du site

en: The activity item has been updated successfully.
fr: L’activité a été modifiée avec succès !

note: translators: %s: the activity ID
en: Activity related to ID #%s
fr: Activité relative à l’ID #%s

note: translators: %s: the number of activities successfully marked as spam
en: %s activity item has been successfully spammed. | %s activity items have been successfully spammed.
fr[0]: %s activité marquée comme spam
fr[1]: %s activités marquées comme spam

note: translators: %s: the number of activities successfully marked as ham
en: %s activity item has been successfully unspammed. | %s activity items have been successfully unspammed.
fr[0]: %s activité marquée comme spam a été supprimée.
fr[1]: %s activités marquées comme spam ont été supprimées.

en: Errors occurred when trying to update these activity items:
fr: Des erreurs se sont produites pendant la mise à jour de ces activités:

note: translators: %s: the ID of the activity which errored during an update
en: An error occurred when trying to update activity ID #%s.
fr: Une erreur s’est produite pendant la mise à jour de l’activité ID #%s.

note: translators: %s: the number of permanently deleted activities
en: %s activity item has been permanently deleted. | %s activity items have been permanently deleted.
fr[0]: %s activité a été définitivement supprimée.
fr[1]: %s activités ont été définitivement supprimées.

en: These identify the object that created this activity. For example, the fields could reference a pair of site and comment IDs.
fr: Ceci identifie l’objet à l’origine de l’activité. Par exemple, ce champ peut référencer une paire ID site - ID commentaire.

en: Secondary Item ID
fr: ID Item secondaire

en: Primary Item ID
fr: ID Item primaire

note: translators: %s: the name of the activity type
en: This activity item has a type (%s) that is not registered using bp_activity_set_action(), so no label is available.
fr: Cet élément d’activité présente un type (%s) qui n’a pas été enregistré à l’aide de bp_activity_set_action() ; par conséquent aucun libellé n’est disponible.

note: translators: accessibility text
en: Author ID
fr: ID Auteur

note: translators: accessibility text
en: Link
fr: Liens

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Edit
fr: Modifier

note: Translators: Publish box date format, see http://php.net/date.
en: M j, Y @ G:i
fr: j M Y @ G:i

en: Approved
fr: Approuvé

en: View Activity
fr: Voir l’activité

en: Content
fr: Contenu

en: In the <strong>In Response To</strong> column, if the activity was in reply to another activity, it shows that activity's author's picture and name, and a link to that activity on your live site. If there is a small bubble, the number in it shows how many other activities are related to this one; these are usually comments. Clicking the bubble will filter the activity screen to show only related activity items.
fr: Dans la colonne <strong>En réponse à</strong>, si l&#39;activité est une réponse à une autre activité, l&#39;avatar, le nom de l&#39;auteur de cette activité et un lien vers cette activité sur le site s&#39;afficheront. Un chiffre dans une bulle indique le nombre d&#39;activités en relations à cet instant - généralement il s'agit de commentaires. En cliquant sur la bulle, seules les activités en rapport avec cet item s&#39;afficheront.

note: translators: %s: the activity ID
en: Editing Activity (ID #%s)
fr: Modifier l’activité (ID #%s)

en: In the <strong>Activity</strong> column, above each activity it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the activity item was generated on your site. Clicking on the date/time link will take you to that activity on your live site. Hovering over any activity gives you options to reply, edit, spam mark, or delete that activity.
fr: Dans la colonne <strong>Activité</strong>, figure sous chaque activité &#8220;Proposé le &#8221; suvit de la date et de l&#39;heure de la saisie sur votre site. En cliquant sur la date vous arrivez directement sur le contenu en ligne. En survolant ce lien vous accédez aux options permettant de répondre, modifier, marquer comme spam ou supprimer cette activité.

en: Moderating Activity
fr: Gestion des activités

en: There are many different types of activities. Some are generated automatically by BuddyPress and other plugins, and some are entered directly by a user in the form of status update. To help manage the different activity types, use the filter dropdown box to switch between them.
fr: Il existe de nombreux types d’activités différents. Certain sont générés automatiquement par BuddyPress et d’autres extensions, d’autres sont intégrés directement par l’utilisateur ou l’utilisatrice lors de la mise à jour de son statut. Utilisez le sélecteur pour filtrer parmi les différents types disponibles.

[ctx: Activity items per page (screen options)]
en: Activity
fr: Activités par page

en: You can manage activities made on your site similar to the way you manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on activities using the on-hover action links or the Bulk Actions.
fr: Vous pouvez gérer les activités de votre site de la même manière que vous gérez les commentaires ou les autres contenus. Cet écran est configurable comme les autres écrans de gestion. Vous pouvez agir sur les activités en sélectionnant par survol un ou plusieurs liens.

[ctx: activity admin edit screen]
en: Author ID
fr: ID Auteur

[ctx: activity admin edit screen]
en: Link
fr: Liens

[ctx: activity admin edit screen]
en: Status
fr: Statut

[ctx: activity admin edit screen]
en: Primary Item/Secondary Item
fr: Item primaire/Item secondaire

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Managing Activity</a>
fr: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Gestion des Activités</a>

en: <a href="https://buddypress.org/support/">Support Forums</a>
fr: <a href="https://buddypress.org/support/">Forums d'aide</a>

en: For more information:
fr: Pour plus d&#39;informations:

en: For information about when and how BuddyPress uses all of these settings, see the Managing Activity link in the panel to the side.
fr: Pour savoir quand et comment utiliser ces paramètres, consultez le Gestionnaire d’activités du site.

en: <strong>Type</strong> - Each distinct kind of activity has its own type. For example, <code>created_group</code> is used when a group is created and <code>joined_group</code> is used when a user joins a group.
fr: <strong>Type</strong> - Chaque activité est typée. Par exemple, <code>created_group</code> est utilisé quand un groupe est créé et <code>joined_group</code> est utilisé quand un compte rejoint le groupe.

en: <strong>Primary Item/Secondary Item</strong> - These identify the object that created the activity. For example, the fields could reference a comment left on a specific site. Some types of activity may only use one, or none, of these fields.
fr: <strong> Item primaire/Item secondaire</strong> - Ceci identifie l&#39;objet qui crée l&#39;activité. Par exemple, ce champ peut référencer un commentaire déposé sur un site spécifique. Certains types d&#39;activités peuvent seulement utiliser un, ou aucun, de ces champs.

en: Item, Link, Type
fr: Item, Lien, Type

en: You can also moderate the activity from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the activity.
fr: Vous pouvez aussi gérer les activités depuis cet écran à l&#39;aide de la boîte Statut, ainsi que modifier l&#39;horodatage de l'activité.

en: The two big editing areas for the activity title and content are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Primary Item/Secondary Item, Link, Type, Author ID) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
fr: Les deux zones d’édition que sont le titre et le contenu de l’activité sont figées, mais vous pouvez déplacer les autres boîtes de saisies par glisser/déposer ; vous pouvez aussi les réduire ou les agrandir en cliquant sur la barre de titre de chaque boîte. Utilisez l’onglet Options Ecran du coin supérieur droit pour afficher des boîtes supplémentaires (item primaire, secondaire, liens, type, ID auteur) ou pour sélectionner un affichage écran sur une ou plusieurs colonnes.

en: You edit activities made on your site similar to the way you edit a comment. This is useful if you need to change which page the activity links to, or when you notice that the author has made a typographical error.
fr: Vous modifiez les activités de votre site de la même manière que vous modifiez un commentaire. Ceci est utile si vous voulez modifier la manière dont une activité est liée à une page, ou si vous détectez une faute d’orthographe commise par un auteur.

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Error: The item you are trying to reply to cannot be found, or it has been deleted.
fr: Erreur : l’élément auquel vous tentez de répondre n’existe pas ou a été supprimé.

en: Error: Please type a reply.
fr: Erreur : veuillez saisir une réponse.

[ctx: Admin Dashboard SWA menu]
en: Activity
fr: Activité

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed of %s's favorites.
fr: Activités des Favoris de %s

[ctx: Admin Dashboard SWA page title]
en: Activity
fr: Activité

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed mentioning %s.
fr: Flux d'activité mentionnant %s

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Favorites
fr: %1$s | %2$s | Favoris

note: translators: %s: User Display Name
en: Public group activity feed of which %s is a member.
fr: Fil d'activité du groupe public dont %s est membre.

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Group Activity
fr: %1$s | %2$s | Activités du groupe

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed for %s's friends.
fr: Activités des contacts de %s

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed for %s.
fr: Activités de %s

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Friends Activity
fr: %1$s | %2$s | Activités des amis

note: translators: %s Site Name
en: %s | Site-Wide Activity
fr: %s | Activités du site

en: Activity feed for the entire site.
fr: Fil d'activité de tout le site

en: There was an error removing that activity as a favorite. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression de cette activité des favoris. Veuillez recommencer.

en: There was an error marking that activity as a favorite. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'enregistrement dans les favoris. Veuillez recommencer.

en: Activity removed as favorite.
fr: Activité retirée des favoris.

en: There was an error posting that reply. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: Activity marked as favorite.
fr: Activité enregistrée dans les favoris

en: Reply Posted!
fr: Réponse publiée !

en: There was an error when posting your update. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la note. Veuillez recommencer.

en: Please do not leave the comment area blank.
fr: Le champ de commentaire ne doit pas rester vide.

en: Update Posted!
fr: Note publiée !

en: Please enter some content to post.
fr: Merci de bien vouloir publier quelque chose !

en: The activity item has been marked as spam and is no longer visible.
fr: Cette activité a été marquée comme spam et n’est plus visible.

en: There was an error when deleting that activity
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de cette activité.

en: Activity deleted successfully
fr: Activité supprimée avec succès
